Májusban egy konferencián már beharangozták, hogy az SAP hamarosan olyan univerzális vállalati felhőszolgáltatást indít, amely az IoT (Internet of Things) szenzorokból érkező és a vállalatirányítási rendszerben lévő üzleti adatok egyesített kezelését teszi lehetővé a gépi tanulás, a big data, az analitika eszköztárát is segítségül hívva. A platform a gyártási, logisztikai és vagyongazdálkodási folyamatokat is képes lesz egyesíteni.
Sok adat – sok probléma
Július 11-én a vállalat Frankfurtban jelentette be SAP Leonardo digitális innovációs rendszert, melynek központi eleme a Leonardo IoT Bridge. Az eszközt az SAP konfigurálható szerepalapú irányító központként határozza meg. A legfontosabb tulajdonágaként azt emelik ki, hogy az operatív vezetés képes segítségével a váratlan és nem tervezett események valós idejű azonosítására. Ezeknek az eseményeknek a kezeléséhez döntéstámogatást is ad, az egyes releváns tényezők (kereskedelmi informácik, SLA-k, költségek stb.) kontextusban történő kezelésével.
De mi itt az újdonság? Eddig is voltak olyan rendszerek, amelyek a vállalati folyamatokat – legyen az gyártás, szállítmányozás, kereskedelem stb. – felügyelte, előrejelzett például meghibásodásokat egy gyártósoron, jelezte, ha elakadt a kamion, szavatossága lejártához közelít egy termék. De mit lehet kezdeni azzal, hogy tudjuk, meg fog hibásodni egy gyártóeszköz, ha nem tudjuk, hogy van-e raktáron olyan alkatrész, amivel meg is lehet javítani?
Ezt a képletet a Leonardo IoT Bridge esetében tetszőlegesen lehet bonyolítani, hiszen nem elég, ha van pótalkatrész, kell tudni azt is, hogy mennyi idő a helyszínre szállítani, beszerelni, valamint azt is, hogy rendelkezésre áll-e olyan alkalmazott, aki a javítást el is tudja végezni. A rendszer közben a költségeket is kiszámítja, átprogramozza a további termelést, valamint ahhoz kapcsolódóan a szállítási láncot stb. Gyakorlatilag minden ilyen változást végigvisz a teljes értékláncon.
Tehát a Leonardo lényegében úgy integrálja a meglévő alkalmazásokat, hogy azok ezáltal intelligensebbé válnak.
Iparághoz konfigurálható
Az SAP azt ígéri, hogy a rendszer rugalmasan konfigurálható iparági igényekhez. Ehhez a cég szállít kész forgatókönyveket is, de mivel a rendszer nyílt, ezért a testreszabásban az ügyfelek nagy szabadságot kapnak.
Az új platform része egy end-to-end követő, monitorozó és riporting rendszer (SAP Global Track and Trace), egy számítási kapacitást, tárolást és az üzleti szemantikát a felhőből biztosító szoftver (Leonardo IoT Edge), egy felhős gyártási teljesítménymenedzsment megoldás (SAP Digital Manufacturing Insights), valamint egy felhőalapú mobil app a vagyonkezelés menedzseléséhez (SAP Asset Manager), beleértve a leltárt, a karbantartást és a vagyonbiztonságot is.
Az SAP felhőszolgáltatásainak intelligensebbé tételéhez egy sor stratégiai partnerségeit is kötött. Tavaly ősszel a Bosch-sal elsősorban a gyártási és logisztikai folyamatok támogatására, idén tavasszal pedig az IBM-mel lépett szorosabb szövetségre, az SAP Ariba és a Watson strukturálatlan adatelemzési képességeinek egyesítésére. Márciusban pedig a Google-lel állapodott meg egyrészt arról, hogy első lépésként az SAP HANA Express Edition elérhető lesz a Google Cloud Platformon, mésrészt hogy az SAP-fejlesztők is hozzéférhetnek a Google gépi tanulási megoldásaihoz (szöveg-, kép-, beszédfelismerés).
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak