A múlt hét végén mintegy 250 ezer Twitter-felhasználó e-mail címe és jelszava került hackerek kezébe. Állítólag magyar felhasználók is érintettek. Érdemes jelszót cserélni. De a támadás másra is figyelmeztet.
Pár napja a Twitter szakemberei egy rutinellenőrzés során figyeltek fel arra, hogy nagy valószínűséggel illetéktelenek tudtak behatolni a felhasználói adatbázisba. Az eseményről a cég blogján is beszámoltak. Az azonnali beavatkozásnak köszönhető az, hogy mindössze 250 ezer felhasználó adatait – e-mail címeket, felhasználóneveket, jelszavakat – sikerült meglovasítaniuk a behatolóknak. A cég biztonsági főnöke, Bob Lord elmondta, hogy az érintett felhasználók jelszavát törölték, a további teendőkről pedig e-mailben értesítették őket. Ellátta a felhasználókat egy sor jó tanáccsal, például hogy érdemes erős jelszót használni, és azt is időről időre lecserélni, amivel persze egyet tudunk érteni, és időnként mi is felhívjuk a figyelmet arra, hogy tehetünk mi is biztonságunkért.



Nem csak a Twitter veszélyes Azt lehet mondani, a Twitter esete egy voltaképpen pozitív kimenetelű biztonsági incidens. De a közelmúltban nem ez volt az egyetlen: a New York Times (NYT) például terjedelmes cikkben számol be arról, hogy az elmúlt hónapokban folyamatosan támadták a neves amerikai lap informatikai rendszereit hackerek. A lap nem szemérmeskedik: Kínát véli a támadás mögött. Az bizonyos, hogy indíték lett volna rá. A lap rendszerei elleni támadások ugyanis időben egybeesnek azzal a nyomozással, amit a lap egyik munkatársa folytatott a kínai miniszterelnök, Wen Jiabao vagyoni helyzetének felderítésére. (Az most másodlagos, hogy a lap végül azt derítette ki, hogy az amúgy szegénységét hangoztató népi demokratikus vezető családjának a vagyona szerény becslések szerint is meghaladja a 2,7 milliárd dollárt.)

A hackerek igyekeztek álcázni magukat: amerikai egyetemek rendszerein keresztül kísérelték meg a behatolást. Első lépésként telepítettek egy malware-t, ami a bejutást volt hivatott biztosítani. Ám ez volt az első digitális bizonyítéka is annak, hogy a támadók Kínából származnak. A szakértők ugyanis a malware-t korábbi kínai katonai kibertámadásokban használt kórokozókkal hozták összefüggésbe.

A kínaiak természetesen cáfolták a lap állításait.

A NYT több mint ötven munkatársának hozzáférését érintette, de a szakértők szerint sem ügyfelek, előfizetők adatai, sem a Jiabao-üggyel kapcsolatos információk nem jutottak a hackerek kezébe.



Nem csak a New York-i lap volt célpont A NYT cikke állítja: a lap elleni támadás egy nagyobb akció része, amelynek célpontjában vállalatok, kormányzati intézmények, aktivistacsoportok és médiaszervezetek állnak. Tavaly, amikor a Bloomberg News a kínai elnök, Xi Jinping családjának mesés vagyonának eredetével foglalkozott, a Bloomber informatikai rendszerét érte erőteljes hackertámadás. De a Wall Street Journal és a Thomson Reuters is beszámolt hasonló incidensről.

Az egyik fontos cél az lehetett, hogy Kína valamilyen közvetett módon befolyásolhassa a nyugati sajtót. Szakértők szerint az akciók egészen 2008-ig nyúlnak vissza. Állítólag vezető nemzetközi hírügynökség vezetőinek és újságíróinak mailjeit „hallgatták le” a kínaiak, sőt egy részüknek a bankszámláját is manipulálták. Legutóbb például a Washington Post adta hírül, hogy hackerek támadták meg az informatikai rendszerét. A lap az érintett szervereit átadta a Nemzetbiztonsági Hivatalnak és a Védelmi Minisztériumnak elemzésre.

Mindenesetre az USA máris ellentámadásba lendült: első lépésként a Védelmi Minisztériuma kiberparancsnokságát megerősítik: a Cyber Command jelenlegi 900 fős állományát további négyezer szakemberrel bővítik – legalábbis a Washington Post értesülései szerint. A szervezet is átalakul: külön részleg felügyeli a kritikus infrastruktúrákat (erőművek, közműhálózatok stb.), külön részleg a védelmi minisztérium hálózatait, illetve lesz egy támadó egység is – mert a legjobb védekezés a támadás.

A NATO kibervédelmi gyakorlatán is jól vizsgáztunk
123456 és admin helyett: tippek a hatékony jelszavakért
Mi a teendő a LinkedIn-es adatlopás után?

A big techek elleni EU-s ügyeket is befolyásolhatja Trump érkezése

Sajtóhírek szerint Brüsszelben éppen áttekintik a nagy technológiai cégek ellen folyó vizsgálatokat, miközben a tengerentúlon a második ciklusára készülő elnöktől remélnek védelmet az internetes óriások vezetői.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.