Az elmúlt két és fél év során több mint 25 ezer Linux és Unix szerver esett áldozatául egy támadássorozatnak.

Éveken át volt átjáróház mintegy 25 ezer Linux és Unix szerver egy támadássorozat következtében, amit az ESET, a CERT-Bund, az SNIC (Swedish National Infrastructure for Computing), valamint egyes kormányzati ügynökségek együttes erővel derítettek fel. A kiberbűnözők ezúttal nem a végfelhasználók felől támadtak, hanem célzottan, kifejezetten a szerverekre koncentráltak, szabad szoftveres weboldalakat fertőztek meg, jelszavakat loptak és így tovább. Áldozatul esett többek között a Linux Foundation www.kernel.org weboldala is, amely a legfrissebb Linux rendszermagot tartalmazza.

Az Operation Windigo névre keresztelt támadássorozat legalább két és fél éve kezdődött, és a közelmúltig senkinek sem tűnt fel, hogy egy ilyen kiterjedt alvilági akció van folyamatban. Egyesek szerint igencsak optimista becslés, hogy "csak" 25 ezer Linux- és Unix-alapú kiszolgálót érint a támadás, ráadásul – és ez az aggasztóbb – jelenleg is legalább 10 ezer szerveren vannak jelen aktívan azok a kódok, amik révén a támadók végrehajthatják káros tevékenységeiket.

A támadásról az ESET részletes tanulmányt is publikált, ami egy kattintásnyira tölthető le pdf formátumban.

Spam, pornó, jelszó

Az ESET által kiadott közlemény szerint az Operation Windigo által ostromlott szerverek bevonásával a támadók naponta összességében több mint 35 millió spamet, azaz kéretlen levelet tudtak terjeszteni. Ezzel azonban még nem ért véget a károkozás, ugyanis a Windigóhoz tartozó kártékony programok segítségével webes átirányítások is végrehajthatóak voltak. Napi félmillió olyan átirányítás következhetett be ártalmas weboldalakra, amik végső soron a végfelhasználók számítógépeinek megfertőződéséhez vezethettek.

A Linux/Ebury elterjedtsége (forrás: ESET)

A vírusterjesztők különféle exploitokat használtak arra, hogy biztonsági réseken keresztül ártalmas kódokat juttassanak fel az "eltérített" PC-kre. Mac OS X és iOS rendszerek esetében elsősorban weboldalakat manipuláltak, és hirdetéseket szúrtak be egyes weblapokba. Emellett az iPhone felhasználókat felnőtteknek szóló tartalmakkal kecsegtető weblapokra vezették.
Ehhez a Linux/Ebury nevű OpenSSH backdoort (SSH-n keresztül megadott felhasználónevek és jelszavak ellopására és távoli elérésre is alkalmas), a Linux/Cdorked HTTP backdoort (webes forgalom átirányítására jó fertőzött DNS-ek segítségével), és a Prl/Calfbot spamküldő scriptet használták.

Mivel még jelenleg is ezerszámra lehetnek fertőzött kiszolgálók, ezért a helyzet az elmúlt időszakban sem sokat javult. Az ESET közleménye idézte Pierre-Marc Bureau-t a cég szakértőjét, az Operation Windigo-tanulmány egyik szerzőjét, aki szerint a nagyszámú fertőzés miatt a támadóknak jelentős erőforrás áll rendelkezésükre, mind a sávszélesség, mind az adattároló kapacitás, mind a számítási teljesítmény tekintetében.

Az elemzések azt mutatják, hogy a Windigo elsősorban az Egyesült Államokban, Németországban, Franciaországban és Nagy-Britanniában okozott gondokat, de a világ más országaiból és régióból is jeleztek fertőzéseket.

Az éberség Linux alatt sem stréberség

Az ESET kutatói egy meglehetősen radikális megoldást javasolnak a szerverüzemeltetőknek és a webmastereknek: ha fertőzést észlelnek, a legbiztosabb, ha a rendszert teljesen újratelepítik.

Egyesek szerint a Linux-alapú rendszereknek nincs szükségük kiegészítő védelemre. Ám az élet rácáfolt erre – hívta fel a figyelmet David Jacoby, a Kaspersky Lab  biztonsági kutatója. Ma már igenis a linuxos kiszolgálók is egyre intenzívebb támadásoknak vannak kitéve. Jacoby szerint azonban a Linuxot nem a nulladik napi sebezhetőségek vagy a vírusok veszélyeztetik igazán, hanem a manipulált alkalmazások, a PHP-s hátsó kapuk, illetve a jogosulatlan SSH-alapú hozzáférések.

(A cikk a Biztonságportálon megjelent írás szerkesztett változata.)

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.