Zsarolóvírusok és növekvő szerveroldali támadások veszélyeztetik a biztonságunkat. A Cisco kiadta évközi biztonsági jelentését.

Akár teljes hálózatokat is megbéníthatnak az új generációs zsaroló vírusok. A ransomwarek mellett a szerveroldali támadások jelentik a legnagyobb veszélyt a Cisco évközi biztonsági jelentése (Cisco Midyear Cybersecurity Report) szerint.

Ez az üzlet jól jövedelmez

A kiberbűnözés legjövedelmezőbb ága idén már a "zsarolóvírus-ágazat" volt. Mint arról korábban írtunk, ezek a károkozók – épp a jövedelmezőségük miatt – nagyon gyorsan fejlődnek. A Cisco szerint ez a trend tovább folytatódik, olyan károkozók megjelenésére kell számítani, amelyek már önmagukat terjesztik, miközben teljes hálózatokat, így teljes szervezeteket is lebéníthatnak.

Fontos trend az is, hogy a támadók moduláris felépítésű ransomware-eket fejlesztenek, így azok gyorsan tudnak alkalmazkodni a különféle környezetekhez és védelmi megoldásokhoz. Új törekvés a fejlesztésben például az – írják a kutatók –, hogy az új zsarolóvírusoknál a fejlesztők külön figyelmet fordítanak a processzorhasználat és a vezérlőszerverekkel történő kommunikáció minimalizálására, ami megnehezíti a károkozók detektálását.

A sérülékeny telepített szoftverek százalékos megoszlása régionként

(Forrás: Cisco. Kattintson a képre a nagyításhoz)

A jelentésről kiadott közlemény idézi Ács Györgyöt, a Cisco regionális hálózatbiztonsági szakértőjét, aki szerint ma Magyarországon is a zsarolóvírusok jelentik a legnagyobb veszélyt.

Gyakoribbak a támadások, védtelenebbek a rendszerek

Egyfelől tehát ott van a kiberbűnözés gyorsan fejlődő eszköztára, másfelől pedig az egyre bonyolultabb vállalati rendszerek, melyek megvédése egyre komolyabb kihívást jelent. Miközben az lenne az alap, hogy ezekre a rendszerekre a biztonsági frissítések a lehető leggyorsabban felkerüljenek, a patchmanagmentet sok szervezet elhanyagolja. Pedig azzal a többség tisztában van, hogy a támogatás nélküli, elavult és befoltozatlan rendszerek nagy lehetőséget jelentenek a támadóknak. A kutatók szerint egyébként a támadások száma az olyan kritikus iparágakban is jelentősen megnövekedett, mint például az egészségügy.

A biztonsági javításokkal telepítése szempontjából az automatikusan frissülő alkalmazásoknál értelemszerűen jobb a helyzet, mint ott, ahol a patchcsomagokat valamiért kézzel kell feltenni. Például míg a Chrome böngészők 75-80 százaléka mindig naprakész, a Java vagy a Microsoft Office esetében rosszabb a helyzet. A kutatók által vizsgált rendszerek harmadán például még mindig a Java SE 6-os verziója fut, míg az Office 2013 telepített példányainak legfeljebb tizede kapta meg a legújabb javítócsomagot.

A szerverek és a kliensek felől is támadnak

A kiberbűnözők egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a szerveroldali exploitok fejlesztésére. A nagy szállítók rendszereiben csak az év első három hónapját nézve is több száz sérülékenységre derült fény (lásd a grafikont). Ezek sok esetben ráadásul több éves hibák.
 

Cisco Midyear Cybersecurity Report – feltárt sérülékenységek
Create column charts

A kliensoldali támadásoknak a száma sem csökken. Itt a kétes dicsőség továbbra is az Adobe Flash: ennek sérülékenységeire épült a legtöbb támadás. A webes támadások terén a windowsos exploitok váltak a legelterjedtebbé. A Facebooknál viszont pozitív tendenciát látnak a kutatók: a közösségi oldalra épülő csalások száma csökkent.

Nagy probléma, hogy a támadók egyre hatékonyabban rejtik el tevékenységüket. Ezt szolgálja a kiberbűnözők körében egyre általánosabban használt TLS (Transport Layer Security), a Tor és a zsaroló programokkal kapcsolatban rendre feltűnő kriptovaluták. Jól jelzi azt a trendet az is, hogy malvertising kampányokban bevetett és HTTPS-titkosított károkozók mennyisége 2015 decembere és 2016 márciusa között 300 százalékkal nőtt.

A legfontosabb: a gyors felismerés és reagálás

A Cisco régóta hangoztatja a felderítési idő fontosságát (time to detection – TTD). Ezt a Cisco saját belső rendszereiben az elmúlt fél évben 13 órára csökkentette, miközben az iparágban 200 nap az átlag.

A 20 leggyakoribb malwarecsalád átlagos felderítési ideje

(Forrás: Cisco. Kattintson a képre a nagyításhoz)

A szervezeteknek sokat segítene, ha bevezetnék a felderítési idő mérését, amely révén folyamatosan javíthatnák ezt a mutatót, és gyorsabban tudnának reagálni az incidensekre. Ezeket a mutatókat pedig a szervezeti biztonsági szabályozás részévé is kellene tenni.

A Cisco Midyear Cybersecurity Report teljes anyaga itt tölthető le el pdf-ben.

Biztonság

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.