Öntanuló diagnosztikai eljárást, illetve mobil számítógépek szervizelését támogató hardverdiagnosztikai rendszert fejlesztett ki az Aviatronic Repüléstechnikai Fejlesztő Kft. A HADICOR elnevezésű, nyílt forráskódú elemekre épülő rendszer egy interneten elérhető, központi távoli szerverről futtatja a méréseket és teszteket, majd naplózza és egy központi adatbázisban tárolja az eredményeket. A rendszert már több szervizében használja a japán Toshiba.
Digitális ujjlenyomat a notebookokról
A rendszer „lelke” egy interneten elérhető, központi távoli szerver, amely a különböző földrajzi helyeken működő szervizhálózatot vezérli: optimális, az adott készülékek konfigurációjának megfelelő diagnosztikai méréseket és teszteket hajt végre az egyes számítógépeken. A mérések és tesztek eredményeit a vizsgált számítógép egyedi „ujjlenyomatával”, a részegységekre is kiterjedő azonosítóival együtt egy központi adatbázisban tárolja és naplózza.
A szervizek számára több szempontból is előnyös az új rendszer. Az így lefuttatott tesztek nagy része nem igényel kezelői beavatkozást, így a hibabehatárolás kevesebb technikusi munkaidő-ráfordítást igényel. A HADICOR alkalmazásához nem szükséges sem operációs rendszer, sem adatbázis-licenc megvásárlására költeni, mert a rendszer nyílt forráskódú.
A gyártók is profitálhatnak a technológiából: egyrészt egyszerűbbé válik a központi menedzselhetőség és szoftverek frissítése, másrészt a tesztekhez biztosított szoftverkörnyezet, a teszteredmények tárolása, a tevékenység naplózása, az elvégzett javítások kontrollálhatóságának lehetősége is adott. A korábban csak többletmunkával összegyűjthető adatokat az új termékek tervezésénél használhatják fel, de 40-50 százalékkal csökkenthető a feleslegesen kicserélt alkatrészek száma és az ezzel összefüggő elektromos hulladék mennyisége is.
Nem ezzel kezdtek
A projekt megvalósítását a Toshiba modellinformációkkal, illetve tesztkészülékekkel segítette, aminek következtében a japán gyár több szervizben is használja a HADICOR rendszert. Az 1990-ben alakult Aviatronic kft. eleinte repülés-elektronikai fejlesztésekkel foglalkozott. A szűkülő piac miatt 1997-ben szerencsésen pályáztak Toshiba notebook-alaplapok javítására, így kerültek be a szolgáltatási üzletágba.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak