Az üzleti szféra és az állam összefogása kellett, hogy elindulhasson a hazai közoktatás digitális reformja, a korszerű mobileszközök és a mobilinternet közvetítésével – emelte ki bevezetőjében Christopher Laska, a Telenor Magyarország Zrt. vezérigazgatója azon a sajtótájékoztatón, amelyen bejelentették a Hipersuli program elindulását.
Az év végére majd minden településre eljut a Hipernet
A programhoz öt iskola 363 diákja csatlakozhatott, de a későbbiekben további oktatási intézmények is bekapcsolódhatnak. A projektben a Telenor mellett részt vesz a Microsoft Magyarország Kft., a Köznevelésért Felelős Államtitkárság, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet és a Digitális Esélyegyenlőség Alapítvány is.
A Telenor vezérigazgatója ígéretet tett arra, hogy az év végére majdnem minden magyar településre eljut a szolgáltató cég nagysebességű mobilinternet kapcsolata, a Hipernet, hogy az e tekintetben még hátrányos helyzetben lévő települések is esélyt kapjanak a csatlakozárra hasonló kezdeményezésekhez.
A program keretében a mobilszolgáltató azt vállalta, hogy az első körben mintegy 160 Hipernet-eléréssel felszerelt táblagépet – 10,1 colos, full HD képernyős, vezeték nélküli billentyűzettel is felszerelt Lenovo Yoga tableteket – adományoz a Hipersuli programban résztvevő budapesti, ercsi, hódmezővásárhelyi, törökbálinti és zsombói iskoláknak. A projekt célja, hogy bemutassák, hogyan lehet a legkorszerűbb technológiákat az oktatásba és a készségfejlesztésbe bevonni, az egyelőre még a hagyományos tankönyvalapú oktatás kiegészítéseként.
A projekthez csatlakozó Microsoft oktatóalkalmazásokat és az órák lebonyolításához szükséges tanári vezérlőszoftvert szállította. A digitális tananyagok elkészítését az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) vállalta fel. Az intézet szakembereinek az ajánlása alapján választották ki a programban résztvevő iskolákat.
Kulcskérdés a tanárok megfelelő felkészítése
Minden ilyen kezdeményezés egyik kulcseleme a tanárok megfelelő felkészítése. A Hipersuliban oktató tanárok számára a Telenor a Microsoft Magyarország Kft. és az OFI bevonásával harmincórás felkészítő tanfolyamot szervezett. A képzésen nem csak a táblagépek kezelését és a biztonságos internetezést, hanem a digitális tananyag használatát és az internetes tartalmak tanórákba való integrálásának lehetőségét is elsajátítják.
A projektben részt vevő iskolák közül kettőben a tanulók haza is vihetik a táblagépeket, a többi helyen pedig közösen, erre kiválasztott tantermekben használják azokat. Az első kísérleti digitális tananyagok magyar nyelv, irodalom, történelem, kémia, fizika, matematika földrajz és idegen nyelvek oktatásához készültek el, de az OFI főigazgatója, Kaposi József azt ígérete, hogy az év végéig az összes évfolyamra és tananyagra elkészül a digitális tankönyvcsalád.
Ehhez kapcsolódóan elhangzott, hogy szeptembertől megnyílik és minden mobil eszközről elérhető lesz a Nemzeti Köznevelési Portál, ahol nemcsak a szóban forgó digitális tartalmakkal, hanem mintegy 10 ezer feladattal is segítik a diákok felkészülését.
A Hipersuli programban első körben Budapestről az Áldás utcai Általános Iskola, Ercsiből az Eötvös József Általános Iskola, Hódmezővásárhelyről a Németh László Gimnázium és Általános Iskola, Törökbálintról a Bálint Márton Általános Iskola és Gimnázium, Zsombóról pedig a Szent Imre Katolikus Általános Iskola vehet részt.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak