Az elsősorban grafikus vezérlőiről ismert vállalat lerántotta a leplet Jetson TK2 mini szuperszámítógépéről. A nagyjából hitelkártya méretű eszközt azonban nem a számítógépes játékok iránt rajongóknak szánja, hanem a mesterséges intelligencia és az intelligens gépek fejlesztésének felpörgetésére készítette.
Okosabb, biztonságosabb városok
Az Open Compute Summiton bemutatkozott Jetson TK2-t az ipari robotokat, a kereskedelmi forgalomban kapható drónokat készítő és az okoskamerák területét célzó vállalatoknak kínálja elsősorban az Nvidia. Elődje teljesítményének duplájával büszkélkedhet a gyártó állítása szerint, vagy - igény szerint - hasonló teljesítmény mellett kevesebb mint feleakkora fogyasztással (7,5 watt) működhet.
Ennek köszönhetően nagyobb és mélyebb szintű neurális hálók futtathatók a felsorolt eszközökön, okosabb, pontosabb és gyorsabb válaszidejű megoldások születhetnek. Jellemzően olyan feladatok profitálhatnak az Nvidia fejlesztéséből, mint például a képfeldolgozás vagy a beszédfelismerés.
Intelligens videoelemzéssel okosabbá és biztonságosabbá tehetők városaink, újfajta robotokkal optimalizálhatók a gyártási folyamatok, az új csoportmunka megoldásokkal pedig hatékonyabbá válhat a távolról való munkavégzés, sorolta a technika előnyeit Deepu Talla, az Nvidia Tegra üzletágának alelnöke. Egyben azt is bejelentette a vállalat, hogy a mesterséges intelligencia felhőben való fejlesztésének elősegítése céljából csatlakozott az Open Compute Projecthez.
Sokat tud, de sokba is kerül
Az Nvidia Jetson TK2 a vállalat Pascal GPU architektúrájára alapul, 8 GB-nyi LPDDR4 memóriával rendelkezik, illetve 32 GB-nyi eMMC tárolóval látták el. Operációs rendszeréül a Linux for Tegra OS szolgál, és a nemrég bejelentett Raspberry Pi Zero W-hez hasonlóan támogatja a 802.11ac vezetékmentes hálózati hozzáférést, illetve a Bluetooth kapcsolódást.
Szoftveres oldalról sem hagyja magára az érdeklődőket a vállalat. A Jetson TK2 ugyanis a JetPack 3.0-val együtt érkezik, melyet az Nvidia úgy definiált, mint a mesterséges intelligenciához készített legátfogóbb szoftverfejlesztő környezet, amivel könnyűvé válik az MI különböző alkalmazásokba való integrálása.
Már most előrendelhető a mini szuperszámítógép – egyelőre csak az USA-ban és az Egyesült Királyságban –, a kiszállításokat március 14-én kezdik meg, árulta el az Nvidia. Az induló ár azonban rögtön óriási szakadékot képez a Raspberry Pi és a Jetson TK2 között; míg előbbi gyakorlatilag hobbieszköz, addig az Nvidia terméke közel 200 ezer forintba (530 fontba) kerül. Ugyan a gyártó oktatási intézményeknek kedvezményt ad, de a 300 fontos (közel 110 ezer forintos) ár még így is elég borsosnak mondható.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak