A könnyen ellopható vagy még könnyebben megfejthető jelszavas azonosítást ma már egyetlen szakember sem tartja biztonságosnak a különféle felhasználói profilok védelmére. A jelszavak megerősítésének egyik módja a többlépcsős azonosítás, amikor a belépéshez használt karakterkombináció mellett egy más típusú kulcs is autentikálja az adott műveleteket. Ilyenek az online banki felületekről már jól ismert, SMS-ben küldött aláíró jelszavak, vagy éppen a hordozható eszközök körében terjedő, az emberi szervezet egyedi jellemzőjének felismerésére alkalmas eljárások.
A kétfaktoros azonosítás (2FA) mindenképpen megnehezíti a támadók dolgát, de összességében nem mindig jelent ideális megoldást. Egyrészt a hackereket a második kulcsra épülő védelem sem mindig állítja meg, legyen szó a tokenekről, az új hálózati sebezhetőségek kihasználásáról vagy azokról a trükkökről, amelyekkel mondjuk az ügyfélszolgálatokon keresztül szereznek hozzáférést az előfizetésekhez. Másrészt a technológiák nem mindig olcsók, egy telefont például lényegesen megdrágítanak a biometrikus azonosítási funkciók, illetve az azokat biztosító speciális elemek.
Új IT-biztonsági szakkifejezés lehet a csecsebecse
A Florida International University és a Bloomberg közösen dolgozik a Pixie néven futó, kétfaktoros azonoítási megoldáson, amelyet nemrég publikáltak az ACM digitális könyvtárában. A Pixie a meglévő eljárások második lépcsőjeként drága hardverek nélkül végez kép alapú autentikációt, és ami még fontosabb, ennek során nem használ érzékeny, a támadók által is megszerezhető személyes adatokat.
A kétfaktoros azonosítás a beléptetés első lépcsőjét, a felhasználó által ismert kódot általában egy olyan elemmel egészíti ki, amit a felhasználó nem feltétlenül ismer, de bármikor hozzáférhet. Ilyenek a számláló vagy idő alapú, egyszeri jelszavakat gyártó algoritmusok. Az azonosítás lépéseit elvileg a végtelenségig lehet halmozni, de a magáncélú felhasználás biztonságát a jól kigondolt kétlépcsős megoldások is biztosítják.
A Pixie a jelszó mellé egy szabadon választott személyes tárgyakat rendel, ezt a most közzétett dokumentum trinketnek, vagyis csecsebecsének nevezi. Trinket bármiből lehet: választhatunk ruházati kiegészítőket, könyveket, az íróasztalon szaneszét heverő tárgyakat, de lehet szó akár rágógumiról vagy cigarettás dobozról is. Ezt aztán a megfelelő szögből le kell fotózni a mobil eszközök kamerájával, hogy az alkalmazás összevesse a grafikus jelszóként működő fényképet az eredetileg rögzített felvétellel.
forrás: Pixie
A trinket ebből a szempontból úgy működik, mint egy QR kód, azzal a különbséggel, hogy ez tényleg titkos – vagyis ha a felhasználó titokban tartja, milyen tárgyról van szó, azt a támadók semmilyen módon nem deríthetik ki. Egy másik szempontból a trinketek fényképezése a biometrikus azonosításra hajaz, de itt is van egy lényeges különbség, méghozzá az, hogy a kiválasztott csecsebecsét az ember nem feltétlenül hordja magával minden pillanatban, szemben mondjuk az ujjlenyomatával.
Egyelőre jól működik, és a felhasználóknak is tetszik
A Pixie képfelismerő algoritmusa helyben, az adott készülékeken működik, így az azonosítás nem függ az adatkapcsolat minőségétől, és a hálózati támadásokra sem érzékeny, ami nem mondható el például az SMS-ben küldött aláíró jelszavakról. A referenciaképeknek ráadásul nem kell a kiválasztott tárgyak egészét lefedniük, elég, ha a felhasználó a póló mintájának vagy a cipőtalp bordázatának egy részletét rögzíti. Az egyértelműség kedvéért: nem kell innentől egész életünkben ugyanazt a cipőt hordani vagy ugyanazt a könyvet olvasni, a hivatkozott tárgyakat napjában százszor is meg lehet változtatni.
A kutatási anyag felhívja rá a figyelmet, hogy a Pixie eljárása azért különösen biztonságos, mert a támadónak a mobil eszköz mellett az aktuális trinketet is meg kell szereznie, és ezután még azt is el kell találnia, hogy a tárgy melyik részét, milyen szögben kell befotóznia. A brute force, vagyis a nagy számú próbálkozásra épülő támadások a dokumentum szerint igen jó hatásfokkal lepattannak a Pixie-ről.
forrás: Pixie
A kutatók nyilvános képadatbázisokból vett 40 ezer fotó felhasználásával 14,3 millió autentikációs kísérletet hajtottak végre, ezeknek pedig 0,09 százaléka volt sikeres, ami nem rossz eredmény a fejlesztés kezdeti stádiumában lévő technológiától. Egyébként a téves azonosítási arány (FAR) ugyanakkor 0,02 százalékos, a hibás visszautasítási arány pedig 4,25 százalékos volt egy 122 ezres mintán.
A felhasználók is aránylag jól fogadták az új módszert: a tesztalanyok fele azt mondta, hogy tetszik neki a dolog, 40 százalékuknak nem volt határozott véleménye, és csak a maradék 10 százalék találta valamilyen okból kényelmetlennek az eljárást. Ez nem csak azt jelenti, hogy a Pixie a felhasználói preferencia szempontjából felülmúlja az eddig ismert és használt módszereket, de a kutatók szerint az azonosító kulcsok alkalmazásának sebessége – a fotó elkészítése után fél másodperces feldolgozási időről beszélünk – és megjegyezhetősége is javult, ami szintén fontos eredmény.
Arról természetesen még korai lenne bármit mondani, hogy a Pixie projekt utat talál-e a konzumer piacra, esetleg az üzleti felhasználásba. Főleg, hogy a technológia még közel sem kiforrott, tekintve például azt a körülményt, hogy a biometrikus azonosítás jól meghatározható jellegzetességeket dolgoz fel, míg trinket a világon bármiből lehet, vagyis a felismerő algoritmusnak is sokkal nehezebb dolga van.
Az mindenesetre biztos, hogy manapság a biztonság és a felhasználói élmény kiegyensúlyozása folyamatos kihívást jelent, mivel azok az idők már elmúltak, amikor egy kényelmetlen informatikai eszközt vagy alkalmazást is el lehetett adni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak