A szervezet máködését jelentősen érintő informatikai hibák átlagosan 160 millió forintnakk megfelelő kárt, utólagos költséget jelentenek a nagyvállalatoknál.

Hajlamosak vagyunk mindent természetesnek venni, amíg az rendben működik. A flottul működő folyamatok értékére viszont azok hibái hívják fel legjobban a figyelmet. Nincs ez másként az informatikai rendszereknél sem, ahol ráadásul egészen konkrétan ki lehet mutatni, mennyit ér, ha nem úgy mennek a dolgok, ahogy azoknak mennie kéne.

160 millió ok

A KPMG egy évig vizsgálta Nagy-Britannia nagyvállalatait, hogy felmérje, milyen okok vezetnek a komoly IT-s zavarok kialakulásához, illetve ezek mekkora kárt okoznak a nagyvállalatoknak. A Tech Risk Radar elnevezésű tanulmány sokkoló adatokkal szolgált.

Kiderült, hogy átlagosan 410 ezer fontba, azaz nagyjából 160 millió forintba kerül egy-egy ilyen hiba az adott cégnek. Természetesen ebben nem csak a konkrét elhárítás, javítás költségei vannak benne, de a működésképtelen rendszer által okozott közvetett és közvetlen károk is. Jobb esetben ez megmarad a vállalat falain belül, rosszabb esetben partnereket, ügyfeleket is érint.

Rossz kódok és emberi mulasztás

A felmérésben a nem éppen filléres hibák eredetét, alapvető okait is igyekeztek feltérképezni. A vizsgált esetek körülbelül felét egyértelműen elkerülhetőnek ítélték. Azaz nagyobb odafigyeléssel, kicsit bőkezűbb költségvetéssel sokat spórolhattak volna az érintett szervezetek.

A konkrét okok között a rossz kódok bukkantak fel a legtöbbször, de az egyéb, emberi mulasztásra, felkészületlenségre visszavezethető esetek is több mint 7 százalékkal vannak jelen. Ez a tény rávilágít a dolgozók képzésének, ellenőrzésének szükségességére.

Drága mulatság

Hogy miért jöhetett ilyen irdatlan összeg ki az informatikai hibák által keletkezett átlagos kárértékre, arra jó pár példával szolgált a közelmúltban a vizsgálat tárgyát képező brit régió. A legnagyobb horderejű ezek között a Royal Bank of Scotland (RBS) bankcsoporthoz köthető. 2012-ben a cégcsoportnál hetekig tartó technikai probléma keletkezett, ami 6,5 millió ügyfelet érintett, akik a legalapvetőbb szolgáltatásokat sem tudták igénybe venni. Ennek következtében magánszemélyek nem tudtak például havi lakbért fizetni, sőt a hiba számos cégnél ellehetetlenítette a bérkifizetéseket. A hiba elhárítása, a rendszer megbízhatóvá alakítása és az ebből fakadó közvetett és közvetlen egyéb költségek végül 125 millió fontnál álltak meg, ám ehhez még hozzájön a felügyeleti szerv által most ősszel kiszabott 56 millió fontos büntetés is. Azaz összesen nagyjából 70 milliárd forintos incidenst szenvedett el a bankcsoport.

Nem ennyire súlyos, de a szenvedő fél személye miatt említésre érdemes az az eset is, ami miatt a brit igazságügyi minisztériumnak 180 ezer fontos bírságot kellett fizetnie. Ezt az Információs Biztos Hivatala rótta ki, mert a minisztérium nem megfelelően kezelte egyes angol és walesi börtönökben elítélt emberek személyes adatait.

Biztonság

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.