Közhely, mégsem lehet elégszer hangsúlyozni, amit a Gartner is sulykol egy elemzésében: ma már mindennek az alapja a "cloud first" stratégia. A vállalatoknak csak ez biztosítja, hogy lépést tarthassanak a gyorsuló fejlődéssel. Ugyanakkor a felhő azzal is segíti az innovációt, hogy új generációs startupok kibontakozásának ad teret. Megjelennek azok a szállítók, melyek már a felhőben születtek.
Irdatlan pénzt mozgat meg
A felhő már ma is jelentős részét viszi az IT-kiadásoknak, és a költések folyamatosan tolódnak át a felhőszolgáltatások fel. Az amerikai elemző cég szerint csak a felhőre váltás 111 milliárd dolláros piacot jelent idén, de 2020-ra már 2016 milliárdra emelkednek az ezzel összefüggő költések.
Így mennek a vállalatok a felhőbe
(Kattintson a képre, és nézze meg az ábrát nagyobb méretben)
A Gartner által becsült adatok (lásd az összesítést a táblázatban) érdekessége, hogy míg jelenleg az infrastruktúra-szolgáltatásokra (IaaS – Infrastructure as a Service) megy el a legtöbb pénz – ez idén közel 300 milliárd dolláros piac lesz, amiből a váltásra 22 milliárd megy el – 2020-ig ez a terület mozdult el legkisebb mértékben (17 százalékkal) a felhő felén. Ennek oka valószínűleg az, hogy már ma is ez felhőszolgáltatók egyik legerősebb területe, IaaS-t szintem minden szolgáltató nyújt már.
A második legnagyobb szegmens az alkalmazás-infrastruktúra átvitele platformszolgáltatásokra (PaaS – Platform as a Service). A PaaS piac mérete idén várhatóan 177 milliárd dollár lesz, amiből 11 milliárdot a váltás generál. Maguknak az alkalmazásoknak a felhős változatai 144 milliárd dolláros piacot adnak ki, ebből a felhősítési folyamatnak viszont itt sokkal nagyobb a részesedése, mint az IaaS-nál vagy a PaaS-nál: 36 milliárd dollár. Ebben a szegmensben 2020-ig az elmozdulás mértéke 37 százalék lesz. Az üzletifolyamat-outsourcignak megfelelő BPaaS (Business Process as a Service) piac jelenleg ugyan a legkisebb szegmens a vizsgált területek között, 119 milliárd dollár, ugyanakkor itt költenek a legtöbbet idén az átállásra, 42 milliárdot. és ezen a területen várható 2020-ig a legnagyobb elmozdulás is, 43 százalék.
A közvetett hatások is nagyok lesznek
Az is közhelyszámba megy, hogy bár a felhő műszaki kérdés is (hibrid felhős rendszerekhez új menedzsmenteszközök, újfajta biztonsági megoldások, átalakuló belső IT stb.), a közvetett hatásaival is számolni kell. A Gartner ilyen közvetett hatásnak tekinti például, hogy az IT-kiadások megtérülésének kockázata csökken. Nem kell vásárolni például, operációs rendszert minden egyes felhasználónak, hanem például konténerizált formában a felhőből is igénybe lehet venni, ahogy az alkalmazásokat is. De ha például a tárolást nézzük, ott is sokkal gazdaságosabban skálázható a kapacitás felhőből, mint dedikált belső hardverrel.
Az új IT-arcihektúra az üzletre is hat: megteremti az üzleti folyamatok digitalizációjára, amelyben az IoT és a hozzá hasonló technológiák új üzleti lehetőségeket is generálhatnak. A felhőalapú működési modellek biztosítják azt, hogy a költségek jobban optimalizálhatók, ami javítja a versenyképességet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak