Ismét bebizonyosodott, hogy az Amit szabad Jupiternek... kezdetű mondás nem üres frázis. A Burning Glass Technologies ugyanis széles körű felmérést végzett az amerikai álláshirdetések között, és kiderült, a Szilícium-völgyben nagyon is fontos a papír megléte, ha állásra pályázik egy szoftverfejlesztő.
Gates, Jobs és Zuckerberg nem minta, hanem kivétel
A technológiai szektor ikonikus alakjai közül sokan inkább abbahagyták egyetemi tanulmányaikat, hogy megvalósíthassák álmaikat. Nekik, például a Microsoftot alapító Bill Gatesnek, az Apple-t gigavállalattá növesztő, néhány éve elhunyt Steve Jobsnak, vagy éppen az alig több mint 30 éves Facebook-alapító Mark Zuckerbergnek bejött a húzás. Talán éppen ezért élt a köztudatban az az elképzelés, hogy egy menő informatikai cégnél igazából nem is kell az egyetemi diploma, csak az számít, mennyire jó valaki a kódok világában.
Az említett kutatás viszont alaposan rácáfol erre a városi legendára. Mintegy 1,6 millió álláshirdetés információinak elemzésébül ugyanis kiderült, hogy a legnagyobb technológiai vállalatoknak otthont adó Szilícium-völgyben a lehető legmagasabbak a követelmények ebből a szempontból (is).
Lánglelkű hippik kíméljenek!
A felmérésben megvizsgált, kifejezetten fejlesztői munkakör betöltését meghirdető állásajánlatokat leszűrték külön a technológiai vállalatoktól származókra, és még szűkebben a Szilícium-völgyből feladott hirdetésekre. Ezt a két kategóriát a teljes állománnyal összevetve érdekes eltérésekre bukkantak.
Amint a fenti grafikonokból látszik, a papírra leginkább "finnyás" szektor maga az informatika. Míg Egyesült Államok-szerte minden szoftverfejlesztői állást nézve kevesebb mint 60 százaléknál volt kitétel az iskolai végzettség, addig a technológiai cégeknél ez 75, a Szilícium-völgyben pedig 78 százalékos arányt ért el. Az iskolai végzettséget feltételként szabó ajánlatokra szűkítve a vizsgálódást szintén mutatkozik némi eltérés, hiszen a techszektorban és főleg annak központjában az átlagnál magasabbra teszik a lécet.
Így bármennyire is jól hangzik, hogy egy programozónál csak a tehetség és a tudás számít, ha egy menő informatikai cégnél szeretne elhelyezkedni, a valóságban a szektor ennél sokkal, de sokkal konzervatívabb.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak