A Microsoft sajtóértesülések szerint újabb izraeli technlógiai cég, ezúttal a közel 50 millió dolláros befektetői tőkével – köztük a HP pénzével – működő Adallom felvásárlását tervezi, a tranzakció értéke állítólag 320 millió dollár körül lesz majd. A cloud alapú biztonsági megoldásokat fejlesztő társaságot 2012-ben alapították, kaliforniai székhelye mellett Tel-Avivban működtet fejlesztőközpontot. A Microsoft egyébként az ezredforduló óta már a tizedik izraeli céget vásárolta fel: közülük négyet tavaly november óta szerzett meg, a mostani pedig az eddigiek közül a vállalat legdrágább befektetése lehet.
Viselkedéselemzés a felhőben is
Az Adallom egy olyan probléma köré építette saját technológiáját, amellyel az otthonról hozott mobil eszközök korában egyre több szervezetnél szembesülnek: a vállalati információk hagyományos védelmi rétegenek relevanciája egyre csökken, ahogy a dolgozók egyre szélesebb körben férnek hozzá a távoli helyeken működő szerverekhez. Ennek kapcsán már több IT-biztonsági startup (Elastica, Cloudlock stb.) is versenyez saját cloud felügyeleti termékeivel a piacon; maga az Adallom eddig olyan pedigrés ügyfeleket szerzett, mint az SAP, a LinkedIn vagy a Netflix.
Az Adallom felügyeleti mechanizmusa egy olyan extra réteget épít az alkalmazásokra és az adatközpontokban tárolt adatokra, amely elvileg megkerülhetetlen a hozzáférés szempontjából, így például riasztásokat küldhet, ha az egyedi mintákkal összehasonlítva valamilyen anomáliát érzékel a jogosultságok használatakor. Az ilyen megoldások újszerűsége abban áll, hogy nem csak a saját rendszereken belül, hanem a külső szoftverszolgáltatások esetében is működnek: igénybe vehetik az Office 365 és a Google Apps ügyfelei, vagy mondjuk a Salesforce.com cloud alkalmazásait használó vállalkozások.
Lassan összeáll a cloud biztonsági központ
Tavaly decemberben éppen az Adallom szakemberei voltak az elsők, akik nyilvánosságra hozták azt az Office 365 sérülékenységet, amellyel a hitelesítő igazolások megszerzése után gyakorlatilag nyom nélkül tölthetők le adatok a SharePoint vagy más Office szerverekről. A mostani hírek szerint éppen a 90 alkalmazottal működő cégre épülhet majd a Microsoft leendő izraeli biztonsági központja, figyelembe véve a vállalat közelmúltbeli felvásárlásait. Ezekről a tervekről már az év eleje óta folynak a találgatások, a Haaretz napilap szerint például a Microsof és az Amazon is izraelben alakítana ki magának új kutatás-fejlesztési központot, elsősorban a helyi informatikai startupok felvásárlásával.
Az ugyancsak kiberbiztonsági területen dolgozó Aorato és a szövegelemzéssel foglalkozó Equivio egyaránt 200 millió dollárért került a Microsofthoz, míg az N-trig vételárát több tízmilló dollárra teszik. A Microsoft néhány napja a New Jersey-i FieldOne Systems 39 millió dolláros akvizícióját is bejelentette – ez ugyan nem minősül izraeli vállalkozásnak, de a szoftvermenedzsment megoldásokban utazó cég alapítói szintén izraeliek voltak.
nyitó kép: haaretz.com
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak