Hiába futnak be jó ideje ellentétes pályát a táblagépek és a hagyományos asztali illetve hordozható számítógépek, 2014-ben még utoljára a PC kerülhet ki győztesen az eladási versenyből. Legalábbis ezt mutatják az amerikai Gartner piackutató számai, ám idén gyakorlatilag teljesen összezárul a forgalmi adatokat jelző olló, a jövő pedig egyértelműen a tableteké.
A friss előrejelzések szerint idén közel 2,5 milliárd informatikai eszköz találhat gazdára. Ebbe a csoportba a már említett két kategória mellett a telefonok és az ultahordozható eszközök tartoznak. Utóbbiakhoz többek között a tabletes és PC-s használatra egyaránt alkalmas hibrid tartoznak.
Jön a poszt-PC korszak
Idén a teljes állomány közel 7 százalékkal bővül, ám az egyes kategóriák meglehetősen eltérő állapotokat mutatnak. Miközben a tabletekből 39 százalékos éves növekedéssel több mint 270 millió kellhet el, addig a PC-k esetében ugyanez 6,6 százalékos visszaesést és szűk 277 millió darabos eladást jelent. Alig egy év múlva viszont már 349 kontra 263 millión fog állni a két kategória eredményjelzője.
A telefonoknál természetesen folytatódik a hagyományos készülékek fokozatos visszaszorulása, miközben az okostelefonok tovább erősödnek. Ennek legfőbb oka, hogy most már a fejlődő régiókban is elkezdődött a régi eszközök leváltása. Az ultrahordozható kategória, élén a hibridekkel egyre komolyabb tényezővé válik. A Gartner szakértői szerint az idén lecserélendő PC-k közül minden harmadik helyett nem új asztali gépet vagy notebookot vesz a tulajdonos. Ebből a harmadból pedig jó aránnyal tud vásárlókat vonzzani az ultrahordozható kategória
Majdnem mindenhol droidok
Az operációs rendszerek csatájában az Android teljesen eluralkodik a piacon. A legfőbb rivális Apple problémája, hogy lelassult a növekedés azokban a fejlett országokban, amelyekben tradicionálisan jó pozícióban volt (pl. USA). A feltörekvő piacokon viszont teljesen mások a fogyasztói preferenciák, ami miatt nehezebben tud az almás cég újabb vásárlókat szerezni. A Gartner adataiból egyelőre az sem tűnik valószínűnek, hogy a Microsoft jelentős teret tudna nyerni a poszt-PC világban az elkövetkező években.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak