A vállalat által a világ első mini szuperszámítógépének nevezett Jetson második generációja az előd teljesítményének dupláját ígéri.

Az elsősorban grafikus vezérlőiről ismert vállalat lerántotta a leplet Jetson TK2 mini szuperszámítógépéről. A nagyjából hitelkártya méretű eszközt azonban nem a számítógépes játékok iránt rajongóknak szánja, hanem a mesterséges intelligencia és az intelligens gépek fejlesztésének felpörgetésére készítette.

Okosabb, biztonságosabb városok

Az Open Compute Summiton bemutatkozott Jetson TK2-t az ipari robotokat, a kereskedelmi forgalomban kapható drónokat készítő és az okoskamerák területét célzó vállalatoknak kínálja elsősorban az Nvidia. Elődje teljesítményének duplájával büszkélkedhet a gyártó állítása szerint, vagy - igény szerint - hasonló teljesítmény mellett kevesebb mint feleakkora fogyasztással (7,5 watt) működhet.

Ennek köszönhetően nagyobb és mélyebb szintű neurális hálók futtathatók a felsorolt eszközökön, okosabb, pontosabb és gyorsabb válaszidejű megoldások születhetnek. Jellemzően olyan feladatok profitálhatnak az Nvidia fejlesztéséből, mint például a képfeldolgozás vagy a beszédfelismerés.

Intelligens videoelemzéssel okosabbá és biztonságosabbá tehetők városaink, újfajta robotokkal optimalizálhatók a gyártási folyamatok, az új csoportmunka megoldásokkal pedig hatékonyabbá válhat a távolról való munkavégzés, sorolta a technika előnyeit Deepu Talla, az Nvidia Tegra üzletágának alelnöke. Egyben azt is bejelentette a vállalat, hogy a mesterséges intelligencia felhőben való fejlesztésének elősegítése céljából csatlakozott az Open Compute Projecthez.

Sokat tud, de sokba is kerül

Az Nvidia Jetson TK2 a vállalat Pascal GPU architektúrájára alapul, 8 GB-nyi LPDDR4 memóriával rendelkezik, illetve 32 GB-nyi eMMC tárolóval látták el. Operációs rendszeréül a Linux for Tegra OS szolgál, és a nemrég bejelentett Raspberry Pi Zero W-hez hasonlóan támogatja a 802.11ac vezetékmentes hálózati hozzáférést, illetve a Bluetooth kapcsolódást.

Szoftveres oldalról sem hagyja magára az érdeklődőket a vállalat. A Jetson TK2 ugyanis a JetPack 3.0-val együtt érkezik, melyet az Nvidia úgy definiált, mint a mesterséges intelligenciához készített legátfogóbb szoftverfejlesztő környezet, amivel könnyűvé válik az MI különböző alkalmazásokba való integrálása.

Már most előrendelhető a mini szuperszámítógép – egyelőre csak az USA-ban és az Egyesült Királyságban –, a kiszállításokat március 14-én kezdik meg, árulta el az Nvidia. Az induló ár azonban rögtön óriási szakadékot képez a Raspberry Pi és a Jetson TK2 között; míg előbbi gyakorlatilag hobbieszköz, addig az Nvidia terméke közel 200 ezer forintba (530 fontba) kerül. Ugyan a gyártó oktatási intézményeknek kedvezményt ad, de a 300 fontos (közel 110 ezer forintos) ár még így is elég borsosnak mondható.

Piaci hírek

El az útból! Érkezik az OpenAI legújabb üdvöskéje

Ha van is fék az MI-vonaton, azt senki nem akarja használni. A ChatGPT fejlesztője az emberi szintű problémamegoldásra képes o3 modell beharangozásával zárta az évet.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.