A Tizen ritkán hallat magáról és akkor sem forgatja fel (még) különösebben a világot. A legutóbbi híradásunk is épen arról szólt, hogy az egyik pletyka szerint a Tizen halálra van ítélve, a mobilok késnek, vagy meg sem jelennek, és a halogatás mögött valójában a platform kivéreztetése áll. Akkor az Intel és a Samsung is igyekezett az ellenkezőjéről meggyőzni a közvéleményt, beszédes azonban, hogy a hivatalos oldal legutolsó közölni valója júliusi dátumú.
Támogatás már van, készülék még nincs
Most azonban egy új bejelentés törte meg a csendet. A Tizen rendszer útját egyengető szervezet bejelentette, hogy új partnerprogramot indítanak, aminek a keretében 36 vállalkozás csatlakozik a Tizen Platformhoz. A közlemény szerint az új partnerek között megtalálható mobilkészülék gyártók, szolgáltatók, alkalmazásfejlesztők és független szoftverkereskedők bevonásával a Tizen támogatottsága sokkal szélesebb alapokra kerülhet, így az operációs rendszer nem csak az eddig emlegetett mobilokon, hanem egyéb, netképes készülékeken (okos televíziók, autóba épített eszközök, kamerák, netbookok) is bevethető lesz.
A Tizen evolúciója: a LiMo és a MeeGO platformok ötvözéséből és a Bada beolvasztásából született
A 36 frissen bejelentett vállalkozás, illetve termék között több nagyvad is megtalálható. Ilyen például a Panasonic, a Sharp, az eBay, illetve a HERE térképekkel egy sorban említett Nokia is. Jóval nagyobb túlsúlyban vannak a szoftvercégek (pl. Konami, McAfee,TrendMicro, TuneIn Radio, The Weather Channel) ami érthető, mivel a Tizennek akkor lehet esélye, ha kellő mennyiségű fejlesztő áll mögé és már megjelenéskor széles szoftverkínálat várja a felhasználókat.
Talán jövőre
Egyelőre azonban pontosan a megjelenésről nem lehet tudni szinte semmit, hacsak azt nem, hogy az elmúlt hónapom, sőt, évek során többször eltolták a Tizen alapú készülékek megjelenését. Valószínűleg szorgos előkészítő, alapozó munka folyik a háttérben, mivel a Samsungról egyre többször állítják, hogy szabadulna a Google szorításából, amihez egy saját tervezésű és kézben tartott oprendszer lenne a legmegfelelőbb megoldás.
Jelenleg egyetlen olyan készülék van a piacon ami Tizen alapú, (a Samsung NX300-as fényképezőgépe), a rendszert azonban a felhasználói felület teljesen elrejti felhasználók elől. Sokan a tegnap indult 3. Tizen Developer Summit fejlesztői konferenciára várták az első készülékek bejelentését, ami viszont eddig nem történt meg, így egyre kisebb az esélye annak, hogy még ebben az évben új szereplővel gyarapodjon a mobilos oprendszer piac.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak