Komoly mérföldkőhöz jutott el nemrégiben a Chrome, amely lassú, de kitartó kapaszkodással vélhetően jó időre megszerezte magának a legnépszerű hazai böngésző címet. A magyar internetezők preferenciái nem kifejezetten illeszkednek a globális átlaghoz, hiszen nálunk a Firefox lényegesen erősebb pozícióban volt vetélytársainál, miközben a Google böngészője világszinten már 2012-ben átvette a vezetést. Amúgy globálisan nem is a Mozilla böngészője volt a nagy ellenfél, hanem a Microsoft Internet Explorer. Utóbbi népszerűsége nálunk csak egy ingatag harmadik helyre elég.
Amint az a StatCounter tavalyi adataiból kirajzolódik, 2013. a hazai trónért folytatott ádáz küzdelemről szólt. Az internetes forgalmat elemző cég számai alapján úgy tűnik, hogy nyár elején már sikerült behoznia népszerűségben a Chrome-nak a Firefoxot. És ugyan ősz elején még volt némi ingadozás, de az év végére már elég egyértelmű trendvonal húzható, amiből a Google jön ki győztesen.
Eltérő számok, egyező irányok
A némileg más metodikával dolgozó Gemius hasonló adatsora is megerősíti ezt a fejleményt. Itt nem látszik akkora ingadozás, a Chrome szisztematikusan araszolt felfelé egész évben, hogy aztán az utolsó hónapban már hajszálnyival nála legyen a nagyobb érték (38,24%) feltüntetve. Ezzel a Mozilla böngészőjének szűk ötéves uralkodása szakadt meg, miszen az Explorert 2009 első felében sikerült kitúrni az élről. A Gemius adatai szerint a tavalyi évet a Firefox 36,98 százalékon zárta, míg a harmadik az Explorer lett 10,28 százalékos részesedéssel.
(A fenti történések miatt még érthetetlenebb, hogy Magyarországon például egy Elmü méretű szolgáltató 2014-ben megengedheti magának, hogy online ügyfélszolgálatát ne lehessen alapból Chrome alatt megnyitni...)
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak