A Google május 15-éig támogatja saját HTTP-változtatát, az SPDY-t, és áttér a HTTP/2-re. Mi csak a web gyorsulását érzékeljük majd a váltás után.

Rövid közleményben jelentette be a Google, hogy május 15-ével megszünteti saját átviteli protokolljának, az SPDY-nek a támogatását, és áttér a HTTP/2-re. (A kivezetendő protokoll elnevezése kivételesen nem betűszó, hanem a 'speedy' kifejezés rövid alakja.) A Google a protokoll kifejlesztésekor a HTTP/1.1-et vette alapul, azt kiegészítve, némileg átalakítva igyekezett a weboldalak betöltődési idejét, azaz késleltetését csökkenteni, valamint a biztonságot is növelte.

A protokollt a böngészők közül azonban nem csak a Chrome használja, hanem többek között a Firefox és az Opera is.

Egyre több helyen használják a HTTP/2-t

Az Alphabet (Google) már két éve meghozta a döntést, de a konkrét időpont megjelölése nélkül. Azaz a mostani bejelentésnek csupán annyi az újdonsága, hogy konkrét dátumhoz kötötték a támogatás leállítását. A lépést a vállalat azzal indokolta, hogy a HTTP/2 széles körben elterjedt. A végleges időpont kitűzésével megvárták, amíg a Chrome által kiszolgált SPDY kapcsolatok aránya 5 százalék alá csökken. Ugyanakkor a cég szerint a Chrome által kiszolgált kapcsolatok negyede már a HTTP/2-t használja.

De nem csak a SPDY támogatása áll le május közepén. A cég egyúttal titkosítási protokollt is vált. Megszűnik a TLS NPN (Transport Layer Security Next Protocol Negotiation) támogatása is. A biztonsági protokollnak ez a kiterjesztése teszi lehetővé azt, hogy a böngésző kommunikáljon a szerverrel, hogy az milyen kapcsolaton keresztül akar vele kapcsolatot felépíteni.

Helyét az ALPN (Application Layer Protocol Negotiation) kiterjesztés veszi át. Ezzel biztosítható, hogy ha nem építhető fel a HTTP 2 kapcsolat, akkor az HTTP/1.x-en épüljön fel.

A böngészést a váltás semmiben sem befolyásolja. Pontosabban a felhasználók a rövidebb válaszidőt érzékelhetik, ha a böngésző és az azt kiszolgáló szerver HTTP/2 protokollon kommunikál.

Közösség & HR

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.