A WISP platform óriási változásokat hozhat el a hordható eszközök területén.

Erre az évre bebizonyosodott, hogy a fejlett elektronikai eszközök ott nem képesek fejlődni, ahol a legnagyobb szükség lenne rá. Az akkumulátor válság a mai napig nem megoldott, hiába röppen fel hetente legalább egy világmegváltó ötlet. De mi van akkor, ha a műszaki akadályt egyszerűen átlépjük, és olyan technológia születhet, ami feleslegessé teszi az akkumulátorokat?

A levegőből nyeri ki...

Az ötlet nem is annyira vad, mint azt elsőre gondolnánk, sőt, már ma is megvalósítható. A Washingtoni Egyetem Sensor Lab részlege évek óta dolgozik egy olyan megoldáson, ami telep nélkül képes táplálni elektromos szerkezeteket. Ennek eredménye a WISP (Wireless Identification and Sensing Platform), vagyis a Vezetékmentes Azonosítási és Érzékelő Platform, aminek nincs szüksége belső energia ellátásra, mivel azt külső forrásból (vezetékek nélkül) nyeri ki.

Ehhez a közvetlen környezetben megtalálható rádióhullámokat használja, amit ez esetben egy közönséges, bárhol beszerezhető RFID olvasó biztosít. A WISP a hullámok „befogása” után képes elektromos árammá konvertálni azt, így egyelőre kicsiben ugyan, de megoldható az akkumulátor nélküli működtetése bizonyos eszközöknek. Ebből az is következik, hogy a technológia nem az okostelefonokban, vagy notebookokban használt energiaforrásokat szeretné pótolni, hanem azokat, amelyek pl. a fitnesz karperecekben működnek.

A kutatás egyik vezetője elmondta, hogy WISP-ben működő hardvert nem videók lejátszására, vagy játékok futtatására szánják, hanem inkább a környezeti hatások érzékelésére, továbbítására, ami elenyésző számítási kapacitást igényel, így elegendő hozzá az éterből kinyert rádióhullámok által szolgáltatott energia.

Sokan hasznát vennék

A WISP igazán meglepő tulajdonsága azonban nem feltétlenül ez, hanem az, hogy kifejezetten gyors adattovábbításra alkalmas. Az Egyetem szakemberei a Bluetooth Low Energy (alacsony energiafogyasztású) modulhoz hasonlítják, amit a BT hangszórók és vezeték nélküli fejhallgatók használnak a jelek átadására. Az akkumulátor kiiktatása, illetve a rádióhullámok bevetése nem teljesen újszerű, mások is kísérleteznek ezzel. A WISP másik nagy szenzációja az, hogy a programozása, elérése is vezetékek nélkül működik, azaz egy új funkció hozzáadása, vagy programhiba elhárítása úgy is megtörténhet, hogy nem kell kábelt csatlakoztatni hozzá.

Felmerül a kérdés, hogy ez a módszer alkalmazható lesz-e a jövőben egy iPhone-ban, vagy egy laptopban. A kutatók válasza az, hogy egy ideig biztosan nem, hiszen a kapacitás még sokáig korlátos marad, viszont nem egy olyan terület van, ahol óriási hatással bírna egy ilyen technológia szabványosítása.

Az egyik ilyen az építőipar, ahol a betonszerkezetek vizsgálatához elegendő lenne egy (vagy sok) ilyen szenzort telepíteni, és nem lenne szükség annak megbontására. Hasonlóan sok irányban lehetne bevetni az orvoslás, azon belül is az implantátumok területén, de ott van a mezőgazdaság, ahol az WISP chipek nagy számban való használata több folyamatot is megkönnyítene. Végül magától adódik az informatika, az IoT, a telekommunikáció, ahol ez a platform forradalmi változásokra lehet majd képes.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.