A tegnapi hírekből már mindenki értesült róla, hogy a Windows megnyerte az úgynevezett desktop-háborút, vagyis egyeduralkodóvá vált az asztali számítógépeken, és a mai napig dominálja a piacot. Időközben azonban odébb húzták a csatateret, és ma már az internetre csatlakozó számítógépek operációs rendszereiről beszélünk a desktop OS-ek helyett, ha a különböző platformok piaci jelenlétéről van szó.
Mindjárt itt a trónfosztás
Néhány évvel ezelőtt még úgy tűnt, hogy a Windowst belátható időn belül ilyen összehasonlításban sem fenyegeti veszély: a StatCounter 2012-es adatai szerint még akkor is a felhasználók 82 százaléka netezett windowsos gépekről, míg az Android részesedése mindössze 2,2 százalékon állt. Ehhez képest 2017 februárjában a Windows 38,6 százalékkal vezeti a mezőnyt, éppen hogy megelőzve a 37,4 százalékos Androidot.
forrás: StatCounter
A desktop és laptop gépek, tabletek és okostelefonok kombinált mezőnyében tehát a Windows már lőtávolságon belülre került az Androidtól, amihez nyilván hozzájárult az iOS lassú emelkedése is. A Microsoft rendszerét egyre lejjebb nyomja, hogy a mobil eszközök felfutásával párhuzamosan zsugorodik a hagyományos desktop PC-k piaca, ezen belül pedig Ázsia egyre nagyobb befolyással bír a globális részesedés alakulására.
Európa a Windowst szereti
A Windows Európában a legerősebb, ahol a Microsoft rendszerének összes verziója együttesen 51,8 százalékon áll – ez több mint kétszerese az Android 23,5 százalékának. Ázsiában viszont az Android részesedése 51,8 százalékos, szemben a Windows 29,8 százalékával. Észak-Amerikában a Windows 40,7 százaléra jó, de ott az iOS a második 24,9 százalékkal, az Android pedig 20,3 százalékkal csak a harmadik.
A StatCounter egy másik érdekes februári mérése szerint Amerikában a Windows 10 részesedése most februárban nőtte túl a Windows 7-et. Az asztali és laptop PC-k területén egyébként továbbra is megkérdőjelezhetetlen a Windows uralma, amely világszerte az internetre csatlakozó gépek 84,1 százalékán fut. Ugyanakkor 2016 októbere óta már többen neteznek okostelefonról és táblagépről, mint desktop és laptop PC-ről, így nem csoda, ha a Windows részesedése is folyamatosan csökken.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak