Bár a felhasználók ebből semmit nem vesznek észre, de mérföldkőhöz érkezett a világháló azzal, hogy ma több jelentős gyártó, távközlési cég és tartalomszolgáltató is megkezdi az IPv6-os protokoll éles bevetését.
Majdnem pontosan egy évvel ezelőtt tartották meg a Google és az Internet Society kezdeményezésére az IPv6 világnapját, amely az új internetes protokoll globális főpróbájának volt felfogható. Idén június 6-ra, azaz a mai napra időzítette több nagy tartalomszolgáltató, távközlési cég és gyártó a World IPv6 Launch eseményt, amit a szervezők arra akarnak felhasználni, hogy felgyorsítsák az új protokoll elterjedését.
Több nagyságrendű különbség ■Az internetes kapcsolathoz IP-címekre van szükség, amelyet eddig az IPv4-es szabvány szerint osztottak ki. A probléma "csupán" annyi volt a régi metódussal, hogy 32 bites számsorokat használt, azaz nem egészen 4,3 milliárd önálló címet lehet vele előállítani. Az internetképes eszközök elterjedése még a Föld lakosságának gyarapodását is nagyságrendekkel meghaladja, így mára elérkeztünk oda, hogy gyakorlatilag elfogytak a régi címek.
Szerencsére a mérnökök régóta dolgoznak a probléma megoldásán, amely végül a 128 bites IPv6 protokollban testesült meg. Ez a rendszer 128 bites, azaz kettő a 128-adik hatványon nagyságrendű önálló címet lehet vele alkotni. A tizes számrendszerben teljesen kiírva szinte befogadhatatlanul nagy érték szemléletesen azt jelenti, hogy minden egyes emberre 4 milliárd külön cím lenne kiutalható. A különbséget és a váltás szükségességét az alábbi videón Vint Cerf, a Google internetes evangelistája laikusok számára is emészthető formában magyarázza el.
Fontos megjegyezni, hogy már korábban megkezdődött az IPv6-os címek használata, tehát a mai nap csak egy jelképes indulást jelent, és mint azt fentebb említettük, inkább az adaptáció gyorsítását akarja elérni. Magyarországon a Google adatai szerint jelenleg 0,19 százalékos az IPv6 adaptációs szintje.
A Reuters értesülései szerint a keresőóriás heti rendszerességgel küldi Brüsszelbe változtatási ötleteit, amelyekkel igyekszik ledobni magáról a versenyellenes működés vádját.
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.