A Microsoft új szolgáltatásokkal bővítette a Windows Azure cloud platformot, amely sokkal szélesebb körű, hibrid felhőmegoldássá vált, sőt lassan már a Windows tagot is elhagyhatná a nevéből.
A Microsoft csütörtöki, Meet Windows Azure című eseményén jelentette be platformszolgáltatásának (PaaS) újdonságait. A legfontosabb változás, hogy az Azure már infrastruktúra-szolgáltatásként (IaaS) is igénybe vehető, amely ráadásul nem csak a Windows-, de a Linux-alapú virtuális gépeket is támogatja. Az új rendszerek mellett a szolgáltatás földrajzilag is bővül, mivel a korábbi 41 ország, köztük Magyarország után már 89 állam területén lesz elérhető.

Reálpolitika  A hibrid megoldást valószínűleg az magyarázza, hogy a Microsoft nem hunyhatott szemet a piaci trendek fölött. Az Amazon AWS infrastruktúra-felhőjétől például már jóval 2 milliárd dollár fölötti bevételt várnak az idén, és az ügyfelek is elsősorban az IaaS szolgáltatások, illetve a publikus cloud rugalmas fejlesztési és telepítési lehetőségei iránt érdeklődnek. Ugyancsak érdekes, hogy a támogatott Linux-disztribúciók között az Ubuntu, a SUSE Linux és a CentOS kiadásai szerepelnek, a piacot uraló Red Hat Enterprise Linux viszont nincs rajta a listán.

A Windows-telepítések jelenlegi részesedése közel ötven százalékos a szerverpiaci bevételeket tekintve, ám lényegében stagnál, míg a Linuxok a forgalom húsz százalékát jegyzik, folyamatos növekedés mellett. A Red Hat több millió értékesített licencet jegyez, és egymaga teszi zsebre a Linux-támogatásokból befolyó pénzek java részét, így jól látható, hogy milyen kölcsönös előnyökkel járhat a Microsoft és a kisebb gyártók alkalmi szövetsége. 

Hálózatok és webes alkalmazások  Az Azure-os ügyfelek mostantól virtuális hálózatokat (VPN) is létrehozhatnak, amelyeket összeköthetnek a helyi rendszerekkel, felügyeletet biztosítva a hálózati topológia felett, beleértve az IP-címek, útválasztási táblák és biztonsági házirendek konfigurációját. Az új fejlesztői eszközök kibővített Java-, PHP- és .NET-támogatás mellett lehetővé válik újabb nyelvek (Python, Ruby) futtatása is a Microsoft felhőjében, a .NET, Node.js vagy PHP alapú oldalak építésével párhuzamosan pedig olyan nyílt forrású keretrendszerek is telepíthetők, mint a WorldPress, a Drupal és a Joomla.

Közelebb úszott az Oracle publikus felhője
A sokszínű Európa hátráltatja a cloudot

Az Azure társzolgáltatása két szintűvé vált: a meglévő georedundáns – vagyis földrajzi régiók szerint elosztott – megoldás mellett felbukkant a lokálisan redundáns adatközponti opció. A Windows Azure gyakorlatilag egy átfogó hosztolt felhőszolgáltatássá alakul, jóllehet a Microsoft hagyományosan csak értékesítési partnereken és OEM-eken keresztül szállít komplett megoldásokat. Elemzők azonban felhívják rá a figyelmet, hogy éppen az Azure védheti majd meg a gyártót, amikor összeroskad a specializációra épülő üzleti modell, és belépőt jelent a teljes körű felhőszolgáltatók mezőnyébe, ahol versenytársai – mondjuk az Oracle – már lelkesen tülekednek.

Ez a mai fontos teendő a VMware-licencekkel. Holnap már késő lesz!

Még ma le kell tölteni biztonságos helyre az örökös VMware-lincencekhez tartozó kulcsokat. Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.