Két napja a blogján jelentette be a Microsoft, hogy nyílt forráskódúvá teszi JavaScript-futtatómotorját, amely a jövő hónaptól lesz elérhető a GitHubon.
A Chakra Core lényegében egy beágyazható teljes és önálló JavaScript virtuális gép. Ezt a beágyazhatóságot a JavaScript Runtime Hosting API biztosítja. Emellett része többek között az interpreter, a futásidejű fordító (JIT) és a memóriakezeléshez a GC (Garbage Collector) is.
Amit nem tudsz megakadályozni, annak állj az élére
A Microsoft volt az utolsó nagy gyártó, amely megnyitotta a JavaSript motorját. Az eleve közösségi fejlesztésben készülő szerveroldali keretrendszer, a Node.js és a Mozilla engine-jei (*Monkey) mellett a Google V8 és az Apple Nitro is nyílt forráskódú lett.
Habár a Microsoft nem minden elemet nyitott meg (a nyílt és zárt elemeket érzékletesen mutatja az alábbi ábra), a lényegese elemek közösségi fejlesztésbe kerülnek. Ami pedig nem – például a COM-alapú diagnosztikai API-k, valamint a Chakrát a böngészővel és az UWP-s (Universal Windows Platform) alkalmazásokkal összekötő réteg –, ahelyett új, már nyílt forráskódú elemeket ígérnek.
A Chakra Core elemei
(Forrás: Microsoft)
IoT és felhő a mozgatórugó
Azt a Microsoft blogja is hangsúlyozza, hogy a nyitással túl szeretnének lépni a böngészőkön. Reményeik szerint IoT-alkalmazásokat és a felhős adatközpontokba masszívan párhuzamos szerveralkalmazásokat is lehet fejleszteni a Chakrával.
Bár a januártól elérhető Chakra Core még windowsos lesz, nyitnak más platformok felé is. A Microsoft szeretne egyfajta közösséget is építeni a Chakra köré – a blogbejegyzés is utal arra, hogy az AMD és az Intel már jelezte csatlakozási szándékát. Az, hogy a fejlesztés is nyilvános lesz-e, majd a forráskód GitHubon történő megjelenésekor válik biztossá.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak