Átfogó frissítéseket, javításokat, új szolgáltatásokat jelentette be a Google, és a Galaxy S4-ből faragtak Nexus mobilt.
Tegnap elkezdődött a Google éves fejlesztői konferenciája, ahol a nyitó előadásban fény derült arra, hogy igazak voltak-e az utóbbi napok pletykái. A legtöbb esetben jó nyomon jártak a hírek kiszivárogtatói, viszont a Nexus készülékek kapcsán vélhetően sokan meglepődtek. A Google ugyanis nem jelentett be új Nexus mobilt, táblagépet sem, ehelyett egy egészen más útját választotta a sorozat folytatásának. Ezen kívül egy sor újdonságról rántották le a leplet az Androiddal kapcsolatban, talakul és megkapja a Hangouts nevet az egységesített üzenő alkalmazás, készülőben van egy oktatásra fókuszáló alkalmazás kínálat, megújul a Google+, hamarosan felfrissítik a Maps képességeit is, viszont semmi nyoma az Android 4.3-nak.
Nexus: Samsung máshogy■Az eddigi gyakorlattal ellentétben egy merőben új megoldást választott a Google ahhoz, hogy egy „új” Nexus mobilt vigyen a piacra. Korábban egy-egy gyártó asszisztált az alap Androidot használó mobilok kifejlesztéséhez, amelyet Nexus márkanév alatt vittek piacra – a legutóbbi körben úgy, hogy azt elsősorban a Google Play áruházban árusították. A tegnapi bejelentés szerint idén nem így érkezik a piacra az új Nexus, hanem egy már meglévő mobil szoftverének átalakításával születik meg a termék.
Íme, az új nexus: Samsung Galaxy S4 TouchWiz nélkül
Ez jelen esetben a Samsung csúcsmodellje, a Galaxy S4, ami a megállapodás szerint elveszti a Samsung TouchWiz kezelőfelületét, megkapja az Android alap rendszerét, majd június 26-tól bekerül a Play áruházba, ahol kártyafüggetlenül, 649 dollárért (kb. 147 ezer forintért) fogják árusítani. Mindez azt jelenti, hogy a mobil utólag, egyfajta „samsungtalanítás” után válik Nexus készülékké, vagyis az Android frissítések erre is azonnal megérkeznek majd. Viszont hazánkban nem lesz elérhető, mivel a Play Store hardveres szekciója Magyarországon nem működik. A Nexus táblagép sorozat folytatásáról egy szó sem esett, ami egyértelmű jelzés arra nézve, hogy a Google idén a webre, az alkalmazásokra és a szolgáltatásokra koncentrál inkább.
Android, Google Play: zene, oktatás, játék■A Google másik nagy újítása sajnos ismét olyan terület, amiből a hazai felhasználók egyelőre nem, vagy csak nehezen részesülhetnek. A Play Music egy előfizetéses, streaming alapú szolgáltatással bővül, amivel a Spotify és a Deezer nyomába ered. A Play Music eddig arra volt képes, hogy a saját zenéinket (max. 20 ezer felvétel) feltöltsük a felhőbe, majd onnan azokat, illetve a megvásárolt felvételeket letölthessük és meghallgathassuk. Az újonnan bevezetett, teljes nevén Google Play Music All Access havi 10 dollárért lehetővé teszi, hogy az előfizető zenék millióihoz (ennél pontosabb számot nem tettek közzé) férjen hozzá streaming alapon, ezeket könyvtárakba rendezze, illetve a kedvenceket offline is elérhetővé tegye.
Play Music All Access: 10 dollárért havonta
A másik plusz a rádió állomások létrehozása dal, album, vagy előadó alapon, amelynek a felvételeit korlátlan számban léptethetjük, ha a soron következő éppen nem tetszene. Az Play Music All Access egyelőre csak az USA-ban, kizárólag androidos eszközökről és a weben érhető el, aki nem fizetne érte rögtön, annak 30 napos ingyenes kipróbálási időszak áll a rendelkezésére.
Teljesen új vonulat azonban a Google Play for Education, ami egy olyan speciális piactér lesz, ahova kifejezetten oktatási célokra szolgáló alkalmazások fognak bekerülni. A Google ezzel is megerősítette abbeli szándékát, hogy megkerülhetetlen tényező legyen az oktatási piacon, amit nem csak az appokkal, hanem az erre a célra olcsóbban elérhető táblagépekkel, chromebookokkal is segíteni szeretne. A fejlesztők már a nyár során feltölthetik oktatási célú alkalmazásaikat az áruházba, ami a tervek szerint idén ősszel indulna el.
Google Play for Education: appok az oktatásért
Igaznak bizonyultak azok a pletykák, amelyek egy új, Android alapú játékplatformról szóltak. A Google Play game services egy olyan felület lesz, ahol a játékosok kapcsolatba léphetnek egymással, kihívásokat indíthatnak, különböző díjazásokat (achievement) érhetnek el, a felhőbe menthetik játékállásaikat, böngészhetik, illetve maguk is felkerülhetnek az online ranglistákra. Az Apple Game Centeréhez hasonlító felület bizonyos funkcióiban az operációs rendszereken átívelő megoldás lesz, hogy minél több játékost bevonhassanak.
Google+: egy jó nagy plusz■A legalaposabb, legtöbb területre kiterjedő felújításon a Google közösségi hálója, a Google+ esett át. Ennek egyik első jele az oldal felületének, dizájnjának átszabása. Az oldal mostantól sokkal szellősebb, látványosabb, szebb: a nagy, mozaikszerű képek uralkodnak rajta, a cél pedig az, hogy a csodálattól a felhasználó meg se próbáljon átevickélni a Facebook üzenőfalra.
Ha ez megvan, akkor következzen a Hangouts egy egészen új szintre emelése, amivel az addigi, bevallottan szétszabdalt üzenőstruktúra fog eggyé válni. Eddig ugyanis üzenhettünk egymásnak a Gtalk segítségével böngészőben, mobilon, táblagépen, de igénybe vehettük a Google+ Messengert is, nem kevés összevisszaságot okozva ezzel. Mostantól a Hangouts veszi át ezt a szerepet, amit egy feljavított, jobban követhető üzenetküldési felület segít.
Az egy fiókhoz tartozó, de különböző készülékeken zajló beszélgetések folyamatos szinkronban vannak, de csak ott kapunk hallható értesítést, ahol éppen aktívak vagyunk. A Hangouts iOS-re, Androidra, Gmailben, és a Chrome böngészőn belül a megfelelő kiegészítő (frissítés) telepítése után érhető el, segítségével videóchat is indítható, a hanghívás pedig a tervek szerint valamikor a jövőben érkezik.
A Google+ fejlesztői gondoltak a fotósokra is, ami nem csoda, hiszen a fényképek feltöltése, megosztása az egyik legkedveltebbe elfoglaltsága a közösségi oldalak használóinak. A Google+ az azonnali feltöltés mellett arról is gondoskodik, hogy a felvételeket automatikusan, egy algoritmus segítségével feljavítsa, azokat kategóriába rendezze, hashtagekkel lássa el, hogy a feltöltőnek még ezekkel se legyen gondja. A Google láthatóan továbbra is bízik a Google+-ban, sőt, az előbb felsorolt újításokkal mindent elkövet, hogy a korábban használt, speciális szolgáltatásokat elhagyjuk és mindent a Google-re bízzunk.
A resztli sem az■Rengeteg új dolgot jelentett be még a Google, amelyekből kettőt emelnénk ki önkényesen. Az egyik a Search, vagyis a keresés megújítása, aminek lényege az, hogy a hangalapú keresés indításához immáron nem lesz szükség egyetlen mozdulat megtételére sem. A Chrome-ban, illetve Chrome OS alatt elérhető új kereséshez mindössze hangosan ki kell mondani az „OK, Google” szavakat, amely hatására diktálhatjuk a keresett kifejezést, vagyis a Google létrehozta az interfész nélküli keresést. Ez azt jelenti, hogy Androidon, a Google Now használata közben ez még nem elérhető, de a Google mindenkit biztosított róla, hogy hamarosan ez is érkezik.
A Google Maps is megújul, ami a desktop és mobilos verziót egyaránt érinti. A változásokat leginkább úgy lehetnek megfogni, hogy a Google a térkép, illetve az ott megjelenő információk minél erősebb személyre szabására törekszik. A Google Earth-szel össszekombinált Maps felületén külön jelölik a felhasználó kedvenc helyeit (otthon, munkahely, iskola, stb.), ami a korábbi keresések, illetve ismerőseink kedvencei alapján állít össze a rendszer. A lényeg itt is az lesz, mint ami a Google többi szolgáltatásánál. A már meglévő és (jól) működő funkciók, dizájnelemek, eszközök egyesülnek és egy olyan feladatot szolgálnak ki (tájékozódás, navigáció), ami ezen segítségek nélkül nehezebben menne.
Minden a Google? ■A világot elsöprő, meghökkentő, nem várt bejelentés nem történt tehát tegnap, ami azt is jelenti, hogy sokakban biztos hiányérzet is kialakulhatott. Némileg csalódást keltő, hogy a Nexus vonal ezen a módon folytatódik tovább, noha egy rendkívül érdekes és különleges kísérletről van szó. Ha ez bejön, akkor átalakulhat az egész mobilpiac, és miért ne jönne be valami, ha a világ egyik vezető szoftvercége ily módon szövetkezik a világ vezető mobilgyártójával.
Nem kaptunk Android 4.3-at, a Google Glass sem kapott külön figyelmet, önjáró autók sem gördültek be a színpadra, ehelyett a Google prezentálta, hogy milyen szisztematikusan, átfogóan kebelezi be az egész piacot és veszi kézbe azt a sok száz millió felhasználót, akik a szolgáltatások valamelyikét használják. A Google arra is figyel, hogy más platformokon jelen legyen, miközben olyan ügyeket támogasson (oktatás), ami szimpatikussá teszi a törekvéseit.
Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.