Adatbázist szolgáltatásként nyújtó startupot vett az IBM – jelentette be tegnap a vállalat. A Compose nevű kaliforniai céget 2010-ben alapították, hogy főleg web- és mobil alkalmazásfejlesztőknek nyújtson adatbázis-szolgáltatásokat. A kínálatában a MongoDB, az Elasticsearch, RethinkDB, Redis, PostgreSQL érhető el.
Bár a vételárat nem hozták nyilvánosságra, az IBM-nek valószínűleg nem kellett túlságosan mélyen a kasszába nyúlnia: a Compose két körben eddig 6,4 millió dollár befektetést szedett össze. Ugyanakkor olyan piacon mozog, amely a piackutatók szerint nagyon nagy növekedés előtt áll: a várakozások szerint a felhős adatbázis-szolgáltatási piac 2019-ig globális forgalma mintegy 14 milliárd dollár lesz, aminek egyik jelentős haszonélvezője épp a nyílt forráskódú MongoDB lesz.
A Compose szolgáltatásának egyébként magyar vonatkozása is van, mert a naplózáshoz a Balabit syslog-ng naplózó szoftverét ajánlja a felhasználóinak. 3600 ügyfelük van, akik eddig több mint 100 ezer adatbázist építettek a Compose felhős szolgáltatásában.
A szolgáltatás zökkenőmentesen skálázható felfelé és lefelé is, SSD alkalmazásával biztosítja a gyors adatelérést. Teljes felügyeleti, replikációs és biztonsági mentés szolgáltatást biztosít az adatbázisokhoz. A Compose mindemellett magas rendelkezésre állást is ígér.
Most mindez belekerül az IBM felhős platformjába. Az IBM közleménye szerint a felvásárlás lezárulta után a Compose az eredeti felállásban, de a Cloud Data Services csoport részeként működik tovább, az eddigi felhasználói nem érzékelnek változást a megszokott rendszereikben. Ezt a Compose is hangsúlyozza közleményében. Nem kell új (IBM-es) adatközpontba költözni, nem változik a támogatás, sem az árképzés.
Szélesíteni a portfóliót
Az IBM ezzel a felvásárlással is a felhős szolgáltatásainak a portfóliáját kívánta bővíteni. Derek Schoettle, az IBM Cloud Data Services üzletágának vezetője az InformationWeeknek többe között arról beszélt, hogy a cél olyan szolgáltatáskínálat kialakítása, amely teljes mértékben lefedi a natív felhős alkalmazások fejlesztőinek az igényeit. És persze minden ilyen fejlesztés mögött ott van a tartalom, az adat és az analitika.
Az IBM számára az sem volt elhanyagolható előny, hogy a mainframe-es környezetben iskolázott fejlesztők számára is otthonos lehet a Compose keretrendszere, ahogy az sem, hogy támogatja az egyre népszerűbb konténeres technológiát. Távlatilag cél az, hogy integrálják a technológiát az IBM felhős ökoszisztémájába, de erre vonatkozóan még nincs pontos menetrend.
A felvásárlásban egyébként valószínűleg a több ezer ügyfél is szerepet játszhatott, akiknek most az IBM további szolgáltatásokat tud eladni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak