Ugyanaz a hackercsoport piszkálhatott bele az ukrán katonai fejlesztésbe, amely állítólag az amerikai Demokrata Párt elleni támadásokért is felelős.

A CrowdStrike szerint ugyanaz az orosz kormányhoz köthető hackercsoport lehet felelős egy katonai célokra használt, ukrán fejlesztésű androidos alkalmazás megfertőzéséért, amelyet az amerikai elnökválasztást megelőzően a demokraták elleni támadásokkal is összefüggésbe hoznak. A csoport az amerikai illetékesek szerint szoros kapcsolatban áll a GRU-val, vagyis az orosz katonai hírszerzéssel.

Nem csak a tüzéreknek segített a megbuherált app

A kaliforniai kiberbiztonsági cég a Fancy Bear-ként (vagy APT28-ként) hivatkozott szervezet kártékony kódjának vizsgálata során fedezte fel, hogy ugyanaz a malware található meg abban az alkalmazásban is, amelyet az ukrán tüzérségnél a lőelemek feldolgozásának gyorsítására használtak.

Az applikációt a CrowdStrike beszámolója alapján még a háború előtt, 2013-ban írta egy tüzértiszt, és az ukrajnai polgárháborúban 2014 és 2016 között a szovjet időkből származő D-30-as tarackok (fent, a Wikimedia fotóján) több perces célzási idejét volt hivatott 15 másodpercre csökkenteni.

Bár az alkalmazás eredetileg nem volt publikus, vagyis nem lehetett beszerezni mondjuk a Play alkalamzásáruházból, csak közvetlenül a fejlesztőtől, az orosz hackerek mégis sikeresen megfertőzték a malware-rel, egészen pontosan az Agent-X névvel jelölt rosszindulatú kód egyik variánsával.

A statisztika szerint bejött a kiberháborús trükk

A malware segtségével a támadók kommunikációs és geolokációs adatokat tudtak elcsípni, ezek segítségével pedig könnyedén meghatározhatták az ukrán tüzérek helyzetét is. A CrowdStrike anyaga szerint az appot a hadsereg legalább 9 ezer tagja használta. A háború kezdete óta az ukrán tüzérség 50 százalék körüli anyagi veszteséget szenvedett el, míg a D-30-as tarackok 80 százalékát elvesztette.

A szóban forgó alkalmazás letöltése időközben megjelent az orosz vKontakte közösségi szolgáltatáson is, a malware-fertőzést állítólag idén augusztusban jelezték először. A kiberbiztonsági cég szerint ez volt az első példa arra, hogy a Fancy Bear kódját az Android platformon, azon belül is egy hitelesített applikációban felfedezték.

Biztonság

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.