Innen Európából kicsit nehéz elképzelni, de Ázsiában és különösen Japánban bizony komoly gondot jelent, hogy a munkahelyen töltött időt észszerű keretek között tartsák. Természetesen nem az a probléma, hogy nem dolgoznak eleget a japánok, hanem pont az ellenkezője: a családi kapcsolatok és az egészség rovására menő önkéntes túlórázás.
There is a drone for that! - avagy erre is van egy drón
Egy irodai biztonsággal és takarítással foglalkozó japán cég el is készült részben saját fejlesztésű eszközével a fentebbi probléma orvoslására. A Taisei cég T-Frend elnevezésű drónja amolyan kettő az egyben modell. Az előre beprogramozott útvonalat önállóan, GPS segítség nélkül bejáró repülő szerkezet egyrészt szenzorai, kamerája segítségével a biztonsági őrök meghosszabbított karjaként funkcionál, másrészt pedig beazonosítja a késői órák ellenére még a gépüknél gubbasztó renitenseket.
Ha a drón nem kívánt túlórázóra bukkan, akkor megáll mellette és az alapból kiadott zümmögésére ráerősítve még egy dalra is rákezd. A robot stílusosan a magyarul Jut még eszedbe kedvesem kezdetű búcsúzó dallal, plusz jelenlétével terrorizálja a dolgozót egészen addig, amíg haza nem megy, mert ilyen körülmények között amúgy sem lehet dolgozni. A fejlesztők természetesen abban reménykednek, hogy a vállalatok felismerik az előnyét annak, ha dolgozóik kevesebbet, de kipihenten, egészségesen és koncentráltan tudnak dolgozni a normál hivatali idő alatt.
Japánban egyébként ez a téma manapság már terítéken van, és mutatkozik is megértés a munkaadói oldalon. A gond az volt, hogy azoknál a cégeknél, amelyek megpróbáltak a túlmunkának gátat szabni, külön embereket jelöltek ki a kollégák hazazavarására. Csakhogy ez utóbbiaknál is értelemszerűen túlórázásba csapott át, miközben a cégen belüli hangulatnak sem jött jól. Ennek megoldására elkezdődött a külsős cégek megbízása, ám annyira nagy volt az érdeklődés, hogy utóbbiak munkaerőhiány miatt nem tudtak elég embert kiállítani.
Nem olcsó mulatság
A Taisei egy drónfejlesztővel és egy távközlési szolgáltatóval összevogva jövő tavasszal szeretne piacra lépni a T-Frend szolgáltatással. Az üzleti modell szerint a vállalatok havonta bérelhetnék fel az egyszerre őrző és zavaró eszközöket. Bár az árat hivatalosan nem közölték, de a hírek szerint 50 ezer jen, azaz közel 120 ezer forint lehet majd a havi díj.
Ha beindul a bolt, akkor árhatóan gyorsan érkeznek majd az egyelőre csak tervek szintjén meglévő új funkciók is, mint amilyen az arcfelismerő rendszer beépítése a drónba, amely így egyrészt meg tudná különböztetni a bent alvó dolgozót a betolakodótól, másrészt névreszóló listát küldhetne a vezetőségnek azokról a szégyentelenekről, akik nem átallanak este 10-kor is az irodában dolgozni.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak