Csak néhány hónapja indult el a TÜV Rheinland InterCert Kft.-nek az Óbudai Egyetemmel közösen kialakított tudásközpontja, de a vállalat már a továbblépésen gondolkodik.

Szükség van a hazai oktatásban a piaci szereplők és az intézmények közötti szoros szakmai kapcsolatra ahhoz, hogy a végzősök valóban piacképes diplomát szerezzenek – érvel Czitán Gábor, a TÜV nemzetközi vezető tanácsadója. Hozzáteszi ugyanakkor, hogy ma még kevés az olyan cég, amely rendszeresen tudja támogatni a hazai felsőoktatást. A már kialakult kapcsolatok fő jellemzője, hogy egy-egy nagy nemzetközi cég, mint például Győrben az Audi vagy Kecskeméten a Mercedes, a saját képzésüket segítik.

Eltérő módszerek és kapcsolatok Óbudán

"Az Óbudai Egyetem évekkel ezelőtt kicsit más módon indult el, többirányú képzési struktúrát kezdett kialakítani, ebben az elején olyan partnerei voltak, mint a Lufthansa Systems. Öt évvel ezelőtt engem is megkerestek azzal, hogy segítsünk a végzős hegesztő mérnököknek gyakorlati lehetőséget nyújtani. Így indult a közös gondolkodás, a bekapcsolódás az Egyetemi Kutató és Innovációs Központ (EKK) munkájába" – idézi fel a kezdeteket a vezető tanácsadó.

Czitán Gábor (j) az Óbudai Egyetem általános rektorhelyettesével, Dr. Fodor Jánossal
(fotó: Óbudai Egyetem)

Az egyetem többek között egy innovációs bázis létrehozásával kíván a reálgazdaság felé nyitni, azok szereplőit bevonni. Eddig három szervezeti egység alakult. Az egyik a Bejczy Antal iRobottechnikai Központ, amely a nevével is jelzett területen segíti az oktatáson kívül az innovációt, a fejlesztést, illetve ezeknek a kutatási eredményeknek a hasznosítását a gazdaságban. Mellette létrejött egy biotechnológiai profilú tudásközpont, amelynek a célja, hogy integrálja az egyetemen folyó egészségügyi mérnöki kutatásokat, egyebek mellett az orvosi képfeldolgozás, a bioinformatika, az orvosi informatika, az orvosi jelfeldolgozás területén.

Hiányzó mérnöki képesítések

"A harmadik pedig a TÜV Rheinland által idén ősszel alapított tudásközpont, ami olyan mérnöki tevékenységeket kíván ennek a kereteibe bevonni, amelyeket jelenleg sehol sem tanítanak. Ilyen például a terméktanúsítás, az auditáló, validáló mérnök képzés – sorolja Czitán Gábor. Jelenleg a frissen végzett,mérnöki alapdiplomával rendelkezők aTÜV Rheinlandnál, vagy más minőségtanúsítással foglalkozó cégnél tanulják meg a termékek bevizsgálását. „Nálunk kizárólag biztonságtechnikai, megfelelőségi szempontból kell a termékeket vizsgálni, vagyis mi azt nézzük, hogy a tévékészülék öngyulladásra képes-e, nem pedig azt, hogy milyen kép és hangminőséget ad. Azt is mondhatjuk, hogy számunkra a nem működő készülék az ideális, mert az bajt nem okozhat" – mondja a vezető tanácsadó.

Megjegyzi, a technika gyorsan fejlődik, a vizsgálati tevékenységben is megjelent a virtualizáció. A háromdimenziós tervezés megjelenésével nyílt mód a virtuális vizsgálatokra, ahol a terméknek, legalábbis az első körben nem kell fizikailag is jelen lenni. Így már a tervezési szakaszban kiszűrhetőek a problémák, ami csökkenti a vizsgálati költségeket, lerövidíti a termék piacra viteli szakaszát.

A tudásközpontban összegyűjthetőek a TÜV és általában a gazdaság igényei és ezekre alapozva, az egyetem laborjait és szakágait bevonva, lehet ezeket a képzéseket lefolytatni. Az egyetem képzési anyagába már be is kerültek a speciális mérnöki tudást oktató szakanyagok. Ezek elsajátításáért kreditpontot kaphatnak a hallgatók, és ha ezekből az anyagokból sikeresen levizsgáznak, megkapják a TÜV tanúsító mérnöki certifikátot is.

Kétoldalú előnyök az együttműködésben

"A tudásközpontok bevonása mindkét fél számára előnyös, az egyetemnek azért, mert növeli az intézményben folyó képzés versenyképességét, vagyis a végzősök nemcsak a klasszikus diplomát szerezhetik meg, hanem mindjárt egy ipari alkalmazási tanúsítványt is.  A mi előnyünk pedig, hogy olyan gyakornokokat tudunk idehozni, akikre fiatal koruk ellenére már nagyon komoly feladatokat lehet rábízni, ráadásul kellően lelkesek is. További előny a számunkra, hogy az egyetemi laborokban úgy tudunk vizsgálatokat végezni, hogy ezekbe a folyamatokba is be tudjuk vonni a hallgatókat" – mutat rá Czitán Gábor. A tudásközpont fenntartásához a vállalat bizonyos kutatói költségek finanszírozásával is hozzájárul. További bevétel származhat abból, hogy ha januártól beindul a kreditpontos speciális mérnöki képzés, ott a tanúsításokért fizetni kell. "Az így befolyó összeg 30 százalékát forgatják vissza a tudásközpontba, ami az ilyen jellegű üzletekre alapozva két év múlva már önfenntartó lehet" – mondja a tanácsadó.

A cég már a továbblépésen is gondolkodik, Czitán Gábor szerint a következő terület az IT-biztonság lehet, ahol már el is indultak a megbeszélések az Óbudai Egyetemmel. A tanácsadó úgy véli, a tudásközponttal új dolgot hozott az egész németországi székhelyű csoport életébe a magyar leányvállalat. Ez az első ilyen mélységű kapcsolat a cég és a felsőoktatás között a TÜV Rheinland több mint 140 éves történetében. Czitán Gábor azt szeretné elérni, hogy jövő évtől az anyacég központi alapítványa is támogassa az óbudai tudásközpontot, az ottani műszaki értelmiség képzését.

Cloud & big data

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.