A viselhető eszközök, okosórák, szenzorok terjedése, de már az okostelefonok léte is felvetheti azt a kérdést, hogy mivel vezérelhetők ezek az eszközök a legkönnyebben. Az érintés alapú kezelőfelületek elérése gyakran akadályokba ütközik, kivéve, ha a felhasználó saját körme is egy érintőfelületként funkcionál.
Körömre fel!
Az MIT diákjai pontosan ezt valósították meg egyik fejlesztésükben: a NailO hüvelykujjra rögzítésével egy miniatűr trackpadet kapunk, ami vezeték nélkül kapcsolódik a mobilokhoz, notebookokhoz, táblagépekhez. A projektet Cindy Hsin-Liu Kao és Artem Dementyev hozta közel végleges formába, viszont még mindig több problémát kell megoldaniuk a vezérlő eszközzel kapcsolatban.
A legnagyobb kihívást az jelentette, hogy három nélkülözhetetlen komponenst egy körömnyi kiterjedésű és nem különösebben vastag panelben helyezzék el. A hosszas tervezést és beszállítókkal való egyeztetést követően sikerült egy mikrokontrollert, egy Bluetooth chipet, valamint egy kapacitív érzékelőt olyan kis formában megépíteni, hogy az zavartalanul viselhető legyen a hüvelykujjon. Az egyik kulcsfeladat az antenna elhelyezése volt, hiszen azt kellően távol kell pozicionálni a többi alkatrésztől.
A NailO vezeték nélkül csatlakozik az eszközökhöz, amelyek a felületén elvégzett vezérlő gesztusokkal irányíthatók. Kao szerint a mini trackpad nem csak egy elszállt, teoretikus alapú ötlet: a tesztelés alatt kiderült, hogy nagy segítség, amikor a felhasználónak foglalt a keze, vagy csak egy tárgyalás közben feltűnés nélkül szeretne elintézni valamit a telefonján. A trackpad (lapozás) funkción kívül sok lehetőséget van a gesztusokban is (pl. szövegbevitel esetén kiegészítő felületként is szolgálhat), de a Bluetooth miatt elméletileg bármilyen eszköz elérhető vele.
Energia kérdése
A tajvani születésű Kao szerint a NailO nagy reményekkel indulhat a divat területén is, mivel a trackpad felülete a későbbiekben színes mintákkal díszíthető. Az eddigi tesztek azt mutatják, hogy a viselete természetes hatást kelt, a hüvelykujj pedig azért jó választás, mert ezt az ujjat az összes ujj könnyen eléri és a felülete is kellően széles, illetve lapos a NailO felhelyezéséhez.
Gesztusvariációk a NailOval
Ahogy az összes hasonló eszköznél, úgy itt is az energia ellátás okozza a legnagyobb fejtörést. A NailO jelenleg 2 órát bír egy feltöltéssel, amit úgy tolnának ki, hogy a használaton kívül alvó módba lépne az eszköz. Amennyiben a tulajdonosának újra szüksége lenne, akkor egy pár másodperces nyomással ismét aktiválható. Arról az MIT nem adott ki még információt, hogy a NailO mikor kerülhet kereskedelmi forgalomba, de ahogy ez megtörténik, beszámolunk róla.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak