Korea, Japán és Németország magasan vezeti az ipari robotok mennyiségi rangsorát, itthon csak tizedannyi gép jut a megfelelő számú dolgozóra. A szállítások 2010 óta világszerte meglódultak.

A Philips kínai gyárában egyelőre több száz kétkezi munkás szereli össze ugyanazokat az elektronikai eszközöket, amelyeket a gyártó hollandiai üzemében 128 robotkar állít össze, és a Philips azt tervezi, hogy néhány éven belül kínai gyártósorai mellé is több mint egymillió robotot állít. A Foxconn egyelőre ezerszámra veszi fel az új munkásokat, de már az elektronikai óriás is nagyon közelinek érzi a termelés árában a kritikus pontot: nem csoda, hogy 2012-re 300 ezer gép üzembe helyezését tervezte, 2013 végére pedig ugyancsak egymillió robotot működtetne különböző létesítményeiben.

A robotikában nincs válság  A Nemzetközi Robotikai Szövetség (IFR) a nyáron tette közzé a robotok gyártását, értékesítését és felhasználását nyomon követő statisztikáit, amelyben félelmetes ütemű felfutásról számol be: a 2008 utáni visszaesés ellenére tavaly már 38 százalékkal több ipari robotot szállítottak, mint egy évvel korábban, a világszerte üzemben lévő gépek száma pedig elérheti az 1,4 milliót is.



 

A sűrűséget, vagyis a robotok számának 10 ezer ipari dolgozóra vetített arányát tekintve 347 darabbal Dél-Korea vezeti az országok közti rangsort, ráadásul a koreaiak eszközállománya továbbra is hatalmas tempóban növekszik. Európát a Japán után harmadik helyezett Németország képviseli a dobogón, Magyarország a világátlagtól elmaradva a szűkebb régió középmezőnyében foglal helyet.



A növekedésből a fejlődő piacok jelentősen kiveszik a részüket, hiszen Kína, Brazília vagy Thaiföld egyenletesen kapaszkodik felfelé, de a nagyokat még nem közelítik meg: Németországban például 19 533 ezer ipari robotot vásároltak 2011-ben, ami 38 százalékos éves növekedést jelent. Az emelkedő vagy eleve magas mutatók gyakran az autógyártással hozhatók kapcsolatba, hiszen az összes iparág közül ezen a területen alkalmazzák a legtöbb robotot.


 

Európában 66 százalékos éves növekedéssel összesen 43 800 egységet értékesítettek az előző évben, ami ugyancsak az autóipari fejlesztésekkel függ össze. Ez utóbbiak különösen látványosak a közép- és kelet-európai országokban, ahol az éves bővülés régiós átlaga 89 százalék, és Törökországban, ahol az alacsony bázis a 156 százalékos fejlődést is lehetővé tette.

Mérséklődik az ütem  Az elektronikai iparban világszerte 31 500 új robotot telepítettek, vagyis 20 százalékkal többet, mint 2010-ben. Ez egyben a 8,5 milliárd dolláros globális piac közel negyed részét adta, ami a teljes rendszereket tekintve (vagyis kiegészülve a szoftverekkel, a perifériákkal vagy a mérnöki munkával) simán eléri a 25,5 milliárdot. A szövetség az elkövetkező években szerényebb, de folyamatos, egy számjegyű növekedésre számít.

 

Robot raktárosokat állít munkába az Amazon
Vitapartnerré avanzsálhatnak a robotok

 

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.