Bár a felhasználók ebből semmit nem vesznek észre, de mérföldkőhöz érkezett a világháló azzal, hogy ma több jelentős gyártó, távközlési cég és tartalomszolgáltató is megkezdi az IPv6-os protokoll éles bevetését.
Majdnem pontosan egy évvel ezelőtt tartották meg a Google és az Internet Society kezdeményezésére az IPv6 világnapját, amely az új internetes protokoll globális főpróbájának volt felfogható. Idén június 6-ra, azaz a mai napra időzítette több nagy tartalomszolgáltató, távközlési cég és gyártó a World IPv6 Launch eseményt, amit a szervezők arra akarnak felhasználni, hogy felgyorsítsák az új protokoll elterjedését.





Több nagyságrendű különbség 
Az internetes kapcsolathoz IP-címekre van szükség, amelyet eddig az IPv4-es szabvány szerint osztottak ki. A probléma "csupán" annyi volt a régi metódussal, hogy 32 bites számsorokat használt, azaz nem egészen 4,3 milliárd önálló címet lehet vele előállítani. Az internetképes eszközök elterjedése még a Föld lakosságának gyarapodását is nagyságrendekkel meghaladja, így mára elérkeztünk oda, hogy gyakorlatilag elfogytak a régi címek.


Szerencsére a mérnökök régóta dolgoznak a probléma megoldásán, amely végül a 128 bites IPv6 protokollban testesült meg. Ez a rendszer 128 bites, azaz kettő a 128-adik hatványon nagyságrendű önálló címet lehet vele alkotni. A tizes számrendszerben teljesen kiírva szinte befogadhatatlanul nagy érték szemléletesen azt jelenti, hogy minden egyes emberre 4 milliárd külön cím lenne kiutalható. A különbséget és a váltás szükségességét az alábbi videón Vint Cerf, a Google internetes evangelistája laikusok számára is emészthető formában magyarázza el.
 




Fontos megjegyezni, hogy már korábban megkezdődött az IPv6-os címek használata, tehát a mai nap csak egy jelképes indulást jelent, és mint azt fentebb említettük, inkább az adaptáció gyorsítását akarja elérni. Magyarországon a Google adatai szerint jelenleg 0,19 százalékos az IPv6 adaptációs szintje.

Holnap mindenki az új generációs internetet teszteli
Egy év, és elfogynak az internetcímek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.