Az Uber mostanában nem üzleti-technológiai vízióival furakszik be a hírek közé, hanem kisebb-nagyobb botrányokkal véteti észre magát. A szexizmus és a cégtől menekülő női munkatársak, a vezérigazgató videóra vett bunkóskodása egy sofőrrel, a főnök mellé keresett vezetési tanácsadó vagy az Uber frissen megalakított mesterségesintellligencia-kutató részlegének mindössze négy hónap után lelépő igazgatója után itt van az újabb ciki: az Uber szándékosan megvezette a fuvarokat ellenőrző (ellenőrizni próbáló) hatósági személyeket.
Az ellenőrök árnyékra vetődtek
A vállalat maga is megerősítette a New York Times korábbi értesüléseit, amely szerint egy dedikált alkalmazással trükközte be az ellenőröket mindazokon a helyeken, ahol a cég működését nem nézik jó szemmel. A "greyballing" néven emlegetett megoldás lényege, hogy hamis adatokat küld a megfelelő felhasználók telefonjára, nem az autók valódi helyzetét mutatja, nem ad szabad kocsit, vagy lemondja a rendeléseket.
Az Uber a hírek szerint egy marék szempont alapján szűrte ki a nem kívánatos ügyfeleket: ilyen volt például, ha a megfelelő hivatalok környékén gyakran nézegetik a telefonjukat, ha olcsó készülékeket használtak, vagy ha mondjuk gyanús bankkártya-adatokat adtak meg. Ráadásul még a múlt idő használata sem indokolt, hiszen a társaság szerint időbe kerül, amíg felülvizsgáljk a greyballing nem megfelelő használatát.
Jó, akkor majd nem csináljuk
A taxiszolgáltató biztonsági vezetője egy blogbejegyzésben magyarázta el a dolgokat greyballing technológiával kapcsolatban, ami elsőre úgy hangzik, mintha egy védőügyvéd egy gyilkosság tárgyalásán hosszan taglalná a szakácskés különböző, békés célú felhasználási területeit. Ennek alapján a megtévesztő információ célzott adagolása hasznos módszer lehet a csalásokal szembeni védekezésben, a sofőrök biztonsgának növelésében és általában a felhasználási feltételek megsértése ellen.
Az a bejegyzésből nem derül ki, hogy a helyi hatóságok melyik kategóriába esnek, de a cég gyakorlatilag elismeri a greyballing ilyen irányú felhasználását, és ígéretet tesz arra, hogy megszünteti a gyakorlatot. Ez állítólag a rendszer felépítéséből következően nem lesz annyira egyszerű, így a tiltásnak csak a későbbiekben tudnak teljeskörűen érvényt szerezni.
Kérdés, hogy ha nem volt semmi gond a hatóságok megvezetésével, akkor most miért kell abbahagyni a dolgot, ha pedig gond volt vele, akkor hogyan lehet egy vállrándítással és néhány ígérettel elintézni az egészet. A NYT szerint egyébként a trükköt Portlandben, Bostonban és Las Vegasban, külföldön pedig Franciaországban, Ausztráliában, Kínában és Dél-Koreában is bevetették, és a vállalat jogászai zöld fényt adtak a technológia alkalmazásának.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak