A távol-keleti országban sajátságos problémák merülnek fel a munkamorállal kapcsolatban. Automatizált drónokkal igyekeznek haza küldeni az éjszakáig bent maradó dolgozókat.
Hirdetés
 

Innen Európából kicsit nehéz elképzelni, de Ázsiában és különösen Japánban bizony komoly gondot jelent, hogy a munkahelyen töltött időt észszerű keretek között tartsák. Természetesen nem az a probléma, hogy nem dolgoznak eleget a japánok, hanem pont az ellenkezője: a családi kapcsolatok és az egészség rovására menő önkéntes túlórázás.

There is a drone for that! - avagy erre is van egy drón

Egy irodai biztonsággal és takarítással foglalkozó japán cég el is készült részben saját fejlesztésű eszközével a fentebbi probléma orvoslására. A Taisei cég T-Frend elnevezésű drónja amolyan kettő az egyben modell. Az előre beprogramozott útvonalat önállóan, GPS segítség nélkül bejáró repülő szerkezet egyrészt szenzorai, kamerája segítségével a biztonsági őrök meghosszabbított karjaként funkcionál, másrészt pedig beazonosítja a késői órák ellenére még a gépüknél gubbasztó renitenseket.

Ha a drón nem kívánt túlórázóra bukkan, akkor megáll mellette és az alapból kiadott zümmögésére ráerősítve még egy dalra is rákezd. A robot stílusosan a magyarul Jut még eszedbe kedvesem kezdetű búcsúzó dallal, plusz jelenlétével terrorizálja a dolgozót egészen addig, amíg haza nem megy, mert ilyen körülmények között amúgy sem lehet dolgozni. A fejlesztők természetesen abban reménykednek, hogy a vállalatok felismerik az előnyét annak, ha dolgozóik kevesebbet, de kipihenten, egészségesen és koncentráltan tudnak dolgozni a normál hivatali idő alatt.

Japánban egyébként ez a téma manapság már terítéken van, és mutatkozik is megértés a munkaadói oldalon. A gond az volt, hogy azoknál a cégeknél, amelyek megpróbáltak a túlmunkának gátat szabni, külön embereket jelöltek ki a kollégák hazazavarására. Csakhogy ez utóbbiaknál is értelemszerűen túlórázásba csapott át, miközben a cégen belüli hangulatnak sem jött jól. Ennek megoldására elkezdődött a külsős cégek megbízása, ám annyira nagy volt az érdeklődés, hogy utóbbiak munkaerőhiány miatt nem tudtak elég embert kiállítani. 

Nem olcsó mulatság

A Taisei egy drónfejlesztővel és egy távközlési szolgáltatóval összevogva jövő tavasszal szeretne piacra lépni a T-Frend szolgáltatással. Az üzleti modell szerint a vállalatok havonta bérelhetnék fel az egyszerre őrző és zavaró eszközöket. Bár az árat hivatalosan nem közölték, de a hírek szerint 50 ezer jen, azaz közel 120 ezer forint lehet majd a havi díj.

Ha beindul a bolt, akkor árhatóan gyorsan érkeznek majd az egyelőre csak tervek szintjén meglévő új funkciók is, mint amilyen az arcfelismerő rendszer beépítése a drónba, amely így egyrészt meg tudná különböztetni a bent alvó dolgozót a betolakodótól, másrészt névreszóló listát küldhetne a vezetőségnek azokról a szégyentelenekről, akik nem átallanak este 10-kor is az irodában dolgozni.

Cloud & big data

Egyre kevésbé világos, hogy lesznek fenntarthatók a nagy MI-adatközponti fejlesztések

Bár Donald Trump felfüggesztette a technológiai részvényeket is padlóra küldő vámok egy részét, a bizonytalanság nem szűnt meg, a magasabb árak és a spórolósabb ügyfelek pedig rendesen alátehetnek a mesterséges intelligenciában utazó nagyvállalatok elképzeléseinek.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.