Atommag-kutatók, mérnökök és matematikusok dolgoztak azon a projekten, melynek eredményeként megszületett a bombabiztos, hamisíthatatlan termékazonosító. A SMark-nak nevezett speciális azonosítót a VasBeta Kft. fejlesztette ki Ribárszky Tamás vezetésével.
Valóban hamisíthatatlan?
Mindenekelőtt fontos leszögezni, az Smark nem alkalmas termékövető rendszerek kiépítésre. Csupán azt mondja meg, hogy az adott termék hamis vagy sem – illetve van egy harmadik eset, amikor az azonosító annyira megrongálódik, hogy nem értelmezhető.
Az alap egy 1,5×1,5 mm-es, 80 nm vastag titán lapocska, amit részecskegyorsítóban gyorsított nehézionokkal bombáznak, majd a sérüléseket savval 15 mikrométer mélységű "zsákfuratokká" alakítják. Az így kialakított véletlenszerű mintázat adja majd a termék egyedi azonosítóját. Az információkat azonban nem ez, hanem egy mellé vagy köré tett QR kód tartalmazza. Ez tartalmazza a lapkából képzett titkosított kódot, valamint a gyártó elektronikus aláírása is. A QR kód azonban tartalmazhat további információkat is 300-500 bájt terjedelemben.
A biztonságot egyrészt az garantálja, hogy a titán lapocska mintázata garantáltan nem reprodukálható, másrészt az, hogy a kulcsfontosságú információk (markerből képzett kód, elektronikus aláírás) titkosításához az RSA 2048 bites algoritmusát használják.
A marker és a QR kód
A megoldás másik előnye, hogy viszonylag egyszerű eszközökkel, például egy speciális előtét lencsével felszerelt okostelefonnal és egy speciális alkalmazással is használható a termékek eredetiségének a megállapítására. Emellett olyan toll formájú olvasót, amely a dokumentumok hitelesítésségének ellenőrzéséhez tartalmazza a mikroszkóplencsét, a kamerát, a kommunikációs egységet (USB, Wi-Fi) és az akkumulátort. Mind a mobiltelefonos, mind pedig a tollas megoldással egyszerre lehet leolvasni a markert és a QR kódot. Az eszközöket szintén a VasBeta fejlesztette.
Két év alatt készültek el
Bár az ötlet még az ezredforduló környékén fogalmazódott meg, mint azt lapunknak az egyik feltaláló, Ribárszky Tamás elmondta, 2011-ben dolgozták ki részletesebben az elképzelést, melyre végül 2013-ban kaptak támogatást a GOP-1.1.1-11-2012-0358 kódjelű Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása című pályázat keretében.
A magyar-orosz együttműködésben megvalósuló projekt 1027 millió forintos költségvetésének 63 százaléka érkezett uniós forrásból. A fejlesztésben alvállalkozóként vett részt a dubnai Egyesített Atomkutató Intézet Flerov Laboratóriuma, az ÁNY Biztonsági Nyomda NyRt., ELTE Matematikai Intézete, az MP Informatika Kft. és a Cryptor Kft.
A biztonsági címke bármilyen terméken alkalmazható: gyógyszeren, divatárun, alkatrészeken, motorolajajon, élelmiszeren stb. sőt a hivatalos papír-alapú dokumentum (közjegyzői okirat stb.) eredetiségének ellenőrzésére is alkalmazható. A rendszer képes arra is, hogy ha egy adott terméket ellopnak, akkor annak azonosításakor mindez kiderüljön. Ez azért különösen előnyös, mivel az azonosítást akár maga a vevő is elvégezheti a telefonjával.
A biztonsági címke sorozatgyártása a közeljövőben elindul, amelynek köszönhetően várhatóan több mint 100 új munkahely létesülhet Miskolcon.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak