Közel tíz év szünet után ismét európai vállalat vezeti a magánszektor K+F nagyberuházóinak globális listáját. Az éllovasok között azonban Európát csak az autó- és a gyógyszeripar képviseli, az infokom szektor egyelőre nehezebben tart lépést az amerikai és az ázsiai ICT-cégekkel.

A német Volkswagen autógyárat hozta ki tavalyi 9,5 milliárd eurós beruházása alapján az első helyre az Európai Bizottság, a 2013-as globális ipari kutatás-fejlesztési toplistáján, amely a világ 2000 legnagyobb vállalatának ebbéli teljesítményét veszi évről évre figyelembe. Az Európai Uniónak a téma kapcsán kiadott közleményéből az is kiderül, hogy erre, mármint, hogy európai cég kerüljön az élre, 2004 óta nem volt példa.

Az élboly harmada jön az infokom szektorból

A tízes élboly egyharmadát adják az infokommunikációs szektort képviselő vállalkozások, de ezek kivétel nélkül Európán kívüliek. A második helyen álló dél-koreai Samsung Electronics, valamint két amerikai a Microsoft és az Intel található még ebben az illusztris körben.

Az ICT-terén Európa lemaradására mutatott rá Máire Geoghegan-Quinn, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős biztos is, aki így nyilatkozott a felmérés kapcsán: „A magánszektor K+F beruházásai terén az EU továbbra is elmarad a fő versenytársaitól, és a legutóbbi beszámolókban felbukkant néhány aggasztó jel. A vezető uniós vállalatok fontos ipari szektorokban – például a gépjárműiparban – elért pozitív eredményei ellenére továbbra is túl gyengék vagyunk a csúcstechnológiát alkalmazó ágazatokban, például a biotechnológia és a szoftverek terén.”

Az uniós székhelyű cégek, amelyek közül a listán 527 vállalat képviseltette magát, összességében 6,3 százalékkal növelték a kutatási-fejlesztési beruházások mértékét, ami csak egy picivel jobb a 6,2 százalékos globális átlagnál. Az amerikaiak 8,2 százalékkal növelték ilyen irányú költéseiket. A listán szereplő uniós vállalatok a 2013–2015-ös időszakban már csak átlagosan évi 2,6 százalékkal tervezik növelni K+F beruházásaikat.

A rangsorban a második helyet a dél-koreai Samsung Electronics foglalja el, 8,3 milliárd eurónak megfelelő összegű beruházással. Az első tíz között öt amerikai cég van, a már említett ICT-vállalkozások mellett három gyógyszeripari a Merck, a Johnson & Johnson és a Pfizer. Az élbolyban a svájciakat is két gyógyszeripari vállalat a Roche és a Novartis, Japánt pedig mindössze a Toyota képviseli.

Inkább szoftver- és szolgáltatásfejlesztésre költenek, mint hardverre

Több ágazatban is jobban teljesítettek a K+F terén az európai cégek, a járműipar mellett az ipari- és a repüléstechnikában, az infokom ágazatban viszont igen vegyes a kép. Szoftverekre és IT-szolgáltatásokra 14,2 százalékkal több fejlesztési pénzt fordítottak, a hardverszegmensben viszont mintegy 2,3 százalékos volt a visszaesés, miközben az amerikai cégek mindegyik területen kétszámjegyű növekedést tudtak felmutatni.

A K+F beruházások megoszlása régiók és iparágak szerint (milliárd euró)

Az elmúlt tíz év tendenciáinak elemzése azt mutatja, hogy az Egyesült Államok továbbra is egyre jobban támaszkodik az olyan K+F-intenzív ágazatokra, mint az ICT és az egészségügy. Tavaly az ottani vállalatok összes K+F-beruházásának már a 70 százalékát reprezentálták az ilyen beruházások. A felmérés bíztatásként ugyanakkor azt is kimutatja, hogy noha az infokom és más K+F-intenzív ágazatokban ma még egyértelműen az USA-é a főszerep, az uniós vállalatok közül is, igaz ma még nem az élbolyban, de számos olyan jó teljesítményt nyújtó vállalat működik a szoftver és a biotechnológia szegmensében, amelyek a jövőben akár vezetőkké is válhatnak.

Az európai uniós ipari K+F-beruházási eredménytáblát évente teszi közzé az Európai Bizottság. A 2013. évi kimutatásban a kutatás-fejlesztésre a legtöbb pénzt fordító 2000 vállalatot veszi alapul; ezek a világ összes vállalkozását tekintve együttesen az összes K+F-célú ráfordítás több mint 90 százalékát adják. A lista 527 uniós, 658 USA-beli, és 353 japán cég mellett 462 egyéb vállalkozást is tartalmaz, amelyek székhelye egyebek mellett Kínában, Dél-Koreában, Svájcban, Indiában, Kanadában, Ausztráliában, Izraelben, Norvégiában vagy Brazíliában található.

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.