A biztonság a hazai kkv-knál ma még sokadrangú kérdés, amikor az üzleti adataik kezeléséről esik szó – véli Keleti Arthur, a T-Systems IT-biztonsági stratégája.

Meglehetősen alacsony a a hazai kis- és középvállalatok (kkv) biztonsági tudatossága az üzleti adatkezelésénél. Nagyjából kimerül annyiban, hogy használnak egy egyszerűbb tűzfal és egy vírusírtó rendszer – mondja Keleti Arthur, a T-Systems Magyarország Zrt. IT-biztonsági stratégája. – A jogosultságok, vagyis hogy ki milyen adatokhoz férhet hozzá, azonban már nem tisztázottak, ahogy az adatok köre sem, tehát hogy ki milyen adatokkal dolgozik.

Erősebb az üzembiztonsági szintű félelem

A magyarországi kkv-k nagyon nehezen tudnak reagálni a biztonsági eseményekre, mert többnyire hiányzik náluk az ahhoz szükséges szakértelem. Az már nagy dolog, ha eljutnak odáig, hogy legalább bérelnek egy ehhez értő szakembert. Keleti szerint ezt a vállalati kört egyelőre inkább üzembiztonsági szintű félelem jellemzi, vagyis leginkább attól tartanak, hogy a számítógépes rendszerben tárolt információk megsemmisülnek, elvesznek. Ezért az a fontos a számukra, hogy az adatokról legyen másolat, bár – teszi hozzá a szakember – itt is már csak egy adatvesztés után jön elő a félsz.

És hogy hogyan lehetne átszoktatni a felhőalapú megoldásokra a szóban forgó piaci szereplőket? "Meg kellene próbálni lassan leszokni arról, hogy a tökéletes adatvédelmet a saját irodában szemmel tartható saját szerver és adatbázis jelentheti. Ennél bármilyen egyszerű felhős megoldás is biztonságosabb" – mondja ezzel kapcsolatban Keleti Arthur. Ugyanakkor Magyarországon a szolgáltatási kultúra ma még igen alacsony szintű, az informatikában pedig különösen alacsony. A fejlettebb nyugat-európai üzleti világban mindennapos gyakorlat, hogy a cégek az informatikai hátteret kezdettől szolgáltatásként veszik igénybe – teszi hozzá.

Biztonsági hármas a felhőből

Az már itthon is megfigyelhető trend, hogy egyre több cég hajlandó az adatait a felhőbe tenni, az viszont még kérdéses, hogy mennyire rendel az általános felhős szolgáltatások mellé extra biztonsági szolgáltatásokat. Ennek megítéléséhez most még nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok. A jellemző mai gyakorlat az, hogy egy cég igénybe veszi az alap felhőszolgáltatást és arra teszi rá a biztonsági elemeket. Ugyanakkor olyan is előfordul, hogy adott vállalat nem kér általános cloudszolgáltatást, de a biztonságot mégis felhő alapon igényli. "Van is olyan szolgáltatásunk, amiben felhőből vállaljuk a különféle védelmi feladatok ellátását. És ehhez nem kell, hogy ott tárolódjanak az adatok, elegendő, ha átfutnak a rendszerünkön" – magyarázza Keleti.

Adatvédelmhez, IT-biztonsághoz három speciális szolgáltatást is kínál a T-Systems Magyarország. Az egyik az úgynevezett Menedzselt Határvédelem, ami egy kombinált biztonsági szolgáltatás. Ennél egyetlen szolgáltatásban valósul meg a tűzfal, a vírus- és spam-védelem, valamint a behatolásvédelem és a tartalomszűrés funkció.

AzInstantSecurity csomaggal a DDoS (Distributed Denial of Service), azaz az elosztott szolgáltatásmegtagadásos szerververtámadások védhetőek ki. (Az akár több százezer kliensről egy időben indított támadás célja, hogy a megtámadott szerver a túlterhelés következtében ne tudja ellátni feladatát.)

"Van megoldás a csomagon belül arra is, hogy az incidensek feltárása érdekében a különböző informatikai rendszerekben gyűjtött naplóadatokat elemezzük, akár úgy, hogy az ügyfél rendszerén lévő elemző eszközzel lépünk kapcsolatba" – mondja a szakértő. A naplóelemzés és a DDoS megoldás inkább a nagyobb vállalkozások vagy az internetes szolgáltatásban érdekelt cégek számára jó választás. Manapság azonban a legtöbb cég a biztonsági eseményeket nem folyamatosan figyeli, és az elemzésekre is sok esetben tűzoltás jelleggel kerül sor. A Menedzselt Határvédelem pedig inkább a kkv szektorra jellemző, testre szabható megoldás.

Megfelelőségi elvárások

A felhős megoldások iránti bizalmat az is erősítheti, hogy ha a szolgáltató kellően nagy és kellően komplex módon tud megfelelni az ügyfél elvárásoknak. Az előbbi a T-Systems esetében azt a tulajdonosi hátteret is jelenti, amit a Magyar Telekom, illetve a Deutsche Telekom képvisel. Az utóbbit tekintve pedig a cég megfelelő compliance-szel, komoly dokumentációs rendszerrel és eljárásokkal rendelkezik, van kellő rutinja a szabályzat írásban is. "Ezenkívül mindenféle fontos szabványoknak, tanúsítványoknak is megfelelünk, tehát elszámoltathatóak is vagyunk" – hangsúlyozza Keleti Arthur.

Keleti Arthur
IT-biztonsági stratéga, T-Systems

Az adatközpontokban dolgozó, az ügyféladatokhoz legközelebb kerülő alkalmazottakkal kapcsolatban is felmerülhetnek megfelelőségi elvárások. Ellentétben a saját informatikust foglalkoztató cégekkel, ahol ha az adott szakértő nem végzi jól a dolgát, legfeljebb a kirúgás vagy a fizetéscsökkentés sorsára juthat, a felhőszolgáltató elszámoltathatóbb, tőle adott esetben kártérítést is lehet követelni, vagy a szerződést fel lehet mondani.

"A biztonság bizalmi kérdés, amit sokféleképpen el lehet érni, lehet szabványokra hivatkozni, lehet megfelelően elkészíteni és dokumentálni a folyamatokat. A lényeg a nap végén azonban mindig az, hogy kivel dolgozol, és mennyire bízol meg benne. Tavaly volt 20 éve, hogy elkezdtünk a biztonsági területtel foglalkozni, a munkatársak között pedig jó néhányan vannak, akik azóta is itt dolgoznak. Egy ilyen kis piacon, mint amilyen Magyarország, ha egy IT-biztonsági szakértő valami olyat követ el, aminek súlyos következményei lehetnek, annak pillanatok alatt híre megy" – mutat rá a szakember.

A biztonság mellett a felügyelet is fontos szempont az üzletmenet-folytonosságához. A cloud azért jövőbe mutató megoldás, mert itt eleve megoldott az üzletfolytonossági és biztonsági szempontú, folyamatos monitoring, az incidensekre pedig jól definiált eljárások mentén lehet megoldást találni – összegez Keleti Arthur.

Cloud & big data

Most érdemes autonóm darukat gyártani

Egy friss iparági elemzés szerint néhány éven belül 6 milliárd dollárosra hízhat a kikötői anyagmozgatást felgyorsító robotdaruk piaca.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.