A Michigani Egyetem kutatócsoportja egy olyan, Braille-írást használó, az E ink kijelzős e-book olvasókhoz hasonló eszközön dolgozik, ami forradalmi változást hozhatna a vakok életében. Léteznek ugyan most is a boldogulásukat, információ szerzésüket megkönnyítő technológiák, de ezek vagy nehézkesek, vagy rendkívül drágák, esetleg mindkettő egyszerre.
Braille levegővel, folyadékkal
Az új elképzelés nem elektronikai megoldásokra alapulna, mivel az így létrehozott eszközök túlságosan bonyolultak és az átlagember számára megfizethetetlenek. A kutatók ehelyett a jól ismert e-book olvasókat vették alapul azzal a változtatással, hogy a Braille-ábécé betűit egy pneumatikus rendszer emelné ki az olvasó eszköz „kijelzőjének” felületéből.
Ilyen is lehetne a Braille-írással működő e-book olvasó (a kép csak illusztráció)
A betűket levegő, vagy valamilyen folyadék mozgatná, és egyszerre egy teljes oldal jelenhetne meg. Ez azért lényeges körülmény, mert a jelenleg létező, elektronikus Braille gépek egyszerre csak egy sort tudnak megjeleníteni, így a felhasználók nem tudnak egyszerre egy oldalnyi szöveget elolvasni, mint a hagyományos könyvek esetében.
A Michigani Egyetem szakemberei ezen kívül arra is felhívják a figyelmet, hogy az ő technológiájuk nemcsak szöveg, hanem grafikonok, táblázatok, sőt, akár egyszerűbb grafikai elemek megjelenítésére is képes. Ez hatalmas lépést jelentene a vakok mostani lehetőségéhez képest, hiszen így szinte bármilyen jellegű tartalmat elő lehetne állítani számukra. Arról nem is beszélve, hogy egy Braille alapú e-köny olvasóval a kötetek, magazinok tárolása is sokkal egyszerűbb lenne.
A mobilitást kell megoldani
Ahogy minden ambiciózus projekt esetében, itt is egy sor kihívást kell a fejlesztőknek legyőzniük. Ezek közül az okozza a legnagyobb gondot, hogy több ezer, levegővel, vagy folyadékkal működtetett pumpát kellene elhelyezni és működtetni egy lehetőleg hordozható eszközben.
A csapat azt állítja, hogy nincsenek messze a megoldástól: a 2013-ban indult kutatás ez év szeptemberében ér véget remélhetőleg egy olyan eszközzel, ami valóban képes lesz a Braille alapú szövegeket e-book formátumba önteni.
Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata
Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.
Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból
Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak