Ijesztő dolog lesz a csevegés, ha végigrágjuk magunkat az EFF összeállításán a népszerű üzenetküldő alkalmazások biztonságáról.

Az Electronic Frontier Foundation (EFF) érdekes összeállítást közölt az azonnali üzenetküldő (instant messaging) alkalmazások biztonságáról, hét fontos szempont szerint vizsgálva a szolgáltatásokat. Ezek közül az első és legfontosabb az adatforgalom titkosítása volt, amelyet a listán szereplő 39 program közül mindössze 2 nem tud felmutatni. Ugyanakkor az összes biztonsági feltételnek sem sokkal több, mindössze 6 alkalmazás felelt meg, ezek ráadásul nem is a legnépszerűbb üzenetküldők.

Az idehaza is igen elterjedt Viber például a titkosított forgalmazáson kívül semmire sem kapott elégséges értékelést, aminél a Facebook Chat, a Google Hangouts, a Skype vagy a WhatsApp eredményei sem sokkal meggyőzőbbek.

Egyszerű legyen, vagy biztonságos?

A titkosított adatforgalom mellett ugyanis sok esetben maga a szolgáltató gond nélkül vissza tudja fejteni az üzeneteket, sőt lopott titkosító kulcsokkal elvileg bárki más is képes erre. A legtöbb esetben a kapcsolatok – praktikusan az üzenetküldők – személyazonossága sem hitelesíthető. A szoftverek forráskódját is csak kevesen nyitják meg a független elemzők előtt, a kódok jelentős részét nem auditáják független szakértők, és a rendszerek felépítését is csak ritkán dokumentálják megfelelő módon.

Az EFF összeállításából kiderül, hogy a biztonság és a használhatóság a chatprogramok esetében sem jár kéz a kézben. A minden kritériumnak megfelelő alkalmazások általában bonyolultak az átlagos felhasználó számára, a telepítéstől kezdve egészen a megfelelő működtetésig. Az EFF célja éppen ezért az, hogy elősegítse az innovációt és a hatékony titkosítási technológiák terjedését, amit a kormányzati megfigyelési ügyek felbukkanásával egyre fontosabbnak tart.

Az EFF teljes értékelő listája és az értékelés módszertana itt található, de a benne szereplő további programokat az egyszerűség kedvéért mi is egy helyre gyűjtöttük:

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.