Megindult az USB Type-C hódítása, de nézzük, hogy milyen előnnyel jár mindez.

Az USB csatlakozó bőven megérett arra, hogy megújuljon, ami tavaly augusztusban meg is történt. Hivatalosan is bemutatkozott az USB Type-C, amivel kapcsolatban két jellemző terjedt el leginkább: mindkét oldalával bedugható és egyelőre az égvilágon senki sem alkalmazz a termékeiben. Az utóbbi állítás rövid időn belül kétszer is megdőlt, mivel az Apple (MacBook), illetve a Google (Chromebook Pixel) is bevetette két új gépében.

Mindenben jobb

Az Apple annyira radikálisra vette a figurát, hogy az új MacBook esetében semmilyen egyéb csatlakozót nem alkalmazott, míg a Google azért egyrészt két USB-C tett a Pixelre, másrészt a biztonság kedvéért hagyott helyet két, régi típusú USB-nek. A Google annyira elkötelezte magát az új csatlakozó iránt, hogy a szakemberei egy külön videóban taglalják a megoldás előnyeit és előre vetítik, hogy a jövőben egyre több eszközt, sőt, mobilt látnak el USB-C-vel.

Az új szabvány első és legnépszerűbb tulajdonsága valóban az (lesz), hogy a korábbiakkal ellentétben szimmetrikus a kialakítása, ezért mindegy, hogy melyik oldalával csatlakoztatjuk a gépbe. A másik fontos előrelépés, hogy sikerült a méretet jelentősen lecsökkenteni, többek között ezért választotta az Apple is ezt a rendkívül vékony, új MacBook kiszolgálásához. Plusz ez teszi majd lehetővé, hogy a jövőben a mobilok (és egyéb, kis méretű eszközök) is megkapják, mivel nagyjából akkor a kiterjedése, mint a most használt microUSB-nek.

A kompatibilitással sem lesz probléma, azzal azonban már sokkal inkább, hogy aki most vásárol USB-C csatlakozós gépet, annak mindenhez adaptert is be kell szereznie. A jelenleg piacon lévő, régebbi szabványú USB-t használó eszközökkel tehát együtt fog működni, de nyilván idő lesz, mire a piac leköveti az úttörőket. Az energiaellátás területén is újat hoz az USB-C, mivel kétirányú, azaz ezen keresztül tölthető vele a (jelen esetben) notebook (akár 100W-ig), de arra is képes, hogy visszatöltse a rá csatlakoztatott külső eszközöket.

Sebesség terén is nagy előrelépés van, mivel az USB-C már a 3.1-es szabványt használja, így akár 10Gbps-os átviteli sebesség is lehetséges vele. Ez duplája a 3.0 sebességének, vagyis a hétköznapi gyakorlatban sokkal gyorsabb lesz az adatok átvitele, ami sok felhasználó esetében, a vezeték nélküli átvitel mellett, továbbra is nagy fontossággal bír. Végül az Apple által is emlegetett univerzalitás a végső érv, mivel az energia-, illetve az adatátvitel mellett támogatja a HDMI, VGA, DisplayPort szabványokat, így képet, hangot is képes közvetíteni.

Az lehet gond, ha csak egy van belőle

Nagyot lépett előre tehát az USB, az Apple azonban a minimalizmus és a dizájn jegyében úgy döntött, hogy egyetlen darab ilyen portot helyez el a gépen, amit elsősorban a vásárlók fognak megsínyleni. A kötelezően beszerzendő adaptereken kívül az is problémát fog jelenteni, hogy ha párhuzamosan több, eltérő feladatra használnák az USB-C-t akkor további adapterekre, illetve elosztókra lesz szükség (lásd a fenti Twitter bejegyzést), így csak remélhetjük, hogy a többi gyártó a jövőben bővebben látja el gépeit a jövő csatlakozójával.

Piaci hírek

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.