Az iPhone 7 szeptemberben állítólag már a vezeték nélküli töltővel működik majd, de lesznek más, idén beérő érdekes fejlesztések is ezen a téren.

Jön a vezeték nélkül tölthető iPhone, megjelennek a mobil eszközökben a multimodális vevő egységek és feláll az egymilliomodik nyilvános vezeték nélküli töltőállomás. Ezek várhatóak idén a zsinór nélküli töltés technológiájában – állítják az IHS szakértői.

A multimodalitás a nyerő

Az amerikai kutatócég szerint mindig nehéz megjósolni, milyen specifikációval tervezi következő iPhone-ját az Apple, de úgy vélik, a mobiltelefongyártóknak már figyelembe kell venniük, hogy a felhasználók egyre inkább igénylik a mobil eszközök vezeték nélküli tölthetőségét. A szeptemberre beharangozott iPhone 7 várhatóan már gyárilag integrált, zsinór nélküli töltési technológiával kerül piacra. Az azonban, hogy az Apple a ma elérhető szabványok közül melyiket fogja támogatni, csak napokkal a készülék debütálás előtt derülhet ki.

Az egyik meghatározó szabvány a Rezence. A szakértők szerint 2016-ban már megjelennek az ezt a technológiát integráló első okostelefonok, illetve notebookok. A Rezence egy mágneses rezonancián alapuló illesztőegység szabvány, amit az Alliance for Wireless Power (A4WP) szövetség fejlesztett ki.

A rendszer átviteli és vevőegységből áll. Az illesztőegység szabvány az áramátvitelt 5 centiméteres távolságból 50 wattig támogatja 6,78 MHz frekvencián. Egy ilyen eszköz egyszerre akár nyolc készülék egyidejű töltésére is alkalmas lehet. A rendszeren belül Bluetooth Smart összeköttetés szabályozza az áramszintet, és zárja ki a nem megfelelő eszközöket. Az  A4WP 2012-ben jött létre, azzal a céllal, hogy a korábbi Qi szabványtól eltérő vezeték nélküli töltési szabványt dolgozzon ki. A szövetségben megtalálható többek között az Integrated Device Technology (IDT), az Intel, a Qualcomm, a Samsung Electronics, illetve a Samsung Electro-Mechanics. Az szövetség tavaly nyáron egyesült egy másik, hasonló iparági szövetséggel, a Power Matters Alliance-szal, azóta AirFuel Alliance néven végzik szabványosítási munkájukat.

Ami az áramvételi technológiákat illeti, a legvalószínűbb, hogy a mobilgyártók inkább a multimodális megoldásokat választják a szélesebb körű használhatóság miatt.

Már most nagy a technológia elfogadottsága

Az ügyféligények is ebbe az irányba tolják a fejlesztéseket. Az IHS tavaly készített egy felmérést a vezeték nélküli töltés elfogadottságáról, ami igen pozitív eredményt mutatott. Az ezt a technológiát már korábban is használók kevesebb mint egy százaléka nyilatkozott úgy, hogy köszöni, többet nem kér belőle.

Az elemzők szerint persze a felhasználói szám növekedésével gyarapodhat a kedvezőtlen tapasztalatok aránya, emiatt az újabb felmérésekben már magasabb lehet az elégedetlenek aránya. Ahogy azonban a felhasználók jobban kezdik majd érteni a technológiát, maguk fogalmazzák meg, milyen töltési képességekkel legyen felszerelve a következő mobil eszközük.

Bővül a nyilvános töltőállomások hálózata

Még az idén felállíthatják az egymilliomodik nyilvános  vezeték nélküli töltőállomást. Ez nem azt jelenti, hogy az eddig üzembe helyezettek mindegyikét használják is. De ahogy gyarapodnak a vezeték nélküli töltésre alkalmas mobiltelefonok, úgy válik egyre inkább szükségszerűvé az ingyenesen használható tévő töltőállomások telepítése a hotelekben, éttermekben, illetve olyan nyilvános helyeken, ahol sok ember megfordulhat.

A dolgok internete (IoT) már 2016-ban hozhat változásokat a vezeték nélküli töltés technológiájában. Eddig főleg a kis távolságra nagy áramátvitelt biztosító, úgynevezett párosított technológia terjedt. A hálózatba köthető eszközök töltésére viszont inkább az ún. nem párosított technológia alkalmasabb, amely folyamatos, de alacsony áramátvitelt tesz lehetővé nagyobb távolságokra.

A nem párosított technológiára épülő töltőegységek várhatóan 2017-ben jelennek meg a kereskedelmi forgalomban, viszont már az idén legalább egy OEM gyártó leszerződhet ezek fejlesztésére – áll az IHS előrejelzésében.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.