Jön a vezeték nélkül tölthető iPhone, megjelennek a mobil eszközökben a multimodális vevő egységek és feláll az egymilliomodik nyilvános vezeték nélküli töltőállomás. Ezek várhatóak idén a zsinór nélküli töltés technológiájában – állítják az IHS szakértői.
A multimodalitás a nyerő
Az amerikai kutatócég szerint mindig nehéz megjósolni, milyen specifikációval tervezi következő iPhone-ját az Apple, de úgy vélik, a mobiltelefongyártóknak már figyelembe kell venniük, hogy a felhasználók egyre inkább igénylik a mobil eszközök vezeték nélküli tölthetőségét. A szeptemberre beharangozott iPhone 7 várhatóan már gyárilag integrált, zsinór nélküli töltési technológiával kerül piacra. Az azonban, hogy az Apple a ma elérhető szabványok közül melyiket fogja támogatni, csak napokkal a készülék debütálás előtt derülhet ki.
Az egyik meghatározó szabvány a Rezence. A szakértők szerint 2016-ban már megjelennek az ezt a technológiát integráló első okostelefonok, illetve notebookok. A Rezence egy mágneses rezonancián alapuló illesztőegység szabvány, amit az Alliance for Wireless Power (A4WP) szövetség fejlesztett ki.
A rendszer átviteli és vevőegységből áll. Az illesztőegység szabvány az áramátvitelt 5 centiméteres távolságból 50 wattig támogatja 6,78 MHz frekvencián. Egy ilyen eszköz egyszerre akár nyolc készülék egyidejű töltésére is alkalmas lehet. A rendszeren belül Bluetooth Smart összeköttetés szabályozza az áramszintet, és zárja ki a nem megfelelő eszközöket. Az A4WP 2012-ben jött létre, azzal a céllal, hogy a korábbi Qi szabványtól eltérő vezeték nélküli töltési szabványt dolgozzon ki. A szövetségben megtalálható többek között az Integrated Device Technology (IDT), az Intel, a Qualcomm, a Samsung Electronics, illetve a Samsung Electro-Mechanics. Az szövetség tavaly nyáron egyesült egy másik, hasonló iparági szövetséggel, a Power Matters Alliance-szal, azóta AirFuel Alliance néven végzik szabványosítási munkájukat.
Ami az áramvételi technológiákat illeti, a legvalószínűbb, hogy a mobilgyártók inkább a multimodális megoldásokat választják a szélesebb körű használhatóság miatt.
Már most nagy a technológia elfogadottsága
Az ügyféligények is ebbe az irányba tolják a fejlesztéseket. Az IHS tavaly készített egy felmérést a vezeték nélküli töltés elfogadottságáról, ami igen pozitív eredményt mutatott. Az ezt a technológiát már korábban is használók kevesebb mint egy százaléka nyilatkozott úgy, hogy köszöni, többet nem kér belőle.
Az elemzők szerint persze a felhasználói szám növekedésével gyarapodhat a kedvezőtlen tapasztalatok aránya, emiatt az újabb felmérésekben már magasabb lehet az elégedetlenek aránya. Ahogy azonban a felhasználók jobban kezdik majd érteni a technológiát, maguk fogalmazzák meg, milyen töltési képességekkel legyen felszerelve a következő mobil eszközük.
Bővül a nyilvános töltőállomások hálózata
Még az idén felállíthatják az egymilliomodik nyilvános vezeték nélküli töltőállomást. Ez nem azt jelenti, hogy az eddig üzembe helyezettek mindegyikét használják is. De ahogy gyarapodnak a vezeték nélküli töltésre alkalmas mobiltelefonok, úgy válik egyre inkább szükségszerűvé az ingyenesen használható tévő töltőállomások telepítése a hotelekben, éttermekben, illetve olyan nyilvános helyeken, ahol sok ember megfordulhat.
A dolgok internete (IoT) már 2016-ban hozhat változásokat a vezeték nélküli töltés technológiájában. Eddig főleg a kis távolságra nagy áramátvitelt biztosító, úgynevezett párosított technológia terjedt. A hálózatba köthető eszközök töltésére viszont inkább az ún. nem párosított technológia alkalmasabb, amely folyamatos, de alacsony áramátvitelt tesz lehetővé nagyobb távolságokra.
A nem párosított technológiára épülő töltőegységek várhatóan 2017-ben jelennek meg a kereskedelmi forgalomban, viszont már az idén legalább egy OEM gyártó leszerződhet ezek fejlesztésére – áll az IHS előrejelzésében.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak