Megjelenése után egy évvel nem csupán megtorpant, de vissza is esett a legújabb redmondi operációs rendszer piaci aránya. Egy hónapja csak találgattuk, miért történhetett ez, mostanra világossá vált.

Egy hónapja írtunk a Windows 10 piacvesztéséről; alig, hogy véget ért a korábbi operációs rendszerekről való ingyenes frissítés ideje, nem csak, hogy megtorpant az új platform térhódítása, de még vissza is esett a részesedése. Mindez azért nagyon érdekes, mert a Windows 10 a Microsoft legfrissebb asztali OS-e, még bőven felszálló ágban kellene, hogy legyen. Alig egy éve van piacon a végleges változat, az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján pedig ilyenkor az új redmondi operációs rendszerek még lendületesen szokták gyűjtögetni az új felhasználókat.

Akkor még csak találgattuk, mi lehet a háttérben; végigvettük a technikai okokat és a Microsoft döntésének hatását. Most viszont már tisztábban látszik, miért következett be a megtorpanás – kijöttek a beszédes októberi adatok!

Ha nincs ingyen, akkor nem is kell

Ezúttal is három nagy, a piaci mozgásokat viszonylag pontosan modellező statisztikát hasonlítottunk össze. A Netmarketshare adatai szerint a következőképpen alakult a Windows 10 piaci részesedése augusztusban, szeptemberben és októberben: 22,99%, 22,53%, 22,59%. A számok szerint tehát ismét bővül a platform, de ez szinte elhanyagolható, 0,6 ezrelékes változás. Más szemszögből nézve pedig még mindig 0,4 százalékos lemaradásban van az augusztusi állapothoz képest.

A StatCounter szerint a következőképpen változott a legfrissebb redmondi asztali operációs rendszer piaci részaránya az elmúlt három hónapban: 24,43%, 24,42%, 24,81%. Itt tehát egy, már szabad szemmel is érzékelhető emelkedés tapasztalható, közel 0,4 százalékkal nőtt a W10 aránya a többi platformhoz képest.

 

Forrás: StatCounter Global Stats - OS Market Share

Végül az amerikai kormányzati oldalakat látogató gépekről készülő statisztika szintén hibahatáron belüli mozgást mutat: a szeptemberi 32,5 százalékról 32,52 százalékra nőtt az új Windows.

Hogyan értelmezzük a fenti adatokat?

A számok kontextusba helyezésével rögtön látszik, mi is történik az asztali operációs rendszerek területén. Az egyszerűség kedvéért csak a Netmarketshare adatait emeljük most ki.

Eszerint a Windows 7 újra erőre kapott, 48,27 százalékról 48,38 százalékra nőtt piaci részesedése. A Windows 8.1 ennél is durvább, 0,57 százalékos emelkedést produkált, ezzel a lendülettel egészen 8,4 százalékig visszapattanva. Végül a Windows 8 0,39 százalékkal tudott többet hozni a szeptemberi eredményhez képest, 2,17 százalékot érve el.

Ha a három platform változásait összegezzük, akkor látszik, hogy együtt több mint 1 százalékpontos javulást mutattak fel. Ennek pedig két oka van. Egyrészt új számítógép vásárlása esetén még mindig van, aki Windows 7-re vagy 8-ra szavaz, ráadásul ezt a trendet az is felpörgette, hogy a Microsoft november 1-jétől nem ad el licenceket a PC-gyártóknak, akik így nem szállítanak több gépet Windows 7 és 8.1 rendszerekkel.

Másrészt pedig sokan csalódtak a Windows 10-ben, többek között annak zűrös Anniversary Update-je miatt, ezért élnek a korábbi operációs rendszerükhöz való visszatérés Microsoft által nyújtott lehetőségével.

Kevesebb fény, több kérdőjel a W10 jövőjében

A nagy kérdés tehát az, hogy mi lesz a Windows 10-zel középtávon. A kezdeti lelkesedés elmúlt, az ingyenes frissítés időszaka pedig véget ért. Igaz, hamarosan nem lesz más alternatívája annak, aki legális forrásból szeretne Windows-hoz jutni, de azért valamit nem szabad elfelejteni. 2001. október 25-én – tehát 15 éve! - jelent meg a piacon a Windows XP, és még mindig tényezőnek számít. A Netmarketshare kimutatása szerint 8,27 százalék, a StatCounter mérése szerint pedig 4,96 százalék a platform részesedése.

Az öreg dinoszauruszok tehát nehezen halnak ki, a Windows 10 aszteroidaszerű becsapódása inkább csak egy halk pukkanás volt.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.