Az Apple eddig 850 millió dollárnyi befektetést jelentett be az idén. A Google 500 milliónál jár, de még csak február van.

A Google történetének eddigi legnagyobb, 300 millió dolláros befektetésére készül a napenergia-termelésben. A cég az amerikai piac lakossági szegmensének legjelentősebb szereplője, a kaliforniai SolarCity frissen létrehozott 750 milliós alapjához csatlakozik, amely a tervek szerint 25 ezer háztartásban telepítene a tetőre rögzített napelemeket. Ezzel a Google története során már 1,8 milliárd dollárt fordított a megújuló energiával kapcsolatos projektekre, amelyek során eddig három kontinensen létesített szél- és napenergia-létesítményeket.

A befektetés természetesen attól befektetés, hogy a vállalat hasznot remél a környezetbarát technológiák alkalmazásától. Ebben az esetben 8 százalék körüli megtérüléssel számolnak, ami jól mutatja, hogy a tengerentúlon bizonyos befektetési formák már nem csak a pénzügyi szervezetek, hanem a technológiai vállalatok számára is vonzóvá váltak. A Google-nek sem ez az első ilyen üzlete, legutóbb januárban szállt be 188 millióval a Utah állambeli Scatec Solar egyik programjába.

Így is lehet támogatni valamit

A megújuló energiában utazó cégek, rajtuk keresztül pedig a befektetők különböző adókedvezményt vehetnek igénybe, ami a telepítések értéke után a 30 százalékot is eléri. Az alacsony vagy nulla nyereséget termelő vállalkozások, mint amilyen jelenleg a SolarCity, ezeket a kedvezményeket nem igazán tudják kihasználni. Ám azokat a most felállított alap mintájára, közvetett módon a befektetőik is kiaknázhatják, vagyis ebben az esetben a megújulók fejlesztésének majdnem olyan komoly ösztönzéséről van szó, mint amilyen más országokban a savas akkumulátorokénál kétszer magasabb környezetvédelmi termékdíj.

Az ilyen adóoptimalizálást célzó megoldásokat hagyományosan a bankok kínálták a céges ügyfeleknek, a megújuló energiában utazó vállalkozások viszont ma már a bankoknál valamivel kedvezőbb megtérülést kínálhatnak. Ez valószínű, hogy a keresletet is meglódítja, ennek nyomán pedig érdemben javulhatnak az iparág finanszírozási feltételei. A Google illetékes vezetője szerint ez "jó a környezetnek, jó a családoknak, és még üzletileg is van értelme".

Ezt máshol, például az Apple-nél is így gondolhatják. Tim Cook két hete jelentette be, hogy a vállalat 850 millió dollárral száll be az ugyancsak kaliforniai Scatec Solar óriási napelemfarmjába, ami 60 ezer háztartást, plusz az Apple most épülő új főhadiszállását fogja ellátni árammal. A részvényesek amúgy folyamatos nyomás alatt tartják kiugróan magas készpénzállománnyal rendelkező techvállalatokat, hogy új, ígéretes befektetéseket találjanak a pénzük felhasználására, ami szintén kedvez az új koncepcióknak és infrastrukturális fejlesztéseknek.

Közben a kecót is kicsinosítják

Ha  már az új főhadiszállásokról van szó: a Google is megirigyelhette az Apple futurisztikus, fánk alakú központját vagy a Facebook fás-bokros tetejű fejlesztői centrumát, és óriási építkezéssel bővíti tovább a Mountain View-i létesítményeit. A látványterveket állítólag éppen ma hozzák majd nyilvánosságra. A bennfentesek leírása alapján az egész egy monumentális üveg-acél sátorra emlékeztet, ami látványos építészeti megoldásokat vonultat fel, miközben a gyalogos és kerékpáros közlekedésre lesz kihegyezve.

A The New York Times beszámolója szerint a közel 80 ezer lakosú Mountain View "kemény magja" eközben amiatt aggódik, hogy a Google teljesen át fogja venni a város irányítását. A vállalat jelenleg is a település legnagyobb adófizetője és legnagyobb munkaadója. A helyiek szerint az új monstrum felépültével még több Google-alkalmazott költözik majd a környékre, nemsokára pedig előállhat az a helyzet, hogy a társaság dolgozói már a helyhatósági választásokon is abszolút többségben lesznek. Mások szerint ez éppenséggel menő dolog lenne, és a Google futurisztikus fejlesztéseivel a vidéki kisváros a világ egyik legérdekesebb helye lesz.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.