Egy hónapja írtunk a Windows 10 piacvesztéséről; alig, hogy véget ért a korábbi operációs rendszerekről való ingyenes frissítés ideje, nem csak, hogy megtorpant az új platform térhódítása, de még vissza is esett a részesedése. Mindez azért nagyon érdekes, mert a Windows 10 a Microsoft legfrissebb asztali OS-e, még bőven felszálló ágban kellene, hogy legyen. Alig egy éve van piacon a végleges változat, az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján pedig ilyenkor az új redmondi operációs rendszerek még lendületesen szokták gyűjtögetni az új felhasználókat.
Akkor még csak találgattuk, mi lehet a háttérben; végigvettük a technikai okokat és a Microsoft döntésének hatását. Most viszont már tisztábban látszik, miért következett be a megtorpanás – kijöttek a beszédes októberi adatok!
Ha nincs ingyen, akkor nem is kell
Ezúttal is három nagy, a piaci mozgásokat viszonylag pontosan modellező statisztikát hasonlítottunk össze. A Netmarketshare adatai szerint a következőképpen alakult a Windows 10 piaci részesedése augusztusban, szeptemberben és októberben: 22,99%, 22,53%, 22,59%. A számok szerint tehát ismét bővül a platform, de ez szinte elhanyagolható, 0,6 ezrelékes változás. Más szemszögből nézve pedig még mindig 0,4 százalékos lemaradásban van az augusztusi állapothoz képest.
A StatCounter szerint a következőképpen változott a legfrissebb redmondi asztali operációs rendszer piaci részaránya az elmúlt három hónapban: 24,43%, 24,42%, 24,81%. Itt tehát egy, már szabad szemmel is érzékelhető emelkedés tapasztalható, közel 0,4 százalékkal nőtt a W10 aránya a többi platformhoz képest.
Forrás: StatCounter Global Stats - OS Market Share
Végül az amerikai kormányzati oldalakat látogató gépekről készülő statisztika szintén hibahatáron belüli mozgást mutat: a szeptemberi 32,5 százalékról 32,52 százalékra nőtt az új Windows.
Hogyan értelmezzük a fenti adatokat?
A számok kontextusba helyezésével rögtön látszik, mi is történik az asztali operációs rendszerek területén. Az egyszerűség kedvéért csak a Netmarketshare adatait emeljük most ki.
Eszerint a Windows 7 újra erőre kapott, 48,27 százalékról 48,38 százalékra nőtt piaci részesedése. A Windows 8.1 ennél is durvább, 0,57 százalékos emelkedést produkált, ezzel a lendülettel egészen 8,4 százalékig visszapattanva. Végül a Windows 8 0,39 százalékkal tudott többet hozni a szeptemberi eredményhez képest, 2,17 százalékot érve el.
Ha a három platform változásait összegezzük, akkor látszik, hogy együtt több mint 1 százalékpontos javulást mutattak fel. Ennek pedig két oka van. Egyrészt új számítógép vásárlása esetén még mindig van, aki Windows 7-re vagy 8-ra szavaz, ráadásul ezt a trendet az is felpörgette, hogy a Microsoft november 1-jétől nem ad el licenceket a PC-gyártóknak, akik így nem szállítanak több gépet Windows 7 és 8.1 rendszerekkel.
Másrészt pedig sokan csalódtak a Windows 10-ben, többek között annak zűrös Anniversary Update-je miatt, ezért élnek a korábbi operációs rendszerükhöz való visszatérés Microsoft által nyújtott lehetőségével.
Kevesebb fény, több kérdőjel a W10 jövőjében
A nagy kérdés tehát az, hogy mi lesz a Windows 10-zel középtávon. A kezdeti lelkesedés elmúlt, az ingyenes frissítés időszaka pedig véget ért. Igaz, hamarosan nem lesz más alternatívája annak, aki legális forrásból szeretne Windows-hoz jutni, de azért valamit nem szabad elfelejteni. 2001. október 25-én – tehát 15 éve! - jelent meg a piacon a Windows XP, és még mindig tényezőnek számít. A Netmarketshare kimutatása szerint 8,27 százalék, a StatCounter mérése szerint pedig 4,96 százalék a platform részesedése.
Az öreg dinoszauruszok tehát nehezen halnak ki, a Windows 10 aszteroidaszerű becsapódása inkább csak egy halk pukkanás volt.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak