A karrierjét Magyarországon kezdő, később Finnországban, majd az USA-ban dolgozó Szőr Péter az információbiztonság egyik legjelesebb szakértője volt.

Eltávozott egy újabb nagyszerű kutató és remek barát - írta Szőr Péterről Twitter üzenetben a McAffe egyik vezető kutatója. A tragikus hírt azóta több más forrásból is megerősítették. Halálának körülményeiről egyelőre nincs információ.

Szőr Péter a Veszprémi Egyetemen végzett informatikusként még a szakma hőskorában, a számítógépek világát 8 bites gépeken kezdte. Vírusokkal 1990-ben találkozott először: frissen vásárolt PC-jét a hírhedt Stoned vírus fertőzte meg. Ekkor ébredt rá, hogy a számítógépes kártevők elleni védekezés előtt óriási jövő áll.

A szakember a Magyarországon kifejezetten elterjedt, de nemzetközileg is sikeres Pasteur vírusirtó megírásával lépett az IT-biztonság világába: a shareware verzió rohamos terjedésnek indult lemezeken és az internet elődjéül szolgáló "betelefonálós szervereken", a BBS-eken. Szőr Péter gyakorlatilag az utcáról sétált be az OTP akkori vezetéséhez: a bank már tisztában volt az újkeletű veszélyekkel, de a megbeszélés így is annyira hatékonynak bizonyult, hogy sikerült őket meggyőzni a Pasteur megvásárlásáról.

A hazai piac még egyáltalán nem volt felkészülve a biztonsági szoftverekre: kevés volt a valódi, fizetős ügyfél, akik pedig lassacskán felismerték az ügy fontosságát, a frissen kinyíló nyugati piacok "nagy neveit" keresték. Ezért Szőr Péter is váltott, 1996-ban a finn Data Fellows munkatársa lett: a vállalat a mai F-Secure elődje volt. A következő állomás pedig már az Egyesült Államok volt, ahol a Symantec alkalmazta az addigra már elismert tekintélynek számító szakembert.

A vírusvédelem művészete című könyve 2005-ben jelent meg angolul, majd öt évvel később magyar nyelven is. A széles körű nemzetközi elismerést hozó kötet a téma egyik legfontosabb művének számít, több helyen tankönyvként használják.

Emellett a számítógépes vírusok kutatásával foglalkozó CARO (Computer AntiVirus Researcher's Organization) szervezetben olyan szakemberekkel működött együtt, mint John McAfee, Mikko Hypponen vagy Eugene Kaspersky. Az antivírus szoftverekkel kapcsolatban több mint 40 szabadalom fűződik a nevéhez.

(Fotó: Antivírus Blog)

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.