Az USB csatlakozó bőven megérett arra, hogy megújuljon, ami tavaly augusztusban meg is történt. Hivatalosan is bemutatkozott az USB Type-C, amivel kapcsolatban két jellemző terjedt el leginkább: mindkét oldalával bedugható és egyelőre az égvilágon senki sem alkalmazz a termékeiben. Az utóbbi állítás rövid időn belül kétszer is megdőlt, mivel az Apple (MacBook), illetve a Google (Chromebook Pixel) is bevetette két új gépében.
Mindenben jobb
Az Apple annyira radikálisra vette a figurát, hogy az új MacBook esetében semmilyen egyéb csatlakozót nem alkalmazott, míg a Google azért egyrészt két USB-C tett a Pixelre, másrészt a biztonság kedvéért hagyott helyet két, régi típusú USB-nek. A Google annyira elkötelezte magát az új csatlakozó iránt, hogy a szakemberei egy külön videóban taglalják a megoldás előnyeit és előre vetítik, hogy a jövőben egyre több eszközt, sőt, mobilt látnak el USB-C-vel.
Az új szabvány első és legnépszerűbb tulajdonsága valóban az (lesz), hogy a korábbiakkal ellentétben szimmetrikus a kialakítása, ezért mindegy, hogy melyik oldalával csatlakoztatjuk a gépbe. A másik fontos előrelépés, hogy sikerült a méretet jelentősen lecsökkenteni, többek között ezért választotta az Apple is ezt a rendkívül vékony, új MacBook kiszolgálásához. Plusz ez teszi majd lehetővé, hogy a jövőben a mobilok (és egyéb, kis méretű eszközök) is megkapják, mivel nagyjából akkor a kiterjedése, mint a most használt microUSB-nek.
A kompatibilitással sem lesz probléma, azzal azonban már sokkal inkább, hogy aki most vásárol USB-C csatlakozós gépet, annak mindenhez adaptert is be kell szereznie. A jelenleg piacon lévő, régebbi szabványú USB-t használó eszközökkel tehát együtt fog működni, de nyilván idő lesz, mire a piac leköveti az úttörőket. Az energiaellátás területén is újat hoz az USB-C, mivel kétirányú, azaz ezen keresztül tölthető vele a (jelen esetben) notebook (akár 100W-ig), de arra is képes, hogy visszatöltse a rá csatlakoztatott külső eszközöket.
And the worst: New MacBook with HDMI a dongle and then another USBS dongle and accessories. Dongle hell! pic.twitter.com/p9Al8v03ZK
— Raymond Wong (@raywongy) 2015. március 10.
Sebesség terén is nagy előrelépés van, mivel az USB-C már a 3.1-es szabványt használja, így akár 10Gbps-os átviteli sebesség is lehetséges vele. Ez duplája a 3.0 sebességének, vagyis a hétköznapi gyakorlatban sokkal gyorsabb lesz az adatok átvitele, ami sok felhasználó esetében, a vezeték nélküli átvitel mellett, továbbra is nagy fontossággal bír. Végül az Apple által is emlegetett univerzalitás a végső érv, mivel az energia-, illetve az adatátvitel mellett támogatja a HDMI, VGA, DisplayPort szabványokat, így képet, hangot is képes közvetíteni.
Az lehet gond, ha csak egy van belőle
Nagyot lépett előre tehát az USB, az Apple azonban a minimalizmus és a dizájn jegyében úgy döntött, hogy egyetlen darab ilyen portot helyez el a gépen, amit elsősorban a vásárlók fognak megsínyleni. A kötelezően beszerzendő adaptereken kívül az is problémát fog jelenteni, hogy ha párhuzamosan több, eltérő feladatra használnák az USB-C-t akkor további adapterekre, illetve elosztókra lesz szükség (lásd a fenti Twitter bejegyzést), így csak remélhetjük, hogy a többi gyártó a jövőben bővebben látja el gépeit a jövő csatlakozójával.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak