Bár az a 10 milliárd egyelőre virtuális, amennyit a Stripe ér egy 150 milliós befektetés után. Ráadásul gombamód szaporodnak a konkurensei Európában is.

Eddig összesen 440 millió dollárt fektettek bele, de már akkor 3,5 milliárdra taksálták, amikor még csak 190 millió dollár befektetés kapott. A Stripe ma már a legértékesebb fintech startup Amerikában. Egy hete kapott 150 millió dollárt a CapitalG és a General Catalyst Partners vezette befektetőcsoporttól. Ezzel a befektetéssel ugrott a cég értéke 10 milliárd dollár közelébe. A The Wall Street Journal unikornis-listáján így a 12. helyen áll 9,2 milliárd dolláros értékelésével.

Nagy versenytársa, a tavaly tőzsdére vitt Square piaci kapitalizációja jelenleg 4,6 milliárd dollár. A befektetők valószínűleg azért értékelik többre a Stripe-ot, mert gyorsabban nő, mint a Square, bár utóbbi a tranzakciók volumenében még veri a startupot. A Square a harmadik negyedévben 13,2 milliárd dollárnyi tranzakciót kezelt, ennek egy kis százalékát kapja jutalékként.

Persze mint minden magántársaságra, a Stripe-ra is igaz, hogy a külvilág a teljesítményének megítélésében többnyire kénytelen a szóbeszédre hagyatkozni. A cég nem közli az általa kezelt tranzakciók volumenét, így a növekedésére vonatkozó információk esetében is csak névtelen informátorokra hivatkozik a sajtó. Az azonban már az ügyfeleiből is kikövetkeztethető, hogy nem kis játékos: első helyen a legnagyobb, az Alipay említendő, de az Apple Pay, a Twitter, a Kickstarter és a Facebook is ott van a trófeák között.

Ez nem Amerika kiváltsága

Ha valahol, a fintech piacon igencsak van keresnivalójuk az európai startupoknak. A környezet szegmentáltsága miatt ugyanis itt eleve csak nemzetközi piacokra érdemes fejleszteni az ötleteket, amelyek így kisebb környezetben történő kipróbálás után sokkal könnyebben adaptálhatók a globális viszonyokhoz.

A befektetők nagyon szeretik a fintecheket. A KPMG szerint 2014-ben 12 milliárd dollárt fektettek globálisan az ilyen startupokba, tavaly azonban már több mint 20 milliárdot. A fintechek zöme vagy a pénzügyi szektor réspiacait fedi le a hagyományosnál hatékonyabb szolgáltatással (amivel pénzügyi szolgáltató is válik), vagy a bankokat szolgálja ki a digitális csatornák újraértelmezésével.

Az FinTechCity évente összeállít szakemberek segítségével a fintech cégekről egy ötvenes listát (pdf) – ahogy a Deloitte a Technology Fast 50-t, csak itt nem a pénzügyi eredmények alapján rangsorolják a cégeket, hanem aszerint, hogy fejlesztésük milyen mértékben befolyásol(hat)ja a pénzügyi szektor működését. Mindjárt jegyezzük is meg: egy magyar cég sincs a listán. Hogy mennyire friss ez a sajátos iparág, jól mutatja, hogy 6-7 éves cég már ősbölénynek számít közöttük. Zömében ugyanis 2010 után alakultak.

Cégek, melyek már befutottak

Az idei ötvenes lista mellett van azonban tíz olyan is, amely már a fintechek Hall of Fame-jének a tagja. Köztük többnek az értékelése is meghaladta az 1 milliárd dollárt.

A holland alapítású Adyen fizetési tranzakciókezelő szolgáltatást nyújt többek között az Ubernek, a Spotifynak és a Facebooknak is. Jelenleg 2,3 milliárd dollárra értékelik, de máris a négyszer többre értékelt Stripe és a Braintree konkurenciájaként emlegetik. Ebben az ágazatban az Adyen a régi motorosok közé tartozik, hiszen 2006-ban alapították.

Eredeti ötletével is kiemelkedik a mezőnyből a Magyarországon is népszerű TransferWise, amely a nemzetközi utalásokra talált ki egy nagyon olcsó megoldást, amellyel megspórolható a pénznemek közti átváltás költsége is. A londoni székhelyű céget 1,1 milliárd dollárra értékelik.

Szintén londoni a 2011-ben alapított Nutmeg, amely az online vagyonkezelési szolgáltatást nyújt. Akár egy mobil felületről is elérhető a felülete, kényelmes és gyors. Újítása az volt, hogy online szolgáltatóként nem csak a nagy tőkével rendelkező ügyfelekre tudott rárepülni, hanem azokra is, akik csak néhány ezer fontot akartak befektetni akár előtakarékossági célból. Így olyan pénzeket tudtak befektetési célokra csatornázni, melyek korábban a vagyonkezelők számár elérhetetlenek voltak.

A mindössze négyéves Currency Cloud, amely viszont főleg olyan vállalatokkal üzletel, melyek külföldre is kereskednek. Határokon átnyúló utalási szolgáltatást kínál, akárcsak a TransferWise, csak épp a vállalatoknak. A modellje egyszerű: felhőalapú szolgáltatása olcsóbb és gyorsabb, mint a bankoké. Ráadásként a cég azt állítja magáról, hogy payment engine-je a világon a legbiztonságosabb – jelentsen ez bármit is. És természetesen a Currency Cloud is londoni cég.
 

 
FinTech 50 – Európa
Create pie charts


A Square európai vetélytársa az iZettle, amely végre nem londoni, hanem stockholmi cég. A helyben történő kártyás fizetést mobilizálta kifejezetten kisvállalkozásoknak, valamint a vásárlásokból jövő információk elemzéséhez is ad analitikai eszközöket. A cég vezére, Jacob de Geer hangsúlyozza is cége Európa-centrikusságát, azaz hogy egy nagyon szegmentált piac igényeit képesek kielégíteni szemben az Amerikára koncentráló Square-rel.

Londonban történnek a nagy dolgok

A Hall of Fame-be került még a londoni WorldRemit, amely az azonnali pénzküldő szolgáltatások piacán mozog, és termet konkurenciát például a Western Unionnak, az eToro befektetési platform, a Funding Circle, amely vállalkozásoknak nyújtandó hitelekhez épített online piacteret, a svéd Klarna, amely Európában a PayPal vetélytársa az e-kereskedelmi piacon, valamint a Zopa, amely elsők között fedezte fel a peer-to-peer hitelezésben rejlő lehetőségeket.

Ami feltűnő, hogy a Hall of Fame csapatba zömében brit (londoni) és svéd cégek kerültek. De ha az ötvenes listát nézzük, azon is feltűnő az Egyesült Királyság túlsúlya. Az ötven cégből 31 a szigetországban működik, zömük Londonban. Többségüket egyébként ott is alapították, csupán néhány olyan cég van, amely később, a gyorsabb fejlődés reményében költözött oda.

A másik véglet Svájc. Hiába erős a bankszektora, mindössze három cége került a listára.

Legalább ennyire feltűnő a cégek életkora. Csupán 14 százalékukat alapították 2010 előtt, de 42 százalékuk mindössze három éve működik. De ha a maximum öt éve alapított cégeket nézzük, már a lista 78 százalékát lefedtük.

A gyors siker titka az, hogy egyelőre a fintech cégek zöme olyan pénzügyi területen működik, ahol viszonylag alacsony a belépési küszöb, azaz a hagyományos pénzügyi – főleg banki – tevekényeséghez képest tőkét kevésbé, életképes ötletet és fejlesztés annál inkább igényel. Ugyanakkor a hagyományos bankokkal ellentétben gyakran az első pillanattól kezdve globális jelenlétben gondolkodnak, ami már valóban óriási kihívást jelent a hagyományos pénzügyi szektornak.

Piaci hírek

Több forgalmat bonyolítanak az amerikai postát utánzó kamuoldalak, mint az eredeti

Biztonsági kutatók szerint az adathalászatra kihegyezett oldalak általában is hatalmas látogatottságot generálnak, de a tavalyi ünnepi szezonban még az USA nemzeti postájának valódi forgalmát is sikerült meghaladni.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.