A nyáron EY névre váltó, korábban Ernst & Young elnevezés alatt működő tanácsadócég tizedszer értékelte a hazai üzleti szféra kiemelkedő alakjait. A szombati díjátadón az EY vezérigazgatója elmondta, kezdeményezésük a magyar üzletemberek előtt tiszteleg, akik eredményesen és jövőbe mutatóan válaszoltak a gazdasági, társadalmi változásokra, és akik az elmúlt években is a minőségre, az értékteremtésre és az innovációra helyezték a hangsúlyt.
Túlsúlyban az IT
Idén a pályázók elsősorban az IT szektort és a gyártó cégeket képviselték. A megmérettetésen induló vállalkozások összbevétele megközelítette a 150 milliárd forintot, és országszerte közel 5000 munkavállalót foglalkoztatnak. A budapesti és vidéki jelöltek közel azonos arányban vettek részt idén a programban. A legfiatalabb cégvezető 28 éves volt, míg a legidősebb a 74. életévét töltötte be.
Az elismerés díjazottjait idén is független bírálóbizottság választotta ki nemzetközileg felállított kritériumrendszer alapján. A döntésben a díjazott által vezetett társaság eredményei mellett a stratégiai szemlélet, a személyes integritás, a kockázatvállalási hajlandóság, a nemzetközi hatás, valamint az innovációhoz való hozzáállás továbbra is fontos szerepet játszik.
Beváltott ígéret
2013-ban "Az év üzletembere" díjat az IND Group alapító-ügyvezetője vehette át. A pénzügyi, biztosítási ügyfeleknek informatikai megoldásokat kínáló céget három másik fiatal társával még 1997-ben megalapító Vinnai Balázs (képünkön balra) 2005-ben ugyancsak díjazott volt, amikor is "A jövő ígérete" különdíjat vehette át az akkori díjátadón.
A bírálóbizottság döntését arra alapozta, hogy az 50 ezer forintból „garázscégként” alapított vállalkozás mára egy 3,7 milliárd forintos árbevételű, több mint 200 főt foglalkoztató, jobbára a nemzetközi piacon tevékenykedő technológiai vállalattá nőtt. Folyamatos bővülésének és megújulásának köszönhetően a digitális banki felületek vezető európai specialistája lett. Szakosodott tudásuk és fókuszált tevékenységük alapjaiban változtatta meg a pénzügyi szolgáltatások piacát. Különösen nagy teljesítmény ez egy igen kompetitív és nemzetközi versenytársakkal dominált piacon. Sikerei megbízói számára is garanciát jelentenek a növekedésre. Újításai és innovációs tevékenysége révén ügyfelei sorra nyerik a szakmai elismeréseket. A régióból egyedüliként került fel idén a vállalkozás a pénzügyi szektor technológiai beszállítóit rangsoroló nemzetközi FinTech100-as listára.
A hétvégi díjátadó eseményen egy másik informatikai vállalat eredményét is elismerték. A "Merész újító" díjat Árvai Péter, a Prezi.com társalapítója és ügyvezetője kapta, aki a Prezi fejlesztését egy budapesti egyszobás irodából indította útjára 2008-ban. A díjazott 18 hónapot dolgozott fizetés nélkül, kizárólag arra koncentrálva, hogy a cég gyors növekedést tudjon elérni. Ennek eredményeként az első sikerek már rögtön a termék piacra kerülése után megmutatkoztak. Mára a Prezi 180 szakembert foglalkoztat 26 országból, 2 irodában. A regisztrált felhasználók száma eléri a 30 milliót. A Prezi küldetése, hogy az ötletek megosztását szórakoztatóvá és magával ragadóvá tegye. A cég jövőbeni célja, hogy 2 milliárd felhasználó számára elérhetővé tegye a Prezit, minden lehetséges digitális felületen.
Nemzetközi fellépés
A díj kiírásának megfelelően Vinnai Balázs képviseli 2014-ben Magyarországot az EY „World Entrepreneur Of The Year” gáláján Monte Carlóban, ahol az egyes országok fődíjának nyertesei vesznek részt.
Az EY 1986-ban Amerikában indította útjára az Entrepreneur Of The Year (EOY) programot, és 2003 óta Magyarországon is odaítélik a kitüntetést. A díjat korábban Sándor József (2012), Soós Csaba (2011), Bodrogai Ferenc (2009), Gerendai Károly (2008), Jaksity György (2007), Bojár Gábor (2006), Demján Sándor (2005), Kürti Sándor (2004) és Csányi Sándor (2003) vehette át.
(Illusztráció: MTI Fotó - Soós Lajos)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak