A Google hosszas előkészítés és egyeztetés után végre Magyarországon is élesítette a részletes utcafotókkal szolgáló Street View-t.
Végre ismét használhatunk valami olyasmit, ami a világ 49 országában eddig is elérhető volt. Mától hazánk teljes területén elérhető a Google Street View, azaz magyarosítva Utcakép szolgáltatása, aminek segítségével virtuálisan is bejárhatjuk szinte az egész országot. Az Utcakép mobilon is elérhető, és várhatóan a következő napokban sokaknak hoz majd felhőtlen (értsd: időrabló) kikapcsolódást az ismerős/ismeretlen helyek felfedezése.

Körbebástyázva  A folyamat, vagyis a nyilvános, bárki által elérhető terek autókkal, triciklikkel vagy akár gyalogosan történő fotózása már három évvel ezelőtt megkezdődött, de az akkori jogszabálykörnyezet, illetve az adatvédelmi biztos nem tette lehetővé a szolgáltatás elindítását. Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke most úgy nyilatkozott, hogy „a Hatóság állásfoglalásának kialakítása során figyelembe vette a szolgáltatás által megvalósuló közérdekű célokat is. A nemzetközi gyakorlatot is szem előtt tartva a Hatóság olyan elvárásokat fogalmazott meg, amelyek révén a magánszféra esetleges sérelme kiküszöbölhető. A Google a támasztott követelmények betartását vállalta, és így indítja útjára szolgáltatását.”



Péterfalvi Attila és Pegman (a kép nagyítható)

A jogi akadályok tehát elhárultak, így semmi gátolhat meg bennünket abban, hogy megnézzük szülőházunkat, vagy azt a hotelt, ahova el szeretnénk utazni a nyáron. Az Utcakép 360 fokos panorámaképeken tárja elénk az utcák, épületek képét, vagyis szinte bármit szemrevételezhetünk egy-egy városban. A személyiségi jogok védelmére a Google két eszközt is használ: egyrészt minden rendszámtábla automatikusan olvashatatlanná válik a képek feltöltése után, másrészt a járókelők arcát is kitakarják, lehetetlenné téve a személyek Street View alapon történő azonosítását. Sőt, ha bárki olyan részletbe fut bele, amit szerinte ki kellene takarni, azt a felületen pár kattintással jelezheti az adminisztrátorok felé. 

Hogyan működik? ■ A Google Maps megnyitása után egy címre rákeresve mostantól a baloldalon automatikusan megjelenik egy kis kép, ami azt jelenti, hogy a helyszín Utcakép nézetben is megtekinthető. A Street View „kompatibilis” utcák felfedezésére az is megfelelő módszer, hogy a térkép bal felső sarkában található sárga figura (Google zsargonban Pegman és azért kapta ezt a nevet, mert nagyon hasonlít a ruhacsipeszre) megragadásával, majd a térképre húzásával kékre színeződnek a kamerával bejárt utcák és területek.



Ilyen autók járták Magyarország útjait, világszerte 8 millió km-t tettek meg eddig (a kép nagyítható)

Ha elengedjük Pegmant, akkor máris „beesünk” az adott utcarészletbe, ahol az egér segítségével körbeforoghatunk, a körrel jelzett területekre továbbléphetünk, ahol pedig négyzeteket látunk, ott nagyíthatunk. Mobilos kliensben (Google Maps) egy cím, vagy a térképen kijelölt pont megadása, majd kiválasztása után ugyanúgy mozoghatunk a fotók között, ahogy azt a böngészőben tettük.

Fontos tudnivaló, hogy a most látható fotók nem élőképek, azokat 2011végén és 2012 elején rögzítették, így adott esetben az is előfordulhat, hogy bizonyos helyeken nem az aktuális viszonyokat mutatja. A Google a tervek szerint májusban folytatja a fotók készítését, amelyek során további utcákat térképeznek fel, illetve újra felkeresik azokat a helyszíneket, ahol valószínűleg sokat változhatott azóta a terep. A Street View az összes hazai városban elérhető, akár a kisebb települések is, bár itt egyelőre csak a főutcák jelennek meg a fotókon, de májustól ez is változni fog. 

Mi a haszna?  A magánemberek számára egyértelműen az ország felfedezésében, megismerésében van a legnagyobb jelentősége az Utcaképnek, de ugyanígy sok segítséget nyújthat egy ingatlan megvásárlása, vagy utazás előtt. A terep előzetes megismerése a mozgáskorlátozottak számára még nagyobb fontosságú, hiszen így bárki előre, az interneten meg tudja nézni úticélját, és láthatja, hol van speciális parkolóhely, hol lehet egyedül, vagy segítséggel közlekedni, valamint felkészülhetnek a várható akadályokra, a magas járdaszegélyekre, lépcsőkre, távoli parkolóhelyekre is.



Ha balra a kiskép megjelenik, akkor van Utcakép nézet (a kép nagyítható)

A vállalkozások számára is sok lehetőséget tartogat az Utcakép, mivel az adott térképrészlet a céges weboldalba beágyazható, további hasznos információkat adva az ügyfeleknek. A turisztikai célokat is tökéletesen támogatja a Street View, de az ingatlanirodáknak is egy új eszköz a kínált házak, lakások még jobb webes prezentálásához. A Google további példákkal szolgál: ilyen az a svájci pizzéria, amelyik a házhoz szállítás előtt pontosan beazonosítja a kapualjat, hogy minél gyorsabban célba érjen a megrendelt étel, az építészek és a helyi hatóságok illetékeseinek esete, akik néhány kattintással képet kaphatnak egy-egy környék hangulatáról, vagy bármelyik vállalkozás, amelyik megmutathatja irodája pontos helyét, a parkolási lehetőségeket, vagy a legközelebbi busz- és villamosmegállót.

Töretlenül fejlődik  A Google Maps az elmúlt két évben látványos fejlődésen ment keresztül. 2011 februárja óta működik rajta az utak forgalmát valós időben mutató funkció, ugyanebben az évben, júniusban indult a Budapesten utazókat segítő tömegközlekedésre szakosodott útvonaltervező. 2011 augusztusában beindult a hangos, fordulóról fordulóra történő navigáció is, hiszen addig csak tájékozódásra volt alkalmas a Google Maps. A cég autói 2011 és 2012 során bejárták autóval az országot, majd a fotókat az összes hozzáférhető térképpel és műholdképpel kombinálva az eddigieknél még részletesebb térképet hoztak létre. 

Angliában is botrány robbant ki a Google adatgyűjtése miatt 
Hat európai ország a Google adatkezelési szabályzata ellen
3D és offline mód: kigyúrja magát a Google Maps 

2012 novemberében Budapest egyhangú szavazással döntött amellett, hogy a város megjelenhessen a Google Utcaképben. 2013 januárjában Budapest és hét nagyváros, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége, a Magyar Turizmus Zrt. és az 1600 települést képviselő Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége is úgy döntött, hogy támogatja, hogy Magyarország bekerüljön a Google Utcaképbe. Figyelemmel a széles körű társadalmi támogatottságra is, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság január 28-án zöld utat adott a Magyarországot bemutató Google Utcaképnek.on.

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.