Lassan halad a hazai műsorszórás digitális átállása. A váltást a legtöbb helyen készülékcsere nélkül oldják meg, ami lerombolja a tévégyártók és forgalmazók korábbi reményeit.
Többségében elégedetlenek voltak a hazai műsorszórás digitális átállásának a jelenlegi állapotával a HWSW szakmai kerekasztalának a résztvevői.
 
Sereghajtók Európában? A legcsalódottabb talán Sebestyén Péter, a Samsung Magyarország alelnöke volt, pedig cége a hazai tévékészülék-piac legerősebb szereplője (a piac felét uralja). Sebestyén szerint Magyarország a sereghajtók között van a digitális átállásban – legalábbis ami a tévécserével együtt végrehajtott átállást illeti. Itthon az utóbbi időben évente legfeljebb 300 ezer új, korszerű készülék talál gazdára, míg a nagyjából hasonló méretű Csehországban ennél jóval több, évi 500-600 ezer is.



(A kép nagyítható; forrás: Antenna Hungária)

A legújabb hírek szerint sokszori halasztás után idén október végéig áll át Magyarország a digitális műsorszórásra. Ez nagyjából félmillió háztartást érint. Az átállás első ütemben ez év július 31-én Budapest, Győr, Kab-hegy, Szeged és Szentes vételkörzetében szűnik meg az analóg földfelszíni televíziós sugárzás, helyébe pedig a digitális földfelszíni MinDig TV lép. A második ütemben az ország teljes területe átáll a digitális sugárzásra. A technológiaváltás a jobb kép- és hangminőség mellett egyéb kényelmi szolgáltatásokat is elérhetővé tesz, például a nyelvválasztást vagy az elektronikus programújságot. 

Támogatásra várva
A tévézési szokásokat mérő Nielsen ügyvezetője, Vörös Csilla is arról beszélt, hogy a felhasználók többség várhatóan az utolsó előtti pillanatig vár az átállással, de 1-2 százalékra becsülte azok arányát, akik majd az analóg technológia lekapcsolása után döbbennek rá arra, hogy váltaniuk kellene.
 
Hasonló várakozásai vannak az átálláshoz szükséges jelátalakítókat (set-top box) és antennákat forgalmazó kereskedőknek is. Március óta ugyan maga az érdeklődés megduplázódott, de a vásárlói kedv még nem, többen abban is reménykednek, hogy esetleg bekerülhetnek a kormány által támogatott körbe. A külföldi tapasztalatok is ezeket a tendenciákat támasztják alá: a lekapcsolás előtti és utáni két hétben lehet átállási dömpingre számítani, ami akár átmeneti eszközhiányhoz is vezethet. Még a közintézmények egy részének az átállása is várat magára. Itt a legfőbb ok a költség: egyszeri nagyobb kiadással jár a folyamat, ami akár gondot is okozhat, ha a költségvetésbe nem tervezték be.

Az AH elégedett
Ugyanakkor az átállásban a szolgáltatói oldal leginkább érintett szereplője, az Antenna Hungária (AH) elégedett a digitális átállás helyzetével. Tóth András kommunikációs igazgató elmondta, az ingyenes MinDig TV szolgáltatást használók száma meghaladja a 350 ezer háztartást, a fizetős csomagokat kínáló MinDig TV Extra előfizetők száma pedig elérte a mérföldkőnek számító százezret. Ezzel a három éve elindított MinDig TV Extra a hazai fizetős televíziós szolgáltatók között előrelépett az ötödik helyre. Az analóg lekapcsolást követően további jelentős fejlesztések várhatók, a MinDig TV Extra Családi csomag az egész országban fogható lesz, növekedhet az elérhető televíziócsatornák száma, és újabb szolgáltatások is megjelenhetnek.

A vártnál korábban állunk át a digitális műsorszórásra
Kis lépésekben halad Magyarországon a digitális átállás

Az AH szerint az átállás előtt állók döntő többsége az ingyenes szolgáltatást választja majd, és nagyon kevés lesz azok aránya, akik mindezt tévécserével oldják meg. A Bitport kérdésére, hogy tervezi-e az AH legalább a fizetős szolgáltatást igénybe vevőknél a mobilszolgáltatókhoz hasonló készüléktámogatási rendszert, a cég szakértője nemmel válaszolt. Helyette hasonló feltételekkel "előlegeznék" meg az előfizetőknek a tévékészüléket, mint amennyiért áruhitellel megvásárolhatják azt.

Sebestyén Péter viszont üdvözlendőnek tartana egy ilyen lehetőséget. Szerinte ugyanis többen vállalkoznának tévécserére, ha annak lebonyolításához a "one-stop shop" elve alapján elegendő lenne csak a szolgáltatóhoz fordulni.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.