A spamek százmillióit szétküldő, az amerikai választásokat álhírekkel szétbarmolni igyekvő hálózat orosz üzemeltetőjének elfogása után magát a hálózatot is szétkapják.

Legújabban a kéretlen üzenetek százmillióit kiküldő Kelihos botnet felé fordult az amerikai hatóságok figyelme, miután elkapták a nem kívánt levelek terjesztését végző hálózat mögött álló orosz állampolgárt. Az Amerikai Igazságügyi Minisztérium tegnap jelentette be, hogy megkezdte a Kelihos felszámolását.

A globálisan elterjedt botnet sok ezer Windowst futtató számítógépet fertőzött már meg abból a célból, hogy spameket terjesszen. Ezek között egyaránt megtalálható a hamisított gyógyszerek hirdetései és a részvénymanipulációs hírek (pump-and-dump stock fraud), az amerikai közvéleményt befolyásolni akaró álhírekkel egyetemben. Ráadásul tevékenysége nem merül ki ennyiben, mivel a fentiek mellett belépési adatokat is igyekszik megszerezni, illetve további gépeket próbál megfertőzni malware-rel.

Orosz turisták mindenhol

A határozott botnetellenes fellépésre azután került sor, hogy pénteken letartóztatták az orosz állampolgársággal rendelkező Jurijevics Levasovot, akit azzal vádolnak, hogy már 2010 óta üzemelteti hálózatát. Barcelonában akadtak a kiberbűnöző nyomára; a férfi feltehetően a tavalyi elnöki választás meghackelésében is szerepet játszott. Ennek tényét egyébként azóta is következetesen tagadja a szavahihetőségéről közismert orosz vezetés.

A 36 éves Levasovra a bírósági iratokban úgy hivatkoznak, mint a világ egyik leghírhedtebb spammer bűnözőjére, a férfi a Spamhaus által nyilvántartott listán is igen előkelő helyezést foglal el: a spamkövető vállalat World’s Ten Worst Spammers felsorolásának hetedik helyén tanyázik, igaz, Peter Levashov néven. Sikeres elfogásával és bíróság elé állításával minden bizonnyal nemsokára valaki más veheti át a helyét ebben a nyilvántartásban.

Szövetségi szintű szervercsere

Visszatérve a Kelihosra, az amerikaiak bírósági végzést kaptak a botnetbe tartozó számítógépek felszabadítására. Ezzel lehetővé vált számukra úgynevezett helyettes szerverek létrehozása. Az FBI által felügyelt kiszolgálók gyakorlatilag lecserélik a botnetet vezérlő számítógépeket, és így megszerzik az ellenőrzést az áldozatul esett számítógépek felett, melyek ezzel kijutnak a Kelihos vezérlése alól.

Ahhoz, hogy erre jogilag lehetősége legyen az FBI-nak, szükség volt az amerikai szövetségi törvények megváltoztatására. Ezáltal a Szövetségi Nyomozóhivatal egyetlen digitális házkutatási parancsot kaphat több, akár Európában működő joghatóságtól is, amivel egyszerűbbé válik az online nyomozás és digitális bizonyítékok begyűjtése.

Hosszú életű botnetek

Nem csak a Kelihos érhetett meg ilyen szép kort, több példa is akad arra, hogy a rosszindulatú célból létrehozott hálózatok fél évtizedes vagy annál is nagyobb karriert fussanak be. 2015-ben írtunk például a Mumblehard nevű kártevő köré szerveződött botnetről, mely az ESET szerint legalább öt éve működött már akkor. Ennek érdekessége, hogy a biztonságosabbnak tartott linuxos számítógépek biztonsági hibáit támadva épített hálózatot a zombivá vált gépekből.

Biztonság

Az EU-ban sem áll túl jól a TikTok szénája

Miközben az USA-ban a teljes betiltás fenyegeti, az öreg kontinensen bizonyos elemeit iktatnák ki a kínai tulajdonú alkalmazásnak, mert a gyanú szerint rossz hatással van a fiatalokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.