Meglepetésként érte a hazai piacot, hogy a közelmúltban még második befektetési körére készülő Balabitot felvásárolta az amerikai One Identity – a felvásárlásról ők adtak ki közleményt –, amely a Quest részeként működik, de a tavalyi évtől önálló márkaként fut. A Questet 1987-ben alapították, jó néhány évig a Dell szoftveres részlegeként működött, és 2016-ban vált ismét önállóvá, amikor a Dell megvált szoftveres portfóliójától. A Balabit számára nem ismeretlen a felvásárló, melynek OEM partnerként szállította a megoldását.
Mivel a felvásárlás két magántulajdonú cég tranzakciója, a részletek nem nyilvánosak, így a vételárról sem közöltek semmit.
Balabit hosszú idő után adta fel az organikus növekedési stratégiáját, amikor már egyértelmű volt, hogy a nagyobb volumenű nemzetközi terjeszkedéshez nincs elegendő erőforrásuk. Még 2014-ben vontak be 8 millió dolláros tőkét a C5 Capitaltól, amiből csak az elindulást akarták finanszírozni, hogy arra építve a vállalat tartósan megvesse a lábát a nemzetközi piacon. A tőkebevonás sikeresnek tűnt, a cég már egy év múlva új termékkel is jelentkezett, a Blindspotterrel, amely az egyre népszerűbb viselkedéselemzést vetette be az IT-rendszerek védelmére.
Ugyanabban az évben már nem is titkolta a cég, hogy a továbblépéshez ismét tőkebevonásra lesz szüksége. Erről Györkő Zoltán ügyvezető igazgató, a cég egyik alapítója is beszélt lapunknak adott interjújában. Akkor még azt mondta, hogy egy éven belül szeretnék tető alá hozni az újabb befektetési kört.
Egyelőre valószínűleg mindenki marad a helyén
A Balabit sorsának alakulása követi a kelet-európai startupok példáját (hasonló utat járt be például a Skype vagy az IBM által felvásárolt magyar Ustream is). Valószínűsíthető, hogy a felvásárlás után sem változik a magyarországi cég vezetése, ahogy például az IND Group eladása után is történt. Azaz Györkő Zoltán, aki jelenleg is a Balabit ügyvezető igazgatója, a továbbiakban az One Identity fejlesztőközpontjaként működő cég CEO-jaként levezényli az integrációt, és valószínűsíthető az is, hogy a Syslog-ng termékvonal nemzetközi értékesítésében is szerepet kap. A termékfejlesztés pedig továbbra is Scheidler Balázs – a szintén Balabit-alapító, és jelenleg fejlesztési igazgatóként dolgozó szakember – feladata marad, már csak azért is, mert a Syslog-ng az ő ötletéből született. Információink szerint egyébként a teljes integráció nagyjából egy évet vesz majd igénybe.
A cég péntekre ígért részletesebb tájékoztatást a felvásárlásról.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak