A szerverpiac világszinten erősnek számító utolsó 2016-os negyedéve nem köszönt vissza az európai, közel-keleti és afrikai országokat tömörítő EMEA-régióban. Az itteni forgalom ugyanis mind értékében, mind darabszámában jelentősen gyengébb volt az egy évvel korábbinál.
Az IDC most nyilvánosságra hozott adatai szerint a szállítók bevétele a tavalyi utolsó három hónapban dollárban 12,9 százalékkal, euróban 11,7 százalékkal, míg a darabszám tekintetében 4,7 százalékkal múlta alul az előző évi azonos időszakáét. A dollárban kifejezett forgalom 3,4 milliárd volt, az eladott mennyiség pedig nem érte el a 600 ezer darabot.
Ami az egyes termékcsoportokat illeti, a legnagyobb visszaesés a rendelésre gyártott ikerszervereknél következett be, itt a gyártók bevételben 38,1, darabszámban 39,9 százalékos mínuszt könyvelhettek el. Bár éves összevetésben nincs változás, a legnagyobb darabszámot, 294 ezret a szabványos rackoptimalizált szerverekből szállították, de a nagy rendszerszervereknél nem panaszkodhattak a gyártók, itt közel 22 százalékkal növelhették az eladásaikat, meghaladva az 1700 darabot.
Nyugat-Európában az ODM (original desing manufacturer) piac viszont jól ment, köszönhetően annak, hogy az ottani üzleti világ egyre nagyobb intenzitással költözik a felhőbe.
Az IBM szerverbevételei egyharmaddal csappantak meg
A szállítók sorrendje nem változott, 33,9 százalékkal a HPE maradt az első, a második helyen álló Dellről viszont azt jegyezte fel az IDC, hogy az előző évhez képest 16,9 százalékról 17,8 százalékra tudta növelni a részesedését.
Bevételben a legtöbb nagy piaci szereplőnek csalódást okozott a múlt év vége. A kedvezőtlen piaci változásokat e téren főként az IBM szenvedte meg, forgalma 33,7 százalékkal esett vissza. Ezt az elemzők részben a nem x86-os kategóriába tartozó szerverek kitolódó frissítési ciklusaival, részben a nem x86-osok iránti kereslet folyamatos csökkenésével magyarázzák.
A gyártók sorrendje a következőképpen fest az IDC összesítésében:
Nyugat-Európában Finnországban, Írországban és Hollandiában alakult a leggyengébben a piac, ott 25-35 százalékkal zuhant a szállítók bevétele az ODM-ek irányából érkező nyomás és a nagyobb szolgáltatók lassuló vásárlási ciklusai miatt.
A bezzeg ország Svájc volt, ahol néhány nagyobb beruházásnak, többek között a svájci nemzeti szuperszámítógép-központénak köszönhetően 30,3 százalékkal nőttek a szervervásárlások. A jól teljesítő piacok közé sorolható még Olaszország is, ahol 20,5 százalékos volt a bővülés éves összevetésben.
Közép- és Kelet-Európa, a Közel-Kelet és Afrika szerverpiaca értékben 16,8 százalékot zsugorodott, a gyártók csupán valamivel több mint 730 millió dollárt számlázhattak. Az ok az állami infrastrukturális projektek korlátozott számában, valamint itt is a nem x86-os szerverek iránti kereslet mérséklődésében keresendő.
Az adatközponti szolgáltatók nem álltak le a beruházásokkal
Még borúsabb a kép, ha csak Magyarország közvetlen régióját nézzük, ahol a visszaesés éves összevetésben elérte a 25 százalékot is, a szállítók bevétele pedig épphogy meghaladta a 351 millió dollárt. A két legerősebb piacnak számító Lengyelországban és Csehországban is az állami szektor megrendeléseinek elmaradásával, Oroszországban pedig a nem x86-os szerverek iránti kereslet zuhanásával magyarázzák a fejleményeket az IDC elemzői.
A megrendelések zöme az adatközponti szolgáltatóknak köszönhető, amelyek azért most is folytatták infrastrukturális beruházásaikat.
A közel-keleti térségben valamivel jobb a helyzet, ott a piac csak egyszámjegyű csökkenést könyvelt el, köszönhetően az olaj- és gázipar, a távközlés és a banki szektor viszonylag élénk keresletének. Izrael volt a legjobban teljesítő ország, a szolgáltatók és az állami szektor egyaránt stabil beruházásainak tulajdoníthatóan.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak