Egyelőre nem tudni, hogy az Intel egykori vezetőjét milyen körülmények között érte a halál, de annyi bizonyos, hogy a Budapesten született szakember komoly hatással volt az informatika fejlődésére.
Budapesttől az Intel vezérigazgatói székéig
A korszakalkotó zseni Gróf András István néven született 1936-ban Magyarországon. Zsidó származásúként túlélte a második világháború borzalmait, majd 1956-ban a forradalom leverése után az Egyesült Államokba emigrált. 1960-ban az évfolyam legjobbjaként szerzett vegyészmérnöki diplomát a New York-i City College-ban. Első munkahelye a Fairchild Semiconductor volt, ahol a kutatás-fejlesztési részlegénél dolgozott.
1968-ban Robert Noyce és a róla elnevezett törvényről elhíresült Gordon Moore társaként megalapította az Intel Corporationt. A cégnek 1979-től elnöke, 1987-től pedig vezérigazgatója volt. Tíz évvel később pedig a vállalat vezérigazgatója és igazgatótanácsának elnöke is volt egy személyben. A vezérigazgatói posztról 1998-ban lemondott, de 2005 májusáig az igazgatótanács elnöke maradt. Haláláig tanácsadóként segítette az Intel munkáját.
Maga volt a Szilícium-völgy
Grove neve a 80-as, 90-es években gyakorlatilag egybe forrott az akkoriban alakuló Szilícium-völggyel. 1997-ben munkásságát a Time magazin az év embere díjjal jutalmazta, köszönetképpen a digitális forradalomban játszott szerepéért. Tavaly a híres kockázatitőke-befektető, Ben Horowitz egyenesen úgy nyilatkozott, hogy "ő volt az ember, aki felépítette a Szilícium-völgyet" és a "valaha élt legnagyobb cégvezető" titulussal jellemezte.
Grove egyik híres mondása így szól: "a siker elégedettséget szül, az elégedettség pedig hibát". Ezt a mechanizmust maga is megtapasztalhatta, mert a Pentium processzorok egyik problémáját nem kezelte kellő elővigyázatossággal, amit az Intelnek végül félmilliárd dollárjába került kijavítania. Vezetési stílusát többen túlságosan hevesnek, követelőzőnek tartották.
Hibái ellenére azonban Grove rengeteget tett a cégéért és a technológia fejlődéséért. Irányítása alatt a korábbi 2 milliárdot sem elérő éves forgalom 26 milliárdra nőtt, és ő volt az a személy, aki az IBM-et annak idején meggyőzte arról, hogy kizárólag Intel chipeket használjanak termékeikben.
Főhajtás a legmagasabb szintekről
A 79 éves legenda halálhírét az Intel jelentette be. A cég jelenlegi vezetője, Brian Krzanich a lehetetlen megvalósítójaként méltatta, aki "technikai szakemberek, befektetők, cégvezetők generációit inspirálta".
Andy Grove was one of the giants of the technology world. He loved our country and epitomized America at its best. Rest in peace.
— Tim Cook (@tim_cook) March 22, 2016
Halálhírére az informatikai szektor számos meghatározó alakja reagált. Köztük az Apple első számú embere is, aki a technológiai szektor óriásaként emlékezik rá. Tim Cook kiemelte azt is, hogy szerette választott hazáját, és személye tökéletesen megtestesítette azt, amiről az Egyesült Államok szól.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak