Az internetezők körében az Android már teljesen a Windows nyakán van, és nemsokára teljesen ledolgozza a korábban behozhatatlannak tűnő hátrányát.

A tegnapi hírekből már mindenki értesült róla, hogy a Windows megnyerte az úgynevezett desktop-háborút, vagyis egyeduralkodóvá vált az asztali számítógépeken, és a mai napig dominálja a piacot. Időközben azonban odébb húzták a csatateret, és ma már az internetre csatlakozó számítógépek operációs rendszereiről beszélünk a desktop OS-ek helyett, ha a különböző platformok piaci jelenlétéről van szó.

Mindjárt itt a trónfosztás

Néhány évvel ezelőtt még úgy tűnt, hogy a Windowst belátható időn belül ilyen összehasonlításban sem fenyegeti veszély: a StatCounter 2012-es adatai szerint még akkor is a felhasználók 82 százaléka netezett windowsos gépekről, míg az Android részesedése mindössze 2,2 százalékon állt. Ehhez képest 2017 februárjában a Windows 38,6 százalékkal vezeti a mezőnyt, éppen hogy megelőzve a 37,4 százalékos Androidot.
 

forrás: StatCounter


A desktop és laptop gépek, tabletek és okostelefonok kombinált mezőnyében tehát a Windows már lőtávolságon belülre került az Androidtól, amihez nyilván hozzájárult az iOS lassú emelkedése is. A Microsoft rendszerét egyre lejjebb nyomja, hogy a mobil eszközök felfutásával párhuzamosan zsugorodik a hagyományos desktop PC-k piaca, ezen belül pedig Ázsia egyre nagyobb befolyással bír a globális részesedés alakulására.

Európa a Windowst szereti

A Windows Európában a legerősebb, ahol a Microsoft rendszerének összes verziója együttesen 51,8 százalékon áll – ez több mint kétszerese az Android 23,5 százalékának.  Ázsiában viszont az Android részesedése 51,8 százalékos, szemben a Windows 29,8 százalékával. Észak-Amerikában a Windows 40,7 százaléra jó, de ott az iOS a második 24,9 százalékkal, az Android pedig 20,3 százalékkal csak a harmadik.

A StatCounter egy másik érdekes februári mérése szerint Amerikában a Windows 10 részesedése most februárban nőtte túl a Windows 7-et. Az asztali és laptop PC-k területén egyébként továbbra is megkérdőjelezhetetlen a Windows uralma, amely világszerte az internetre csatlakozó gépek 84,1 százalékán fut. Ugyanakkor 2016 októbere óta már többen neteznek okostelefonról és táblagépről, mint desktop és laptop PC-ről, így nem csoda, ha a Windows részesedése is folyamatosan csökken.

Konzumer tech

Nincsenek csodák, a Teslánál is készülhetnek a robotaxik távoli irányítására

Egy álláshirdetésből következtetnek rá, hogy ha beindul a járműgyártó saját szolgáltatása, akkor sem fog senki teljes autonómiával közlekedő Cybercab taxikban utazgatni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.