Jövő hónaptól ismét csökkennek az Európai Unió, valamint Izland, Norvégia és Lichtenstein területén a mobiltelefonálás, SMS-küldés és mobilinternetezés díjai. Legutóbb egy éve, akkor is július 1-től volt díjcsökkentés. A csökkentést a magyarországi mobilszolgáltatóknak is alkalmazniuk kell – hívta fel a figyelmet közleményében az Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósá
Az intenzív árcsökkentés 2009-ben kezdődött, azóta kevesebb mint felére esett a roaming díja.
A legnagyobb mértékben a külföldről kezdeményezett adatforgalom ára csökken, azaz a jelenlegi díjak feléért használhatják a mobilinternetet külföldön. Az unión belüli barangolás esetén a kezdeményezett hívásindítás díja közel 18 százalékkal, a fogadott hívásoké 27 százalékkal, az SMS-küldéseké 23 százalékkal csökken.
Július 1-től újdonságként az előfizetők igénybe vehetik a külföldi célország alternatív szolgáltatóinak szolgáltatásait is adatroaming céljából. A külföldi mobilhasználat során egy kis odafigyeléssel az előfizetők jelentős összegeket takaríthatnak meg a mobilszámlán – hívja fel a figyelmet az NMHH. A Hivatal az javasolja a felhasználóknak, hogy utazás előtt tájékozódjanak a saját szolgáltató, illetve a célországban működő szolgáltatók roamingdíjairól, mert olykor nagy eltérések is lehetnek (az EU ugyanis csak a maximális árat határozza meg, amitől lefelé el lehet térni).
Az okostelefonokat és táblagépeket érdemes úgy beállítani, hogy ne kapcsolódjanak maguktól a hálózathoz, mert az alkalmazások automatikus frissülése jelentős adatforgalmat generálhat, amely után fizetni kell.
Egy EU rendelet értelmében egyébként a mobilcégek automatikus pénzügyi vagy adatforgalmi korlátot is alkalmaznak. Amikor a felhasználó eléri a beállított korlát 80 százalékát, arról a szolgáltató tájékoztató SMS-t küld. Ha pedig a fogyasztó eléri a 100 százalékos szintet, és nem jelzi a szolgáltatónak egyértelműen, hogy tovább kívánja használni az adatroamingot, a szolgáltatás megszakad. Az ezzel kapcsolatos részletekről azonban szintén érdemes tájékozódni a mobilszolgáltatónál.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak