Elismerték, hogy amerikai PC-kre telepített antivírus szoftvereken keresztül jutottak hozzá a támadók az NSA hackereszközökhöz. Van azonban egy csavar a történetben.

Rájár a rúd az orosz alapítású IT-biztonsági cégre; először az amerikai hadseregből tették ki a gyártó szűrét, nem sokkal később pedig en bloc száműzetését jelentette be az USA kormányzata. Azzal vádolják a Kasperskyt, hogy programján keresztül fontos és titkos információk szivároghatnak ki. Ezt a minap maga az érintett volt kénytelen beismerni.

Amerikaiakra utaztak

Minden alkalommal, amikor a fentiekkel vádolták meg az oroszokat, a bizonyítékok hiányával védekeztek, illetve felajánlották termékeik átvilágításának lehetőségét. Az amerikai piac ugyanis fontos terep a vállalat számára, jól jövedelmező tulajdonságát nem szívesen engednék veszni. Ezért proaktívan azt a döntést hozták a vállalatnál, hogy saját magukat fogják átvilágítani. Váratlan fordulatot hozott az ügy.

A belső áttekintés első eredményei szerint ugyanis igaza van az amerikaiaknak. Az Amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal (NSA) hackereszközeinek forráskódját nagy valószínűséggel amerikai PC-kre telepített Kaspersky termékek révén szerezhették meg a hackerek – hangoztatja egy ideje már az NSA. Azt állítják, hogy még 2014-ben férhettek hozzá az oroszok ezekhez az eszközökhöz, kihasználva azt, hogy egy NSA-alkalmazott - otthonról dolgozva - nem irodai szintű biztonsági környezetben tevékenykedett.

Visszatérve az alapos felülvizsgálatra: a kutakodás kiterjedt a vállalat telemetriai naplójaira is. Ennek eredményeit látva kénytelenek voltak felfedni, hogy tudomásuk volt egy 2014-es, fejlett fenyegetés (advanced persistent threat, APT) jelentette incidensről. Az Equation nevű malware-hez köthető esemény kapcsán hasonló mintázatok után kezdtek kutatni a vállalatnál, melynek során kiderült, hogy a digitális kártevőnek egy, korábban ismeretlen változata kifejezetten az amerikai felhasználókat célozta, akik a Kaspersky otthoni termékét használták. Amennyiben a Kaspersky Security Network (KSN) funkció be volt kapcsolva, a támadók előtt megnyílt az út.

A legdrágább kalózprogram

"A felfedezés nyomait követve rájöttünk, hogy az érintett felhasználó kalózszoftvert töltött le és telepített számítógépére, ami egy illegális Microsoft Office termékaktivációs kulcsgenerátorként viselkedett. Erről kiderült, hogy malware-rel volt fertőzve" – olvasható az elemzésben. Eszerint a felhasználó látta az antivírus riasztását, de kikapcsolta a Kaspersky termékét, hogy futtathassa a kulcsgenerátort.

Amint újra aktiválta a biztonsági szoftvert, néhányszor leellenőrizte az immár fertőzött számítógépet az antivírus szoftverrel, mely több alkalommal is digitális kártevőket észlelt. Ezek egyike az Equation egy új variánsa volt, 7zip állományba archiválva. A fertőző csomagot továbbította a szoftver a Kaspersky Lab számára kielemzésre, ahol kiderült, hogy az Equation forráskódja mellett több malware-mintát is tartalmaz.

A felfedezést követően az elemzők jelentették az incidenst a Kaspersky vezetőjének. A társalapító Eugene Kaspersky kérésére az archívumot el kellett távolítani a vállalat összes rendszeréből. A róla szerzett információkat egyetlen más, IT-biztonsági vállalattal sem osztották meg. Ugyanakkor azt is állítja a Kaspersky, hogy egy valakinek mégis csak beszámoltak a történtekről: a témában kompetens amerikai kormányzati hivatalt a bevett gyakorlat szerint tájékoztatták.

Ezt követően csak 2015 februárjában álltak nyilvánosság elé az Equation Groupról szóló információkkal (feltételezések szerint ez a csoport felelt az NSA ellopott hackereszközeinek tárolásáért). A nyomozás során hasonló incidensre az elmúlt három évben nem bukkantak, és egyetlen olyan bizonyítékot sem találtak, melynek során a Kaspersky digitális fegyverként használta volna saját szoftverét, és olyan kulcsszavak után keresett volna, mint "top secret" vagy "classified".

Biztonság

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.