A Microsoft is csatlakozik a Facebook kezdeményezéséhez, és szabadon felhasználhatóvá teszi a saját adatközponti szervereihez kapcsolódó tervdokumentációkat.

A Facebook még 2011-ben hozta létre az Open Compute Project (OCP) nevű kezdeményezést, amikor az oregoni Prineville-ben található adatközpontjának kialakításakor nyilvánossá tette a vonatkozó informatikai dokumentációt. Az OCP közösségének célja olyan adatközponti hardverek megalkotása, amelyekkel egyszerűbbé és olcsóbbá tehető a skálázható rendszerek (webes kiszolgálók, cloud computing stb.) üzemeltetése, nyílt és szabadon hozzáférhető vagy módosítható tervekkel könnyítve meg a kivitelezést.

Az alacsony fogyasztású és magas számítási sűrűségű adatközpontokba olyan tárolórendszereket, rackdizájnokat, hálózati és menedzsmenteszközöket szánnak, amelyek kiváltják a drága szállítói megoldások egy részét is, szoftveresen küszöbölve ki például a hardverhibákat. Az OCP mögé már vállalati oldalról is sokan felsorakoztak, így a hozzájárulók között a hardver- és szoftvercégek, szolgáltatók vagy jelentős felhasználók mellett oktatási és kutatási intézmények jelentek meg.

Megérkezett a Microsoft is

A Microsoft az OCP kaliforniai rendezvényén jelentette be csatlakozását, egyúttal a közösség rendelkezésére bocsátja a "Microsoft cloud szerver specifikációt", vagyis mindazokat a hardverdizájnokat, amelyek a társaság adatközpontjaiban a Windows Azure-t, az Office 365-öt, a Binget és a cég másik kétszáz felhőszolgáltatást működtetik. Mindezt a Microsoft szerverekért és felhős rendszerekért felelős alelnöke, Bill Laing harangozta be a Microsoft hivatalos blogján, hangsúlyozva: egyelőre a Facebook és a Microsoft lesz az a két iparági szereplő, amely hajlandó volt közzétenni adatközponti szervereinek tervdokumentációját.

A szóban forgó specifikációk értelemszerűen a Windows Server futtatására optimalizált gépeket határoznak meg, amelyeket célzottan a Microsoft cloud platformja, a Windows Azure skálázhatósági, rendelkezésre állási és hatékonysági követelményeire szabtak. Ez Laing szerint számokban kifejezve azt jelenti, hogy a hagyományos vállalati kiszolgálókhoz képest 40 százalékos költségmegtakarítást és 15 százalékos fogyasztáscsökkenést tesznek lehetővé a fenti környezetekben, nem beszélve a telepítési és karbantartási idő 50 százalékának lefaragásáról.

Saját Azure-t mindenkinek

Az Azure fizikai és hálózati infrastruktúrájáért felelős Mike Neil nyilatkozatából kiderül, hogy nem korábbi dizájnokról, hanem a jelenleg is használatban lévő Microsoft-hardverekről van szó, amelyek révén egy fenntarthatósági program keretében a cég 1800 kilométernyi kábelezést és 10 ezer tonna fémet spórolna meg egymillió szerver telepítésén. A Microsoft egyébként elvitathatatlan, 25 éves tapasztalattal rendelkezik az adatközpontok üzemeltetésében, és legelső globális online szolgáltatását, az MSN-t is közel 15 évvel ezelőtt indította el. A társaság eddig 15 milliárd dollárt ölt cloud infrastruktúrájának kiépítésébe, amely naponta egymilliárd felhasználót és 20 millió céges ügyfelet szolgál ki.

Az OCP céljaira felajánlott dokumentumok a moduláris szerverek hardveres és szoftveres specifikációin túl tartalmaznak CAD modelleket, tervrajzokat, illetve a felügyeleti eszközök – menedzsment, hűtés, tápegységek, diagnosztika stb. – forráskódját. A Microsoft ezen felül aktív részvételre készül az OCP közösség munkájában, szakembereket delegálva a különböző albizottságokba és mérnöki csoportokba. Mike Neil szerint jelentős felhőszolgáltatóként több út is állt volna a vállalat előtt, azonban az OCP-ben érezték meg a "kritikus tömeget", amellyel ráadásul könnyen együtt tudnak működni.

A felhő is kinyílik

A Microsoft neve nem véletlenül fonódott össze a tulajdonosi szoftverek fogalmával, mára azonban a folyamatos élcelődés ellenére óriási változáson megy keresztül. Így az is eminens érdekévé vált, hogy minél többen rendelkezzenek a megfelelő szerverek építéséhez szükséges ismeretekkel és lehetőség szerint gyártási tapasztalatokkal. Ez lenyomhatja az árakat és mérsékli az egyes szállítóktól való függőséget, és általánosságban hozzájárulhat a cloud megoldások térhódításához, miközben konzisztens jelenlétet biztosít a Microsoft számára. Ahogy a megosztott dizájnokat mások is alkalmazni kezdik, sokkal kevésbé kell majd a hardverekhez igazítani a szoftvereket, más szóval a különféle irányba fejlődő programok sokkal rugalmasabban alakítható rendszerekre érkeznének.

Ahogy azt többen kiemelik, az akciónak közvetve komoly PR-értéke lehet, amennyiben a Microsoft felhős vetélytársa, az Amazon hagyományosan elzárkózik a hasonló iparági együttműködésektől, és egyfajta "nyílt forrású fekete lyukként" viselkedik, amivel bennfentesek szerint már a tehetséges szakembereket is kezdi elriasztani. A legújabb lépés egyébként kontextusba helyezi az IBM x86-os üzletágának múlt heti értékesítését is, aláhúzva, hogy a befektetők által folyamatos nyomás alatt tartott társaságnak valóban nem sok keresnivalója maradt az egyre alacsonyabb árréssel kecsegtető területen.

Cloud & big data

Adattal foglalkozik és informatikai vezető? Szekérderéknyi pénzt szakíthat

Átlag fölött nőtt azoknak az informatikai vezetőknek a befolyása – meg persze a felelőssége és a kompenzációs csomagja is –, akik a vállalatok adatait kezelik.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.